• <
mewo_2022

Rząd duński szuka partnera do budowy wyspy energetycznej na Morzu Północnym

09.09.2021 12:04 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Rząd duński szuka partnera do budowy wyspy energetycznej na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Rząd duński szuka partnera do budowy wyspy energetycznej na Morzu Północnym - GospodarkaMorska.pl
Fot. DAE

Duńska Agencja Energetyczna zaprosiła potencjalnych oferentów do udziału w spotkaniu w ramach już drugiego dialogu rynkowego dotyczącego budowy sztucznej wyspy energetycznej na Morzu Północnym.

W świetle niedawnego porozumienia politycznego z dnia 1 września 2021 roku w sprawie podstawowych ram zamówień publicznych dotyczących współwłasności i budowy wyspy energetycznej na Morzu Północnym, Duńska Agencja Energetyczna zaprasza potencjalnych oferentów do udziału w spotkaniu dotyczącym projektu.

Wydarzenie rozpocznie drugi dialog rynkowy na temat ram przetargowych dotyczących budowy i współwłasności wyspy energetycznej, która powstanie na Morzu Północnym. W ramach spotkania zainteresowane firmy będą mogły się zapoznać ze szczegółowymi decyzji podjętych w ramach porozumienia politycznego.

Potencjalny partner utworzy wspólnie z rządem duński spółkę joint venture. Potencjalni partnerzy mogą wziąć udział w dialogu rynkowym sami lub w towarzystwie kluczowych partnerów i dostawców.

Duńska Agencja Energetyczna planuje rozpocząć proces przetargowy w 2022 roku, z ogłoszeniem zwycięzcy przetargu na początku 2023 roku.

Przełomowe projekty offshore wind

W lutym 2021 roku Duńczycy podjęli decyzję o utworzeniu wyspy energetycznej na Morzu Północnym jako sztucznej wyspy służącej do gromadzenia i dystrybucji energii z sąsiadujących z nią morskich farm wiatrowych. Początkowo wyspa energetyczna na Morzu Północnym będzie obsługiwać produkcję energii z wiatraków o mocy 3 GW, ale docelowo jej moc zostanie zwiększona do 10 GW.

Strony porozumienia w sprawie projektu uzgodniły również lokalizację sztucznej wyspy oraz pierwszych morskich farm wiatrowych o mocy 3 GW. Wyspa i morskie farmy wiatrowe będą zlokalizowane na Morzu Północnym, co najmniej 80 km na zachód od Thorsminde. Na Morzu Bałtyckim morskie farmy wiatrowe zostaną zlokalizowane w odległości co najmniej 20 km na południe i południowy zachód od wyspy Bornholm.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.