W przyszłym roku we Francji zostanie uruchomiony morski elektrolizer do produkcji zielonego wodoru z energii wyprodukowanej w pływającej farmie wiatrowej. Będzie to pierwsza na świecie instalacja tego typu.
System produkcji wodoru powstanie na obszarze miejsca testowego SEM-REV, u wybrzeży Le Croisic we Francji. Projekt zostanie zrealizowany przez francuską spółkę Lhyfe we współpracy z Chantiers de l’Atlantique. Elektrolizer powstanie na pływającej platformie GEPS Techno w SEM-REV, a następnie będzie połączony z różnymi morskimi źródłami energii odnawialnej, w tym pływającą turbiną wiatrową Floatgen o mocy 2 MW, która została zainstalowana w zakładzie SEM-REV w 2018 roku i zaczęła dostarczać energię elektryczną do francuskiej sieci w tym samym roku.
Jak przekonuje Matthieu Guesné, prezes i założyciel Lhyfe, produkcja zielonego wodoru na morzu jest idealnym sposobem na szerokie wykorzystanie tego paliwa. Według niego będzie to pierwszy na świecie projekt wykorzystujące takie rozwiązanie.
Projekt ma zostać uruchomiony w 2022 roku, aby uzyskać niezbędne pozwolenia do wykorzystania technologii w szerszej skali w 2024 roku. Instalacja przyczyni się do rozwoju wielkoskalowej produkcji przemysłowej wodoru. Jej realizacja jest wspierana przez Kraj Loary, Morski Klaster Innowacji Pôle Mer Bretagne Atlantique, a także Komitet Strategiczny ds. Sektora Morskiego.
Inwestycja może liczyć również na wsparcie Laboratorium Badawczego Hydrodynamiki, Energii i Środowiska Atmosferycznego Centrale Nantes, który zapowiedział, że udostępni swoje zaplecze badawcze i zapewni wsparcie na różnych fazach regulacyjnych, eksperymentalnych i logistycznych, aby zapewnić sukces projektu.
UE stawia na wodór
Rozwój technologii produkcji wodoru, w tym z wykorzystaniem OZE w znaczący sposób przyczyni się do osiągnięcia założeń polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jak wynika ze Strategii Wodorowej opublikowanej w lipcu 2020 roku przez Komisję Europejską, do 2030 roku zdolności w zakresie produkcji wodoru w procesie elektrolizy związanej z wykorzystaniem OZE mają wynieść 40 GW. Energia produkowana w morskich farmach wiatrowych, w ocenie UE, jest technologią o największym potencjale ekspansji.
UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji
Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie
Ponad milion migrantów dotarło przez morze do Włoch w ciągu dekady
Rozliczenia marynarzy: Chiny, od 2024 roku zmiana umowy podatkowej
Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Rosyjski ro-ro dryfował kilka dni zanim wezwał pomoc