• <

Francja uruchomi morski elektrolizer do produkcji zielonego wodoru

07.06.2021 19:05 Źródło: własne
Strona główna Francja uruchomi morski elektrolizer do produkcji zielonego wodoru
Francja uruchomi morski elektrolizer do produkcji zielonego wodoru - GospodarkaMorska.pl
Fot. floatgen.eu

W przyszłym roku we Francji zostanie uruchomiony morski elektrolizer do produkcji zielonego wodoru z energii wyprodukowanej w pływającej farmie wiatrowej. Będzie to pierwsza na świecie instalacja tego typu. 

System produkcji wodoru powstanie na obszarze miejsca testowego SEM-REV, u wybrzeży Le Croisic we Francji. Projekt zostanie zrealizowany przez francuską spółkę Lhyfe we współpracy z Chantiers de l’Atlantique. Elektrolizer powstanie na pływającej platformie GEPS Techno w SEM-REV,  a następnie będzie połączony z różnymi morskimi źródłami energii odnawialnej, w tym pływającą turbiną  wiatrową Floatgen o mocy 2 MW, która została zainstalowana w zakładzie SEM-REV w 2018 roku i zaczęła dostarczać energię elektryczną do francuskiej sieci w tym samym roku. 

Jak przekonuje Matthieu Guesné, prezes i założyciel Lhyfe, produkcja zielonego wodoru na morzu jest idealnym sposobem na szerokie wykorzystanie tego paliwa. Według niego będzie to pierwszy na świecie projekt wykorzystujące takie rozwiązanie. 

Projekt ma zostać uruchomiony w 2022 roku, aby uzyskać niezbędne  pozwolenia do wykorzystania technologii w szerszej skali w 2024 roku. Instalacja przyczyni się do rozwoju wielkoskalowej produkcji przemysłowej wodoru. Jej realizacja jest wspierana przez Kraj Loary, Morski Klaster Innowacji Pôle Mer Bretagne Atlantique, a także Komitet Strategiczny ds. Sektora Morskiego. 

Inwestycja może liczyć również na wsparcie Laboratorium Badawczego Hydrodynamiki, Energii i Środowiska Atmosferycznego Centrale Nantes, który zapowiedział, że udostępni swoje zaplecze badawcze i zapewni wsparcie na różnych fazach regulacyjnych, eksperymentalnych i logistycznych, aby zapewnić sukces projektu. 

UE stawia na wodór

Rozwój technologii produkcji wodoru, w tym z wykorzystaniem OZE w znaczący sposób przyczyni się do osiągnięcia założeń polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jak wynika ze Strategii Wodorowej opublikowanej w lipcu 2020 roku przez Komisję Europejską, do 2030 roku zdolności w zakresie produkcji wodoru w procesie elektrolizy związanej z wykorzystaniem OZE mają wynieść 40 GW. Energia produkowana w morskich farmach wiatrowych, w ocenie UE, jest technologią o największym potencjale ekspansji.

Dziękujemy za wysłane grafiki.