• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Turcja chce poprawić stan Morza Śródziemnego. Na celowniku paliwa z wysokim poziomem siarki

26.12.2021 07:24 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Turcja chce poprawić stan Morza Śródziemnego. Na celowniku paliwa z wysokim poziomem siarki

Partnerzy portalu

Turcja chce poprawić stan Morza Śródziemnego. Na celowniku paliwa z wysokim poziomem siarki - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Turcja i państwa sąsiednie zobowiązały się do wzmocnienia wysiłków na rzecz walki z zagrożeniami, jakie stwarzają zanieczyszczenia środowiska dla zdrowia ludzi i naturalnych siedlisk Morza Śródziemnego. W planie jest ograniczenie zawartości siarki w paliwie wykorzystywanym do żeglugi na Morzu Śródziemnym.

Kraje śródziemnomorskie, które są zależne od turystyki, borykają się z odpadami plastikowymi czy szlamem, który tworzy się na ich wybrzeżach. Odpowiadając na falę niepokoju społecznego,  przedstawiciele tych państw uzgodnili ograniczenie zawartości siarki w paliwie wykorzystywanym do żeglugi na Morzu Śródziemnym z 0,5 do 0,1 proc. Propozycja ma zostać przedstawiona Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Po jej zatwierdzeniu nowe wytyczne mogą wejść w życie w styczniu 2025 roku.

Państwa basenu Morza Śródziemnego i Unia Europejska mają nadzieję, że ograniczenie paliw o wysokim poziomie siarki będzie kulminacją pięcioletnich rozmów, które mogą stać się wzorem dla innych krajów. Według niektórych szacunków ekspertów, zanieczyszczenie powietrza spowodowane przez statki może być powodem 60 tys. przedwczesnych zgonów rocznie na całym świecie.

- Morze Śródziemne jest punktem zapalnym dla zmian klimatycznych - powiedział Carlos Bravo, ekspert ds. polityki oceanicznej szwajcarskiego OceanCare, cytowany przez France24.

Problemem są nie tylko paliwa, które napędzają statki, ale również same jednostki wchodzące w kolizję z ssakami morskimi. Zdaniem Bravo, Morze Śródziemne jest jednym z największych szlaków żeglugowych. Według niego interwencji wymaga również tzw. przyłów, czyli część połowu obejmującą organizmy morskie nie będące stricte celem połowów, a także zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem generowanego przez statki, które wpływa na ponad 150 gatunków zwierząt.

Turcja, która w tym roku jako ostatni kraj wśród G20 ratyfikował Porozumienie Paryskie, znalazła się pod szczególnie ostrą krytyką za to, jak traktuje swoje zasoby wodne – wskazuje France24. Problem zaczął być dostrzegany na świecie po tym, jak gruba warstwa śluzu nazwana ,,smarkami morskimi" pokryła południowe brzegi Stambułu nad Morzem Marmara zeszłego lata. Naukowcy winą za to obarczyli brak odpowiedniego oczyszczania przez Turcję odpadów rolniczych i przemysłowych, zanim spłyną one rzekami do morza. W połączniu z wysoką temperaturą, stwarza to odpowiednie warunki do niekontrolowanego rozwoju glonów. Z kolei władze tureckie nie spodziewają się, aby w tym lub przyszłym roku problem powrócił.

Źródło: France24Partnerzy portalu

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.