• <

Masowiec w Mauritiusie rozpadł się na dwie cześci: jedna z największych katastrof ekologicznych w historii

17.08.2020 10:47 Źródło: Time
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Masowiec w Mauritiusie rozpadł się na dwie cześci: jedna z największych katastrof ekologicznych w historii

Partnerzy portalu

Masowiec w Mauritiusie rozpadł się na dwie cześci: jedna z największych katastrof ekologicznych w historii - GospodarkaMorska.pl
fot. Guillaume Gouges/Twitter

Japoński statek towarowy, który osiadł na mieliźnie pod koniec lipca u wybrzeży Mauritiusa, teraz rozpadł się na dwie części.

Większość z 4000 ton oleju opałowego i napędowego na statku wypompowano już w ciągu ostatniego tygodnia, ponieważ grupy ekologiczne ostrzegały przed potencjalnie nieodwracalnymi uszkodzeniami raf koralowych w okolicy. Mimo to, co najmniej 1000 ton ropy wylało się już do Oceanu Indyjskiego, zagrażając koralowcom i życiu morskiemu oraz powodując coś, co niektórzy ekolodzy nazywają najgorszą katastrofą ekologiczną w historii narodu wyspiarskiego.

Urzędnicy z Mauritiusa ostrzegali, że statek MV Wakashio, może podzielić się na dwie części. Tak też się stało: sobotnie przepołowienie się statku spowodowało, że ​​część resztkowego oleju wyciekła do oceanu.

Teraz zadaniem robotników będzie odholowanie przedniej części statku setki mil w głąb morza, gdzie planują go zatopić. Zła pogoda opóźniła ich wysiłki. W maszynowni pozostaje jeszcze około 30 metrów sześciennych oleju opałowego, ale utrzymująca się zła pogoda utrudni jego usunięcie - poinformowali urzędnicy.

Robotnicy i wolontariusze aktywnie działają przy wraku. Otoczono pobliski Blue Bay Marine Park, zainstalowano trzy warstwy pływających tam w lagunie i umieszczono kilka kilometrów zapór, aby dodatkowo chronić obszar przed zanieczyszczeniem ropą. Władze Indii wysłały również 28 ton materiału, w tym tamy rzeczne, barki i odpieniacze, aby pomóc złagodzić szkody w środowisku.

Urzędnicy poinformowali, że do południa w niedzielę zebrano 841 ton płynnych odpadów naftowych i 419 ton osadu z odpadów stałych i zanieczyszczeń.

Naukowcy ostrzegli, że zniszczenia mogą wpływać na lokalny ekosystem przez lata.

„Ten wyciek ropy miał miejsce na jednym z, jeśli nie na najbardziej wrażliwym obszarze Mauritiusa” - powiedział agencji Reuter oceanograf Vassen Kauppaymuthoo. „Mówimy o dziesięcioleciach powrotu do "zdrowia" po tych uszkodzeniach, a niektóre ze szkód mogą nigdy się nie odbudować”.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.