• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdynia: Kapitan Bartłomiej Skwara laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2020

mb

03.02.2020 19:55 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdynia: Kapitan Bartłomiej Skwara laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2020

Partnerzy portalu

Gdynia: Kapitan Bartłomiej Skwara laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2020 - GospodarkaMorska.pl

Kapitan STS „Fryderyk Chopin” Bartłomiej Skwara został laureatem tegorocznej Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Został wyróżniony za żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo podczas regat The Tall Ships Races 2019 w klasie A.

Nazwiska laureata ogłoszono w poniedziałek w Gdyni na pokładzie żaglowca-muzeum "Dar Pomorza"."Kapitan Bartłomiej Skwara mimo młodego wieku, to już człowiek legenda polskiego żeglarstwa. Bo spod jego ręki wypłynęło już kilka tysięcy młodych ludzi, którzy dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu mogli wypłynąć na szerokie wody. Na wzór swojego wielkiego idola kapitana Leszka Wiktorowicza idzie jego drogą. I ma podobny autorytet wśród młodych ludzi, których wychowuje, pływa z nimi i wraca do bezpiecznego portu" - powiedział Marek Padjas, grotmaszt Bractwa Kaphornowców, organizacji skupiającej żeglarzy, którzy pokonali Przylądek Horn. Skwara został też nagrodzony za zwycięstwo z załogą STS „Fryderyk Chopin” regat The Tall Ships Races 2019 w klasie A, czyli największych jednostek. Po raz pierwszy polska jednostka wygrała te zawody w 2015 r.

 

Nagrodzony dowódca żaglowca „Fryderyk Chopin” jest doktorem chemii kwantowej. Posiada duży staż na żaglowcach. W drodze do mostka kapitańskiego przebył tysiące mil "Fryderykiem Chopinem" na najrozmaitszych stanowiskach. Nagrodę stanowi medal oraz 10 tysięcy złotych. Jej wręczenie odbędzie się na przełomie lutego i marca w Warszawie. Kapituła Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza rozpatrywała w tym roku 12 zgłoszeń. Członkowie kapituły przyznali też nagrodę specjalną. Otrzymali ją dwaj kapitanowie żeglugi wielkiej – Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański - dowodzący "Darem Młodzieży" w Rejsie Niepodległości dookoła świata.

 

W trakcie rozpoczętej 20 maja 2018 r. i zakończonej 28 marca 2019 r. podróży "Dar Młodzieży" odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn. W każdym z portów, do których jednostka zawijała, odbywała się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy był udział załogi w styczniu w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Ojciec Święty przyjął uczestników rejsu na prywatnej audiencji.

 

W czasie rejsu przez pokład "Daru Młodzieży" przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. W kapitule nagrody zasiadają Mariusz Wiktorowicz - syn kapitana Leszka Wiktorowicza oraz przedstawiciele Bractwa Kaphornowców, władz Gdyni, Rady Miasta Gdyni i Press Clubu Polska.

 

Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 r. w Boreczku na Podkarpaciu. W 1952 r. przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dzisiejsza Akademia Morska). Żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu "Dar Pomorza", na którym po kilku latach osiągnął stopień I oficera. Pracował też na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1977 r. objął po raz pierwszy dowództwo tankowca "Siarkopol".

 

W latach 1981-1982 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z budową "Daru Młodzieży". W dziewiczym rejsie jednostki pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta, które piastował - z przerwami - przez niemal 25 lat.

Przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki wyczynowi z lat 1987-88, kiedy dowodził w najbardziej spektakularnym w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego rejsie fregaty - wyprawie dookoła świata, po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Podczas tego rejsu Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).

Wiktorowicz zmarł w 2010 r. w Gdyni.

politechnika_gdanska_2022

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.