• <

Mauritius i Wielka Brytania negocjują w sprawie spornego terytorium

gm

02.01.2023 11:51 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Mauritius i Wielka Brytania negocjują w sprawie spornego terytorium

Partnerzy portalu

Mauritius i Wielka Brytania negocjują w sprawie spornego terytorium - GospodarkaMorska.pl

Premier Mauritiusa Pravind Jugnauth ogłosił, że rządy obu państw rozpoczęły rozmowy w sprawie terytorium będącego od dekad kością niezgody między nimi.

Mauritius rości sobie prawa do terytorium Czagos i od 1975 roku zwielokrotnił postępowania sądowe w tej sprawie. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ z maja 2019 r. wzywa "Organizację Narodów Zjednoczonych i wszystkie jej wyspecjalizowane agencje do uznania, że Archipelag Czagos stanowi integralną część terytorium Mauritiusa i do jak najszybszego wsparcia dekolonizacji". Była następstwem podobnej decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości wydanej kilka miesięcy wcześniej.

- Ostatnie wydarzenia w sprawie Czagos są bardzo zachęcające. Rozpoczęły się negocjacje między Mauritiusem a Wielką Brytanią - powiedział Jugnauth podczas przemówienia noworocznego.

Czagos to archipelag na Oceanie Indyjskim, leżący 500 km na południe od Malediwów, złożony z ponad 60 tropikalnych wysp. Stanowią część Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego. Londyn administruje tym obszarem  od 1965 roku, a na głównej wyspie Diego Garcia utworzył tam wspólnie z USA bazę wojskową. Aby zrobić miejsce na jej budowę, Brytyjczycy przesiedlili około 2000 mieszkańców Czagos na Mauritius i Seszele. Maurytanie z Czagos oskarżają Wielką Brytanię o "nielegalną okupację".

Mauritius to niewielkie, wyspiarskie państwo leżące w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, w archipelagu Maskarenów, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Poza samą wyspą Mauritius do republiki należy także wyspa Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Podstawą gospodarki kraju jest turystyka, eksport wyrobów tekstylnych i uprawy, głównie trzciny cukrowej, tytoniu, herbaty, kukurydzy i bananów. Użytki rolne stanowią 56% powierzchni kraju.

Państwo uzyskało w 1968 roku niepodległość od Wielkiej Brytanii (historycznie w przeszłości należało m.in. do Francji i Holandii). Kraj stał się republiką w ramach Wspólnoty Narodów w 1992. Jest jednym z nielicznych w Afryce o stabilnym ustroju demokratycznym z regularnie odbywającymi się wolnymi wyborami i przestrzeganymi prawami człowieka. Dzięki rozwiniętemu sektorowi turystycznemu przyciągnął znaczne zagraniczne inwestycje, osiągając tym samym jeden z najwyższych w regionie dochodów na obywatela.

Wyspa Mauritius była miejscem zamieszkania słynnych ptaków dodo. Niestety, do 1681 roku wszystkie zostały zabite przez przybyłych osadników lub ich udomowione zwierzęta. Ptak ten widnieje w godle państwa, a także jest symbolem rabunkowej polityki człowieka doprowadzającej do wyginięcia wielu gatunków.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.