• <
Baltexpo2023_duży

Dania. Minister obrony: amunicja z II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie Nord Stream

gm

13.10.2022 13:15 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Dania. Minister obrony: amunicja z II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie Nord Stream

Partnerzy portalu

Dania. Minister obrony: amunicja z II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie Nord Stream - GospodarkaMorska.pl
Wraki, broń chemiczna i amunicja to pozostałości II wojny światowej na dnie Bałtyku.

Spoczywająca na dnie Morza Bałtyckiego amunicja z okresu II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream - oświadczył w czwartek minister obrony Danii Morten Bodskov.

"Dochodzenie odbywa się w bardzo trudnych warunkach na głębokości 70-80 metrów. Na tym obszarze znajduje się amunicja z II wojny światowej. Jest tego dużo, ale nasze prace trwają" - przekazał Bodskov duńskiemu nadawcy publicznemu DR.

Bodskov nie uściślił, czy chodzi o miny morskie, podkreślił jedynie, że chodzi zarówno o zużytą, jak i niewykorzystaną amunicję.

Według Bodskova pod koniec września w pobliżu Nord Stream 1 i 2 nieopodal Bornholmu "doszło do poważnych eksplozji". Wcześniej premier Danii Mette Frederiksen podkreśliła, że wszystko wskazuje, że "było to celowe działanie".

Duńskie władze prowadzą dochodzenie w sprawie podejrzenia wystąpienia aktu sabotażu w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Oddzielne śledztwo wszczęła szwedzka prokuratura w związku z wyciekami znajdującymi się w strefie Szwecji. W ubiegłym tygodniu szwedzcy śledczy przekazali, że "mogą stwierdzić, że doszło do wybuchów" oraz poinformowali o pobraniu z dna morza materiału, który zostanie poddany dalszej analizie.

Własne śledztwo w tej samej sprawie wszczęła w poniedziałek także prokuratura federalna Niemiec.

Również polska Prokuratura Krajowa prowadzi dochodzenie w sprawie uszkodzeń rurociągów i wycieków gazu na dnie Morza Bałtyckiego. Śledczy argumentują, że zdarzenia miały miejsce na wodach wyłącznych stref ekonomicznych Szwecji i Danii, jednak ich skutki mogą rozciągać się zarówno na polski obszar morski, jak i na tereny przybrzeżne.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.