• <
escort_980x120_gif_2020

Dar Młodzieży zmierza w kierunku Dżakarty

ew

06.09.2018 18:26 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dar Młodzieży zmierza w kierunku Dżakarty - GospodarkaMorska.pl

Żaglowiec "Dar Młodzieży" odbywający rejs dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wypłynął w czwartek z Port Louis (stolica Mauritiusa) i kieruje się do stolicy Indonezji - Dżakarty. Na Mauritiusie uczestnicy rejsu odwiedzili m.in. ubogie rodziny.

"Dar Młodzieży" przebywał na Mauritiusie od 4 września. Jak poinformowała PAP Monika Mostowska wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl. w trakcie pobytu załoga żaglowca spotkała się z m.in. z polonią Mauritiusa, a także z polskimi misjonarzami ze Zgromadzenia Ducha Świętego.

By okazać solidarność, uczestnicy Rejsu Niepodległości odwiedzili również ubogie miejscowe rodziny.

Mostowska dodała, że podczas wizyty rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski oraz komendant "Daru Młodzieży" kapitan Ireneusz Lewandowski zasadzili drzewo w Narodowym Ogrodzie Botanicznym (Mauritius National Botanical Garden), aby upamiętnić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 50. rocznicę niepodległości Mauritiusa.

"To pierwsze drzewo zasadzone w tym ogrodzie przez Polaków. Zasadzono drzewo o nazwie +krwawiące drzewo+, ponieważ jego żywica jest purpurowa" - podkreśliła Mostowska.

Przewidywany czas dopłynięcia "Daru Młodzieży" do stolicy Indonezji - Dżakarty to 2 października.

Rejs Niepodległości, rozpoczęty w maju w Gdyni, ma potrwać do marca 2019 r. Żaglowiec opłynie kulę ziemską, docierając do ponad dwudziestu dużych portów morskich. Dotychczas "Dar Młodzieży" odwiedził m.in. Kopenhagę, Stavanger w Norwegii, francuskie Bordeaux, hiszpańską Teneryfę i stolicę Senegalu, Dakar.

"Dar Młodzieży" odwiedzi jeszcze m.in. Singapur, Szanghaj, Osaka, San Francisco, Los Angeles, Panama oraz Londyn.

W rejsie szkolnej fregaty, który służy również promocji Polski, uczestniczą studenci szkół morskich oraz laureaci konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizatorami wyprawy są: Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Do głównych darczyńców Rejsu Niepodległości należą: Orlen, Tauron i Polska Fundacja Narodowa

taurus_sea_power_390x100_gif_2020
sun_track

Dziękujemy za wysłane grafiki.