• <
mewo_2022

Nowe konsorcjum rozważa budowę stacji bunkrowania na Bornholmie

15.06.2021 10:53 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Nowe konsorcjum rozważa budowę stacji bunkrowania na Bornholmie

Partnerzy portalu

Nowe konsorcjum rozważa budowę stacji bunkrowania na Bornholmie - GospodarkaMorska.pl
Fot. port of Roenne

Bornholm Bunker Hub, nowe międzynarodowe konsorcjum żeglugowe, zostało uruchomione w celu zbadania możliwości stworzenia na Bornholmie stacji bunkrowania z ekologicznym paliwem żeglugowym.

Konsorcjum stojące za Bornholm Bunker Hub składa się z ośmiu partnerów: Ørsted, Molslinjen, Haldor Topsoe, Bunker Holding Group, Wärtsilä, Rambøll, Bureau Veritas i Port of Roenne.

Uruchomienie Bornholm Bunker Hub nastąpiło zaledwie kilka tygodni po tym, jak duński rządowy zespół ds. rozwoju na Bornholmie zalecił przeprowadzenie badania wyspy jako zielonego węzła transportowego na Morzu Bałtyckim.

Ponadto konsorcjum opublikowało studium wykonalności, aby określić potencjał finansowy dostarczania zrównoważonych paliw na Morzu Bałtyckim – produkowanych przy użyciu morskiej energii wiatrowej.

Zielony amoniak na Bornholmie?

Projekt ma na celu zbadanie, w jaki sposób lokalny Power-to-X może wspierać zapotrzebowanie na zrównoważone paliwa dla ponad 60 000 statków, które każdego roku przechodzą przez Bornholm na środku Morza Bałtyckiego.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną również badania w celu uzyskania informacji na temat tego, czy na Bornholmie należy lokalnie produkować zielony amoniak, czy też należy go importować w pierwszej fazie.

- Amoniak produkowany z energii odnawialnej jest bardzo obiecującym paliwem morskim. Zielony amoniak można wytwarzać z powietrza, wody i energii elektrycznej z turbin wiatrowych lub ogniw słonecznych – a jako paliwo zielony amoniak może usuwać niepożądane emisje ze statków, które obecnie stanowią 2,5% globalnych gazów cieplarnianych – powiedział Jes Nikolaj Knudsen, dyrektor liniowy w Haldor Topsøe.

Ponieważ Bornholm jest położony w centrum regionu bałtyckiego, jego pozycja może uczynić to miejsce „wyjątkowym centrum energetycznym, które wykorzystuje regionalne zasoby energii do redukcji emisji CO2 w społeczeństwie, w tym w żegludze”.

Anders Nordstrøm, dyrektor ds. wodoru w Ørsted, skomentował: „Widzimy ogromny potencjał w wykorzystaniu Bornholmu jako wyspy energetycznej, aby spełnić ambitny cel rządu duńskiego, jakim jest zmniejszenie emisji CO2. Dania ma wyjątkową okazję do stworzenia silnej pozycji w przemyśle w zakresie produkcji zrównoważonych paliw dla transportu ciężkiego i tworzenia miejsc pracy w tym procesie."

Gijsbert de Jong z Veritas Marine & Offshore, podkreślił, że transformacja energetyki morskiej jest kształtowana nie tylko przez rozwój nowych technologii napędowych, ale również kluczowe jest zbadanie dostępności ekologicznych paliw dla żeglugi.

- W Bureau Veritas wesprzemy ten ekscytujący projekt, dostarczając wiedzę techniczną i regulacyjną w zakresie bezpiecznego przechowywania i obsługi alternatywnych paliw ekologicznych oraz kierując certyfikację tych paliw – dodał.

- Postrzegamy inicjatywę Bornholm Bunker Hub jako bardzo interesującą pod względem ciągłego rozwoju silników wielopaliwowych i testowania przyszłych czystych paliw dla żeglugi – podsumował Cato Esperø, dyrektor sprzedaży Wärtsilä w Norwegii.

Ambitne cele Danii

Kilka duńskich firm dołączyło do konsorcjum w celu wykorzystania zielonego potencjału regionu i dalszej poprawy celów dekarbonizacji Danii.

Oczekuje się, że ta zmiana źródła energii przyczyni się bezpośrednio do ambitnego celu Danii, jakim jest zmniejszenie emisji CO2 o 70% do 2030 roku.

Na początku tego miesiąca rząd Danii dołączył do nowej misji żeglugi bezemisyjnej w ramach Mission Innovation, wraz z Norwegią, Stanami Zjednoczonymi, Global Maritime Forum i Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping.

Misję wesprą także rządy Indii, Maroka, Wielkiej Brytanii, Singapuru, Francji, Ghany i Korei Południowej.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.