Japoński statek towarowy, który osiadł na mieliźnie pod koniec lipca u wybrzeży Mauritiusa, teraz rozpadł się na dwie części.
Większość z 4000 ton oleju opałowego i napędowego na statku wypompowano już w ciągu ostatniego tygodnia, ponieważ grupy ekologiczne ostrzegały przed potencjalnie nieodwracalnymi uszkodzeniami raf koralowych w okolicy. Mimo to, co najmniej 1000 ton ropy wylało się już do Oceanu Indyjskiego, zagrażając koralowcom i życiu morskiemu oraz powodując coś, co niektórzy ekolodzy nazywają najgorszą katastrofą ekologiczną w historii narodu wyspiarskiego.
Urzędnicy z Mauritiusa ostrzegali, że statek MV Wakashio, może podzielić się na dwie części. Tak też się stało: sobotnie przepołowienie się statku spowodowało, że część resztkowego oleju wyciekła do oceanu.
Teraz zadaniem robotników będzie odholowanie przedniej części statku setki mil w głąb morza, gdzie planują go zatopić. Zła pogoda opóźniła ich wysiłki. W maszynowni pozostaje jeszcze około 30 metrów sześciennych oleju opałowego, ale utrzymująca się zła pogoda utrudni jego usunięcie - poinformowali urzędnicy.
Robotnicy i wolontariusze aktywnie działają przy wraku. Otoczono pobliski Blue Bay Marine Park, zainstalowano trzy warstwy pływających tam w lagunie i umieszczono kilka kilometrów zapór, aby dodatkowo chronić obszar przed zanieczyszczeniem ropą. Władze Indii wysłały również 28 ton materiału, w tym tamy rzeczne, barki i odpieniacze, aby pomóc złagodzić szkody w środowisku.
Urzędnicy poinformowali, że do południa w niedzielę zebrano 841 ton płynnych odpadów naftowych i 419 ton osadu z odpadów stałych i zanieczyszczeń.
Naukowcy ostrzegli, że zniszczenia mogą wpływać na lokalny ekosystem przez lata.
„Ten wyciek ropy miał miejsce na jednym z, jeśli nie na najbardziej wrażliwym obszarze Mauritiusa” - powiedział agencji Reuter oceanograf Vassen Kauppaymuthoo. „Mówimy o dziesięcioleciach powrotu do "zdrowia" po tych uszkodzeniach, a niektóre ze szkód mogą nigdy się nie odbudować”.
Zagubiona w Sekwanie białucha arktyczna nie ma sił, by powrócić do morza
Kolejna rzeź delfinów na Wyspach Owczych. Zabito 99 delfinów butlonosych, najwięcej od lat
Niewybuchy na dnie Bałtyku. Senatorowie wezwali rząd do działania
Ekolodzy składają pozew przeciwko projektowi gazowemu Morzu Północnym
Woda z lodu, który stopniał na Grenlandii w jeden weekend, zapełniłaby ponad 7 mln basenów olimpijskich
Sinice w morzu. Zamknięto dwa kąpieliska na Mierzei Wiślanej