• <
siemens_gamesa_2022

Equinor zainwestuje 1,4 mld dolarów w wydobycie gazu z morskich głębin

rk

23.11.2022 08:58 Źródło: Equinor
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Equinor zainwestuje 1,4 mld dolarów w wydobycie gazu z morskich głębin

Partnerzy portalu

Equinor zainwestuje 1,4 mld dolarów w wydobycie gazu z morskich głębin - GospodarkaMorska.pl
Equinor

Znany z inwestowania w zieloną energetykę norweski gigant energetyczny przedstawił w krajowym Ministerstwie Ropy Naftowej i Energii (MPE) swój plan rozwoju i eksploatacji głębokowodnego projektu gazowego na Morzu Norweskim. Inwestycja wyceniana jest na blisko 1,4 mld USD.


Inwestycja dotyczy podwodnego, bogatego w złoża gazu pola Irpa, zlokalizowanego na Morzu Norweskim. Odkrycie zostało potwierdzone w 2009 roku. Jego złoża są określane na 20 mld m3. Zdaniem przedsiębiorstwa umożliwi to dostarczenie większej ilości gazu do Europy i przedłuży żywotność innego pola gazowego, Aasta Hansteen, zapewniając aktywność i stabilne dostawy gazu do 2039 roku. W oparciu o rządowe procedury przedsięwzięcie będzie rozwijane za pomocą trzech odwiertów i 80-kilometrowego rurociągu do platformy Aasta Hansteen. Equinor podkreślił, że to rozwiązanie techniczne przyczyni się do rozwoju nowych kompetencji w branży jako jedyne planowane zagospodarowanie wód głębokich w Norwegi.


- Poprzez rozwój taki jak Irpa, tworzone są miejsca pracy w Norwegii, wartości dla społeczności i daje to energię naszym sojusznikom w Europie. Dlatego tak bardzo cieszy otrzymanie planu rozwoju i eksploatacji pola gazowego Irpa – podkreślił norweski minister ds. ropy naftowej i energii Terje Aasland.


Norweski gigant podkreślił, że do 2031 roku będzie trwała współpraca w sprawie prowadzonego wydobycia gazu z Irpy i Aasta Hansteen. Według firmy, projekt ten ma "dobrą rentowność społeczną", ponieważ te przedsięwzięcia stworzyły miejsca pracy dla 300 osób w latach 2020-2021.

- Badania w pobliżu pola i wykorzystanie istniejącej infrastruktury zapewnia właściwe wykorzystanie zasobów na norweskim szelfie kontynentalnym. Irpa utrzyma dzięki temu istniejące miejsca pracy w Aasta Hansteen, a także w bazie zaopatrzeniowej w Sandnessjøen, bazie helikopterów w Brønnøysund oraz centrum operacyjnym w Harstad. - zaznaczyła starszy wiceprezes ds. eksploracji i produkcji North Grete Birgitte Haaland.


- W okresie realizacji projektu będą utrzymywane dostawy lokalne i regionalne, pomimo że jesteśmy zależni od międzynarodowego grona specjalistów, którzy mogą działać na głębokości poniżej 1350 metrów. Opracowanie Irpy było wyzwaniem. Głęboka woda i niskie temperatury na dnie morza wymusiły sięgnięcie po innowacyjne, nowe technologie dla rurociągów, ale dobre wsparcie w partnerstwie i zwiększony popyt na gaz umożliwiły podjęcie właściwej decyzji inwestycyjnej - powiedział dyrektor projektu w Irpa, Hogne Pedersen


Equinor jest operatorem pola gazowego Irpa z 51 procentowym udziałem, podczas gdy jego partnerami są Wintershall Dea (19 procent), Petoro (20 procent) i Shell (10 procent). Całkowity koszt tego projektu rozwojowego wyniesie 14,8 mld NOK (ponad 1,4 mld USD), a uruchomienie pola planowane jest na czwarty kwartał 2026 roku. Equinor podkreślił, że gaz z tego projektu zostanie wprowadzony do istniejącej infrastruktury nad Aasta Hansteen i przetransportowany do zakładu przetwarzania gazu Nyhamna przez Polarled. Stamtąd będzie transportowany systemem rurociągów Langeled do klientów w Wielkiej Brytanii i Europie kontynentalnej.

Gospodarka Morska
Equinor

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.