• <
siemens_gamesa_2022

Polenergia na Offshore Wind Poland 2022: długofalowe spojrzenie na MEW

jm

01.12.2022 16:17
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Polenergia na Offshore Wind Poland 2022: długofalowe spojrzenie na MEW

Partnerzy portalu

Polenergia na Offshore Wind Poland 2022: długofalowe spojrzenie na MEW - GospodarkaMorska.pl

Konferencja Offshore Wind Poland 2022 stała się miejscem debaty nad rozwiązaniami, które mogą pomóc rozwinąć już realizowane projekty morskich farm wiatrowych, ale także wzmocnić perspektywy dla kolejnych faz. Ważne postulaty wysunął Maciej Stryjecki, Head of Offshore Wind w spółce Polenergia.

Polenergia jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który uczestniczy w rynku od samego początku. Firma rozwija trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej we współpracy z Equinorem.


– Dwa pierwsze projekty – Bałtyk 2 i Bałtyk 3 – są w tak zwanej pierwszej fazie, uzyskały w zeszłym roku wsparcie. Jesteśmy na etapie przygotowań do uzyskania pozwoleń na budowę, na etapie organizacji łańcucha dostaw, notyfikacji uzyskanej pomocy publicznej. To jest bardzo zaawansowany etap. Bałtyk 1 jest szykowany do drugiej fazy. Chcielibyśmy aby zorganizowana była aukcja w 2025 roku i żebyśmy mogli wziąć w niej udział – relacjonuje Maciej Stryjecki, Head of Offshore Wind w Polenergii.

Stryjecki zwraca uwagę, że organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej konferencja Offshore Wind Poland 2022 dała możliwość omówienia ze stroną rządową postulatów, które mogą wspomóc realizację projektów.

– Jesteśmy w bardzo ciekawym momencie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Z jednej strony po decyzjach rządowych w zeszłym roku wydawało się, że już jesteśmy na takim etapie, że już nic, tylko budować, z drugiej ostatnie parę miesięcy spowodowało drastyczną zmianę uwarunkowań rynkowych, również rozwoju MEW. Jesteśmy w momencie, gdzie w gronie ekspertów, również przedstawicieli administracji państwowej, możemy podyskutować, czy to, co zrobiliśmy rok temu, jest cały czas efektywnym narzędziem rozwoju MEW w Polsce. To jeden z celów, dla których my jako Polenergia chcieliśmy tu być i uczestniczyć w tej dyskusji – mówi Maciej Stryjecki. – Druga rzecz to bardzozo ciekawy raport dotyczący potencjału morskiej energetyki w Polsce. Widzimy, że rzeczywiście są możliwe kolejne fazy rozwoju tej technologii. Obserwujemy to, my również patrzymy długofalowo na energetykę wiatrową na morzu, w związku z tym jesteśmy zainteresowani analizą, czy wskazane lokalizacje będą rodzić szanse na projekty w przyszłości.

Head of Offshore Wind w Polenergia zauważa, że powstający sektor napotyka na trudności, ale wypracowane zostały propozycje, które mają pozwolić deweloperom na uniknięcie największych ryzyk, a tym samym kontynuowanie prac.

– Z punktu widzenia naszych projektów widzimy dwa kluczowe wyzwania. Pierwsze to odpowiedź na zmiany rynkowe, które nastąpiły w ostatnich miesiącach, a więc istotny wzrost CAPEX-u, inflacja, kurs złotówki w stosunku do euro. Liczymy, że propozycje legislacyjne, które zostały wypracowane między branżą a stroną rządową jak najszybciej wejdą w życie – mówi Maciej Stryjecki.

Stryjecki wspomina także, że Polenergia z niepokojem obserwuje terminy dotyczące drugiej fazy rozwoju MEW.

– Bardzo liczymy na to, że pierwsza aukcja zostanie zorganizowana tak, jak zostało to zapowiedziane w ustawie offshore'owej, a więc w 2025 roku. Ale do tego są potrzebne pewne projekty – mówi. – Patrzymy z niepokojem, czy rzeczywiście druga faza wystartuje. Chcemy rozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi aby przyspieszyć wszystkie procesy, żeby aukcja się odbyła i żebyśmy nasze projekty mogli dalej po 2025 roku rozwijać.

Według niego odpowiednie przygotowanie kolejnych etapów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wspomoże budowę polskich łańcuchów dostaw, a tym samym zwiększy udział tzw. local contentu.

– Musimy pamiętać, że rynek offshore to rynek globalny również w zakresie łańcucha dostaw. Łańcuch dostaw idzie tam, gdzie jest najwięcej projektów, gdzie jest największa długofalowego sznasa rozwoju również biznesu firm dostawczych. W Polsce ten rynek cały czas kiełkuje. Mamy otoczenie rynkowe niezbyt sprzyjające do patrzenia długofalowego na te projekty, w związku z tym jest bardzo duży problem z organizacją łańcucha dostaw. To wymaga pracy i współpracy nas wszystkich, żeby pokazać, że jest potencjał w tych projektach, które są na stole, aby zachęcić dużych dostawców do bycia na polskim rynku, i promować, rozwijać polski rynek dostaw – mówi Macej Stryjecki. – Każde działanie pokazujące potencjał całego rynku w perspektywie długofalowej jest niezwykle istotne. Mówimy o rynku polskim jako elemencie rynku bałtyckiego. Jeżeli dodamy do tego potencjału 30 GW w Polsce pokazanego w raporcie rynki potencjalne w państwach bałtyckich, w Szwecji, Finlandii, gdzie też mówi się o kilkunastu-kilkudziesięciu GW, to zaczynamy budować potężny rynek. Na takim potężnym rynku warto być, warto budować fabryki, warto inwestować w łańcuch dostaw – dodaje.Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.