• <
KONGSBERG_2023

Wycieczkowiec Artania zawinął do Portu Gdynia [foto, wideo]

18.08.2021 08:14 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wycieczkowiec Artania zawinął do Portu Gdynia [foto, wideo]

Partnerzy portalu

Wycieczkowiec Artania zawinął do Portu Gdynia [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

We wtorek rano do Portu w Gdyni przybył 230-metrowy wycieczkowiec Artania. Statek zacumował przy Nabrzeżu Francuskim. To pierwsze zawinięcie cruisera do Gdyni w tym roku.

Artania przypłynęła do Gdyni z Kłajpedy. Pasażerowie spędzą dzień w mieście, po czym o godzinie 17 statek wyruszy w drogę do położonego na duńskiej wyspie Bornholm miasta Rønne. Na pokładzie wycieczkowca znajduje się 677 pasażerów i 480 członków załogi.

Artania została zbudowana w 1984 roku w Helsinkach, przez stocznię Wärtsilä, na zlecenie amerykańskiej firmy wycieczkowej Princess Cruise. Pierwotnie statek nosił nazwę Royal Princess, nadane mu podczas ceremonii na cześć Diany, księżnej Walii. Jednostka mierzy nieco ponad 230 metrów długości i 32,50 metrów szerokości, ma ponad 8 metrów zanurzenia. Jej nośność to 4661 ton, zaś pojemność brutto to 44656 ton.

Pływa pod banderą Bahamów. Obecnie operatorem statku jest Phoenix Reisen, niemiecka firma wycieczkowa, posiadająca w swojej flocie jeszcze trzy wycieczkowce. Artania jest największym z nich. Phoenix czarteruje jednostkę od MS Artania Shipping.

Gdynia portem wielkich wycieczkowców

Port Gdynia zajmuje pozycję najważniejszego i najbezpieczniejszego polskiego portu pasażerskiego, przyjmującego od wielu lat największe wycieczkowce pływające po Bałtyku.

Port Gdynia gości około 50 dużych statków wycieczkowych rocznie, których średnia długość sięga niemal 260 metrów. Gdynię odwiedza również ponad 100 tysięcy pasażerów wielkich cruiserów rocznie. Dane te dotyczą sezonów do roku 2019 roku. W roku 2020 i 2021 ze względu na pandemię koronawirusa ograniczono żeglugę wielkich cruiserów do minimum.

Największym cruiserem, który odwiedził dotychczas Port Gdynia jest m/v „Norwegian Getaway”. Jednostka mierzy 325 metrów długości ( GT 145.655) i jest jednym z największych wycieczkowców świata – statek posiada ponad dwa tysiące kabin i apartamentów dla niemal czterech tysięcy pasażerów, o których troszczy się ponad półtora tysięczna załoga. Statek został zbudowany w roku 2014 a jego armatorem jest Norwegian Cruise Line.

Przy Nabrzeżu Pomorskim w Porcie Gdynia, od 2001 roku istnieje jedyna w Polsce Aleja Statków Pasażerskich.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. prowadzi systematyczne działania na rzecz rozwoju bałtyckiej żeglugi wycieczkowej, poprzez promocję samego portu oraz atrakcji turystycznych miasta i całego Pomorza. To właśnie oferta turystyczna naszego pięknego regionu jest głównym magnesem przyciągającym do niego coraz więcej turystów z całego świata. Przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. uczestniczą w cieszących się dużym zainteresowaniem armatorów oraz branży turystycznej targach branżowych tj. SeaTrade Cruise Global w Fort Lauderdale w USA, stanowiących dla Spółki doskonałą okazje do nawiązania nowych kontaktów biznesowych.
etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.