• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Demonstranci na Mauritiusie domagają się śledztwa ws. masowca i śmierci delfinów

29.08.2020 14:45 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Demonstranci na Mauritiusie domagają się śledztwa ws. masowca i śmierci delfinów

Partnerzy portalu

Demonstranci na Mauritiusie domagają się śledztwa ws. masowca i śmierci delfinów - GospodarkaMorska.pl
fot. CTV

Tysiące mieszkańców stolicy Mauritiusu demonstrowały dzisiaj w Port Luis, żądając śledztwa w sprawie osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca, z którego wyciekły setki paliwa, a także masowej śmierci 40 delfinów znalezionych na brzegu.

Protestujący domagają się wyjaśnienia, czy śmierć delfinów ma związek z wyciekiem paliwa i decyzją władz o zatopienia dzioba statku.

"Nie wierzymy rządowi i miałkim informacjom, które nam podają na temat zarządzania o zatopieniu części statku i reakcji na wyciek paliwa”- powiedziała Fabiola Monty, 33-letna naukowiec ds. środowiska.

Rząd zapowiedział, że przeprowadzi sekcje zwłok wszystkich martwych delfinów i powołał komisję do zbadania wycieku paliwa. Prowadzone są dwa dochodzenia: jedno policyjne w sprawie obowiązków załogi, a drugie przez przedstawiciela Ministerstwa Żeglugi w sprawie tego, co stało się ze statkiem.

Jak wynika ze wstępnych wyników sekcji martwych delfinów, do tej pory lekarze weterynarii przebadali tylko dwie sztuki ssaków, które nosiły ślady urazów, ale w ich ciałach nie ma śladów oleju.

Według Jasvina Sok Appadu z Ministerstwa Rybołówstwa, wyniki sekcji zwłok delfinów, które morze wyrzuciło na brzeg, odbędą się w środę i czwartek.

Lokalne ugrupowanie ekologiczne Eco-Sud, które wzięło udział w sobotnim proteście, stwierdziło w piątek w oświadczeniu, że przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego powinni być obecni podczas autopsji delfinów; domaga się ono także udziału w wyjaśnianiu śmierci ssaków niezależnych specjalistów.

Do katastrofy japońskiego masowca MV Wakashio doszło 25 lipca w pobliżu laguny, znanej z pięknych koralowców i niezliczonych gatunków ryb. Jest ona obszarem chronionym, utworzonym kilka lat temu w celu zachowania natury Mauritiusu w niezmienionym stanie. (PAP)

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.