• <

Wynik wyszukiwania - "protesty" - Wiadomości

Australia odrzuciła odpowiedzialność za incydent na Morzu Żółtym z udziałem chińskiego myśliwca

Premier Australii Anthony Albanese odrzucił w środę oskarżenie Chin dotyczące sobotniego incydentu z udziałem maszyn wojskowych w międzynarodowej przestrzeni powietrznej na Morzu Żółtym – informuje AP.
08.05.2024

Zaczął działać rurociąg Trans Mountain. Kanadyjska ropa płynie na zachód

Rozpoczęła się komercyjna eksploatacja rozbudowanego rurociągu Trans Mountain, którym kanadyjska ropa płynie z Alberty na zachodnie wybrzeże Kanady – poinformował w środę operator obiektu Trans Mountain Corporation.
05.05.2024

Huti wrócili do ataków na żeglugę. Siły USA ponownie zneutralizowały pociski i drony bojowników

Z obszaru zachodniego Jemenu, kontrolowanego przez bojowników Huti od 2014 roku, ponownie doszło do ataków na stali i okręty obecne w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. To kolejna seria ataków na przestrzeni kilku dni, która następuje po dłuższej przerwie w aktywności rebeliantów wspieranych przez Iran, działających od listopada przeciwko międzynarodowej żegludze.
26.04.2024

Zdaniem mediów Turcja nie zrezygnowała z podważania suwerenności Grecji nad częścią Morza Egejskiego

Tureckie samoloty w ostatnich miesiącach nie naruszają greckiej przestrzeni powietrznej, ale działania Ankary na szczeblu dyplomatycznym sugerują, że Turcja nie zrezygnowała z podważania greckiej suwerenności nad częścią Morza Egejskiego - pisze w poniedziałek grecki portal eKathimerini.
22.04.2024

Włochy. 450 domów przeznaczono do zburzenia na Sycylii i w Kalabrii pod budowę mostu

450 domów przeznaczono do zburzenia na Sycylii i w Kalabrii na terenach, gdzie powstaną place budowy mostu w Cieśninie Mesyńskiej - poinformowały włoskie władze lokalne w związku z rozpoczęciem procedury pozyskiwania tych obszarów. Budowa mostu ma rozpocząć się w tym roku.
04.04.2024

Finlandia kolejnym państwem, który przekaże Ukrainie łodzie bojowe. Dostawy pójdą przez Rumunię

Prezydent Rumunii Klaus Johannis poinformował parlament, że Finlandia przekaże Ukrainie wojskowe jednostki nawodne, które zostaną przetransportowane przez rumuńską granicę.
19.03.2024

Europejskie Porozumienie Przemysłowe wyzwaniem i szansą dla portów i stref ekonomicznych

Liderzy kilkunastu branż przemysłowych wzywają do podjęcia 10 pilnych działań w celu przywrócenia konkurencyjności i utrzymania miejsc pracy w Europie. W lutym br. 73 liderów branży reprezentujących prawie 20 sektorów przemysłu przedstawiło „Deklarację z Antwerpii w sprawie europejskiego porozumienia przemysłowego” belgijskiemu premierowi Alexandrowi De Croo i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen.
15.03.2024

Ukraińskie władze podkreślają, że większość eksportu żywności idzie nie przez Polskę, ale Morze Czarne i Dunaj

Polacy nie powinni szukać wroga na Ukrainie, ponieważ naszym wspólnym wrogiem jest Rosja, a ukraińskie produkty rolne nie stanowią żadnego zagrożenia dla polskiego rynku - oznajmił w poniedziałek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
11.03.2024

Kolejna fala antyrządowych strajków w Finlandii; stanęły porty

Kolejny, tym razem dwutygodniowy strajk rozpoczął się w poniedziałek w Finlandii. Do akcji protestacyjnej przystąpili pracownicy sektora eksportowego oraz transportowego sprzeciwiający się rządowej reformie prawa pracy. Wstrzymany został m.in. ruch frachtowy w portach morskich oraz kolejowy przewóz towarów.
11.03.2024

Ukraina może czasowo zaakceptować ograniczenia w handlu z UE

Ukraina jest gotowa czasowo zaakceptować ograniczenia w handlu z UE w celu załagodzenia ostrego sporu politycznego z Polską, ale chce, aby UE wprowadziła embargo na importu rosyjskiego zboża – powiedział w środę dziennikowi „Financial Times” ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kaczka.
06.03.2024

Kłopoty finansowe Portu Hamburg. Spadki dochodów i przeładunków

Wyzwania geopolityczne i gospodarcze wpłynęły na przepustowość wszystkich portów w 2023 roku. Port Gdańsk i Port Gdynia chwaliły się rekordowymi przeładunkami. Tymczasem czołowy port Niemiec jak i Europy narzeka na pogarszający się rozwój krajowej gospodarki i słabą atmosferę konsumencką, które miały również wpływ na jego działalność. Dla Hamburga rok 2023 okazał się dużo słabszy niż 2022, mimo wychodzenia ze skutków pandemii COVID-19.
28.02.2024

Wysypana w Kotomierzu kukurydza ma trafić do Irlandii

Kukurydza wysypana z pociągu w Kotomierzu (kujawsko-pomorskie) ma trafić do Irlandii - poinformował PAP Kamil Duda, członek zarządu firmy Ecco Rail, odpowiadającej za transport. Nie uczestniczymy w imporcie ukraińskiego zboża do Polski – podkreślił.
27.02.2024

Ukraińska kukurydza zebrana z torów; pociąg odjechał do portu w Gdańsku

W Kotomierzu k. Bydgoszczy zakończyło się zbieranie ukraińskiej kukurydzy wysypanej z wagonów na tory, a pociąg towarowy odjechał. Pracownik firmy zabezpieczającej transport przekazał PAP, że nie udało się zebrać ok. 30 ton.
26.02.2024

Zniszczono 160 ton ukraińskiego zboża

W Polsce zniszczono 160 ton ukraińskiego zboża, które było transportowane do portu w Gdańsku, by trafić do innych krajów – oświadczył w niedzielę wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
26.02.2024

Rolnicy próbują blokować porty w Hiszpanii, starcia z policją

Hiszpańscy policjanci starli się w czwartek w Algeciras i Walencji z protestującymi rolnikami, którzy tymczasowo zablokowali miejscowe porty. Największe rolnicze organizacje w Hiszpanii organizują od 6 lutego protesty wymierzone m.in. w założenia europejskiego Zielonego Ładu.
22.02.2024

Protesty rolników powodują zakłócenia w ruchu wokół belgijskiego portu

Około 500 ciągników blokuje drogi dojazdowe do portu w Antwerpii. Protestem tym rolnicy chcą po raz kolejny wyrazić niezadowolenie z polityki rolnej władz Flandrii - podają we wtorek belgijskie media.
13.02.2024

Protesty rolników zakłóciły pracę portu w Antwerpii

W Antwerpii praca portu, jednego z największych w Europie, została zakłócona we wtorek rano w wyniku rolniczych protestów - poinformował operator tego belgijskiego portu na swojej stronie internetowej.
13.02.2024

Polska Liga Żeglarska otwiera 5 Lig Regionalnych

Polska Liga Żeglarska zamknęła listy startowe Ekstraklasy i 1 Ligi na sezon 2024. Jednak chętni mogą jeszcze dołączyć zgłaszając się do nowo utworzonych 5 Lig Regionalnych w Trójmieście, Warszawie, Poznaniu, Sztynorcie i Rybniku. Sezon główny startuje w kwietniu na Mazurach.
09.02.2024

Hiszpańskie media: Rosja dzięki separatystom katalońskim sabotowała projekt gazociągu MidCat

Władze Rosji poprzez środki finansowe kierowane na rzecz separatystów z Katalonii przeszkadzały w budowie planowanego w tym regionie gazociągu MidCat, który miał połączyć Hiszpanię z Francją - wynika ze śledztwa hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, na które powołuje się w środę dziennik “Vozpopuli”.
01.02.2024

Rolnicy blokowali dojazd do portu w Hamburgu

W związku z kontynuowanymi od wielu dni protestami rolników, w poniedziałek duże ograniczenia ruchu miały miejsce na północy Niemiec. Traktory zablokowały m.in. dostęp do portów w Hamburgu oraz miejscowo ruch drogowy na terenie tego kraju związkowego – podała agencja dpa.
30.01.2024

Nie będzie niemieckiego sprzeciwu wobec terminalu kontenerowego w Świnoujściu? Meklemburgia-Pomorze Przednie nie wnosi sprawy do sądu

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie ma nie podejmować działań prawnych przeciwko planowanej budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Jak przekazał minister gospodarki Reinhard Meyer podczas czwartkowej wizyty w Schwerinie, uzyskano odpowiedzi w tej sprawie od strony polskiej. W efekcie władze landu miały zrezygnować z dalszego sprzeciwu wobec polskiej inwestycji.
25.01.2024

Rolnicy uniemożliwili wicekanclerzowi Habeckowi opuszczenie promu. Musiała interweniować policja

Wzburzeni rolnicy uniemożliwili w czwartek wieczorem wracającemu z urlopu wicekanclerzowi i ministrowi gospodarki RFN Robertowi Habeckowi opuszczenie promu. Według policji, około stu demonstrantów wzięło udział w blokadzie nabrzeża w Schluettsiel w Szlezwiku-Holsztynie, a policja użyła gazu pieprzowego. Minister dotarł na stały ląd innym promem dopiero około drugiej w nocy.
05.01.2024

Gdynia. Uroczystości z okazji 53. rocznicy Grudnia '70

Przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 53. rocznicy tragicznych wydarzeń. W tym miejscu około godziny szóstej 17 grudnia 1970 r. padły strzały do robotników udających się do pracy.
17.12.2023

Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców upamiętniono 53. rocznicę Grudnia' 70

Uroczystości upamiętniające 53. rocznicę Grudnia '70 odbyły się w sobotę przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Drogę do wolnej Polski odmierzają krzyże upamiętniające ofiarę tych, którzy odważnie upomnieli się o prawa i godność narodu – napisał w liście do uczestników prezydent Andrzej Duda.
16.12.2023

Gdańscy stoczniowcy i uczniowie oddali hołd ofiarom Grudnia'70

Emerytowani i czynni Stoczniowcy oraz uczniowie pomorskich szkół złożyli w piątek kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając 53. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r.
16.12.2023

Grudzień '70 w Gdyni [wideo]

Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.
15.12.2023

Niemieccy ekolodzy chcą blokować terminale LNG. Zapowiadają kolejne protesty

Grupa aktywistów występująca pod nazwą Deutsche Umwelthilfe zapowiada protesty przeciwko utworzeniu terminala FSRU w Murkan. Krytykując przedsięwzięcie wzywa do blokowania transportów gazu i nawołuje do przejścia na odnawialne źródła energii, w tym zielonego wodoru.
12.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz kandydatem na wicepremiera i szefa MON w nowym rządzie

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i minister pracy i polityki społecznej w latach 2011-2015, kandydatem na szefa resortu obrony narodowej w trzecim gabinecie Donalda Tuska; ma być również wicepremierem.
12.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Terminal FSRU w niemieckiej Rugii ma zostać oddany do użytku w styczniu 2024 roku

Choć wciąż nie milkną protesty ze strony niemieckich ekologów, w sposób niezakłócony mają ruszyć prace morskiego terminalu do regazyfikacji gazu, znajdującego się w niemieckim Mukran. Po próbnych dostawach mają ruszyć one ruszyć już w sposób stały.
28.11.2023

Niemieccy ekolodzy protestują przeciwko budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu

W ramach inicjatywy obywatelskiej aktywiści zgłaszają przeciw rozbudowie nadmorskiej infrastruktury na terenie Polski. Wspierać ich mają mieszkańcy gminy Heringsdorf.
26.11.2023

Surfing pozostaje w Teahupo'o, ale z mniejszą wieżą sędziowską

Zawody surfingowe przyszłorocznych igrzysk olimpijskich odbędą się w ośrodku Teahupo'o na Tahiti, ale z mniejszą wieżą sędziowską. Organizatorzy zmienili projekt, uwzględniając zastrzeżenia rządu Polinezji Francuskiej, który obawiał się szkód ekologicznych.
18.11.2023

Kanał Panamski podkopany przez górników i prezydenta Panamy

Górnicy przyczynili się do zatorów na Kanale Panamskim, a długotrwała susza obnażyła brak strategicznego myślenia w Panamie. Zniszczone środowisko naturalne i zakłócony bilans wodny są prawdziwym źródłem problemów zarządu Kanału Panamskiego i operatorów. Lokalne obniżenie stanu wody w jednym jeziorze ma globalne konsekwencje, które będą trwały co najmniej do lutego 2024 r.
10.11.2023

Holandia w gronie państw wysyłających okręty na Morze Śródziemne w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy

Władze zdecydowały o wysłaniu patrolowca HNLMS Holland na wschodnią część Morza Śródziemnego, nieopodal trwającego konfliktu w Izraelu. Dołącza tym samym do państw, które zwiększają swoją morską obecność w obliczu niezwykle groźnej sytuacji dla stabilności nie tylko Bliskiego Wschodu, gdyż dalsza eskalacja może zagrażać dalszym krajom, czego owocem są choćby propalestyńskie i proizraelskie protesty na całym świecie, a także związane z tym akty przemocy i prześladowań.
09.11.2023

Kajakami zatrzymać statek. Wspierający Palestynę demonstranci nie chcieli dopuścić do dostarczenia broni Izraelowi

Realizowana od kilku dni akcja związana z hasztagiem "blocktheboat" przybrała na sile, a skali zjawiska władze portowe, policja oraz Straż Wybrzeża USA mogły się nie spodziewać. Osoby wyrażające poparcie dla Hamasu walczącego z Izraelem dążą wszelkimi metodami, by MV Cape Orlando nie dostarczył uzbrojenia i wyposażenia dla izraelskich żołnierzy.
08.11.2023

Włochy w obliczu ogromnej fali migracyjnej. Rośnie zaniepokojenie obywateli

Około 130 tysięcy migrantów przybyło w tym roku drogą morską do Włoch; to dwa razy więcej niż w tym samym okresie w 2022 r. Sprawa rosnącej fali migracyjnej znalazła się w centrum dyskusji politycznej i, jak wykazują sondaże, budzi coraz większe zaniepokojenie obywateli.
29.09.2023

Protest pracowników portu w Hamburgu. Nie chcą stać się częścią MSC

Setki osób zatrudnionych w Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) zebrało się 19 września br. na terenie portu, aby zaprotestować przeciwko planowanej, częściowej sprzedaży firmy szwajcarskiemu gigantowi transportu kontenerowego MSC (Mediterranean Shipping Company). Firma złożyła w ubiegłym tygodniu ofertę zakupu akcji serii A.
22.09.2023

Kolejne łodzie z migrantami na Lampedusie, bunt władz regionalnych

Kolejne łodzie z migrantami dotarły w nocy z wtorku na środę na włoską wyspę Lampedusa, gdzie nie mija kryzys na tle masowego napływu uciekinierów z północy Afryki. Władze włoskich regionów buntują się przeciwko rządowej decyzji o utworzeniu w każdym z nich ośrodków ds. repatriacji migrantów.
20.09.2023

Mina morska uszkadza statek na Morzu Czarnym. Załoga ewakuowana

Pływający pod banderą Togo statek towarowy Seama uderzył w minę morską nieopodal rumuńskiego portu Sulina, blisko granicy z Ukrainą. Służby ratunkowe z Rumunii ewakuowały 12 członków załogi. Nie ma informacji o ofiarach.
20.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Protesty w greckim porcie po śmierci pasażera zepchniętego z promu

Nie milkną echa wydarzenia, jakie miało miejsce przedwczoraj w Grecji, gdzie spóźniony pasażer został zepchnięty przez członków załogi odpływającego promu z rampy i zginął. Czterem osobom postawiono zarzuty, a pod promem w Iraklionie zebrali się protestujący.
07.09.2023

Na oficjalnej mapie Chiny dodały sobie terytoria innych krajów. Są protesty

Malezja i Filipiny w ślad za Indiami wydały stanowcze oświadczenia oskarżające Pekin o roszczenia do ich terytoriów w związku z opublikowaną w poniedziałek nową "standardową" mapą Chin – pisze agencja AP. Rosja, która na mapie "straciła" część wyspy na rzece Amur, dotychczas nie zareagowała.
31.08.2023

Izraelska armia zawiesiła jednego z dowódców marynarki wojennej za sprzeciw wobec reformy sądownictwa

Szef izraelskiej marynarki wojennej, kontradmirał David Saar Salama, zawiesił w czwartek w obowiązkach kontradmirała Ofera Dorona, który zapowiedział wcześniej w tym miesiącu, że nie będzie już stawiał się do służby ochotniczej w proteście przeciwko kontrowersyjnym planom rządu dotyczącym reformy systemu sądownictwa.
17.08.2023

Amerykański atomowy okręt podwodny przybył do Australii. Pierwsza taka wizyta

Do portu wojennego w Perth, znajdującego się w Zachodniej Australii wszedł USS North Carolina (SSN 777). Wizyta ma związek z wykonywanym patrolem w rejonie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Jest to również dowód zmiany polityki australijskiego rządu względem obecności okrętów o napędzie jądrowym, w tym w związku z planowaną budową okrętów tego rodzaju dla Australian Royal Navy w ramach AUKUS.
07.08.2023

Barka z migrantami wzbudza obawę mieszkańców nadmorskiego miasta w Wielkiej Brytanii

Portland ma swoje powody do sławy, lecz wszystkie je teraz przyćmiewa Bibby Stockholm, niemal stumetrowa barka zacumowana w tamtejszym porcie, na którą brytyjski rząd będzie wysyłał nielegalnych imigrantów. Pierwsza grupa 50 osób ma zostać na niej zakwaterowana we wtorek.
01.08.2023

Kolejne protesty przeciwko przybyciu rosyjskiego wycieczkowca. Są zatrzymani

W Batumi, na zachodzie Gruzji, w poniedziałek mieszkańcy ponownie wyszli na demonstrację przeciwko wpłynięciu do portu wycieczkowca z rosyjskimi turystami. Policja nie dopuszcza zebranych do przystani. Zatrzymano ok. 10 osób.
31.07.2023

Mimo protestu Gruzinów do Batumi znów przypłynie wycieczkowiec z rosyjskimi turystami

Mimo protestu do Batumi na zachodzie Gruzji znów przypłynie wycieczkowiec z rosyjskimi turystami, pisze w piątek portal Echo Kawkaza. Na pokładzie statku będą artyści popierający rosyjską agresję przeciwko Ukrainie oraz reżim oskarżonego o zbrodnie wojenne Władimira Putina.
28.07.2023

Islandia. Minister rybołówstwa: tego lata nie odbędą się połowy wielorybów

Tego lata nie odbędą się połowy płetwali zwyczajnych u wybrzeży Islandii - oświadczyła minister rybołówstwa i rolnictwa tego kraju Svandis Svavarsdottir. Sezon komercyjnych polowań miał się rozpocząć w środę 21 czerwca.
21.06.2023

Rosja chciała 25 lat temu zamknąć swój konsulat na Wyspach Alandzkich, fińskie władze się nie zgodziły

W 1998 r. Rosja zaproponowała przeniesienie swojego konsulatu z Wysp Alandzkich do Turku. Fińskie władze się sprzeciwiły. Obawiały się renegocjacji umowy o międzynarodowym statusie archipelagu i ryzyka zwiększenia uprawnień nadzorczych strony rosyjskiej w kwestii demilitaryzacji obszaru – wynika z odtajnionych po latach dokumentów.
25.04.2023

Minister rolnictwa: mam nadzieję, że wykorzystamy potencjał portu w Świnoujściu do eksportu zboża

Mam nadzieję, że wykorzystamy potencjał portu w Świnoujściu do eksportu zboża; tu są duże magazyny, które nie są do końca obciążone - mówił w czwartek w Szczecinie minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Zadeklarował wyeksportowanie 4 mln ton zboża z Polski.
13.04.2023

Finowie chcą likwidacji rosyjskiego konsulatu na Wyspach Alandzkich

Zdaniem obywateli kraju utrzymywany od czasów II wojny światowej konsulat Rosji na Wyspach Alandzkich, utrzymywany od czasów II wojny światowej, stanowi „zagrożenie dla bezpieczeństwa Finlandii”. Po wstąpieniu kraju do NATO została zgłoszona petycja zamknięcia tej placówki.
09.04.2023

Grupy akcjonariuszy chcą zmusić kanadyjskie banki do zaprzestania finansowania paliw kopalnych

Na walnych zgromadzeniach największych kanadyjskich banków grupy akcjonariuszy próbowały w tym tygodniu wymusić zobowiązania do rezygnacji z inwestycji w paliwa kopalne.
06.04.2023

Policja ewakuowała port naftowy Donges zablokowany przez strajkujących związkowców

Funkcjonariusze odblokowali terminal naftowy Donges w departamencie Loara Atlantycka, który od tygodnia był okupowany przez związkowców strajkujących przeciwko reformie emerytalnej.
21.03.2023

Rosyjskie statki rybackie na północy wyłowiły ryby o wartości 175 mln euro

Norwescy dziennikarze zajmujący się gospodarką wyliczyli, że w zeszłym roku rosyjskie statki rybackie na północy wyłowiły 110 000 ton ryb o łącznej wartości 175 milionów euro (1,88 miliarda koron norweskich). To aż o 42 proc. więcej niż w 2021 roku.
19.02.2023

Władze Finlandii podtrzymały swoje stanowisko. "Chcemy wejść do NATO wspólnie ze Szwecją"

Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto oświadczył w poniedziałek, że Finlandia podtrzymuje swoje stanowisko z wiosny 2022 roku o wspólnej akcesji do NATO ze Szwecją. Podobne zdanie wyraził w mediach prezydent Finlandii Sauli Niinisto.
30.01.2023

Rosyjski statek poszukujący złóż ropy przybył do Kapsztadu. Ekolodzy protestują

Rosyjski statek badawczy poszukujący ropy i gazu ziemnego na Antarktydzie zacumował w sobotę w RPA, co wywołało sprzeciw obrońców przyrody. Twierdzą, że jego działania naruszają traktat zakazujący poszukiwań złóż na Antarktydzie.
28.01.2023

Rafinerie zapowiadają strajki przeciw reformie emerytalnej we Francji

Francuska centrala związkowa CGT wezwała w czwartek do strajku rafinerie, które mają stanąć 26 stycznia na 48 godzin i 6 lutego na 72 godziny. Protesty przeciw reformie emerytalnej zapowiadają pracownicy kolei, metra, transportu miejskiego i drogowego, a nawet ministerstwa spraw zagranicznych.
12.01.2023

52. rocznica Grudnia' 70. Uczczono pamięć poległych stoczniowców

W piątek po południu przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 51. rocznicę poległych robotników na Wybrzeżu w Grudniu '70.
16.12.2022

Lech Wałęsa złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

"Zastanawiam się czy warto było. Ludzie się poświęcili, zapłacili najwyższą cenę" - mówił w piątek w 52. rocznicę Grudnia '70 Lech Wałęsa, składając kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Dodał, że nie do końca szanujemy to zwycięstwo.
16.12.2022

Chiny a sprawa morska. Jak jest i jak będzie z transportem morskim z Państwa Środka?

Z jednej strony doniesienia o spowolnieniu gospodarczym w Państwie Środka, z drugiej – o możliwym odejściu od polityki „zera tolerancji” wobec Covid-19. Jak więc jest i jakie są perspektywy dla transportu morskiego?
15.12.2022

Polskie stocznie upamiętniają ofiary stanu wojennego

Dla stoczniowców i ich rodzin pamięć o dramatycznych wydarzeniach, rozpoczętych 13 grudnia 1981 roku jest wciąż żywa. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na terenie całego kraju, przypomina się o zaangażowaniu pracowników sektora morskiego w opór przeciwko autorytarnej władzy.
13.12.2022

Turbulencje rynków handlu morskiego. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 44-47/2022)

Niepokojące sygnały zwalniającej chińskiej gospodarki, która w okresach turbulencji ekonomicznych ostatnich lat była zawsze motorem napędowym gospodarki światowej, wpływają na dość ponure prognozy światowego handlu morskiego dla wielu segmentów żeglugi. Z drugiej strony zapotrzebowanie na tankowce i statki do przewozu gazu jest duże i te rynki reprezentują dobre lub coraz lepsze warunki frachtowe i czarterowe.
06.12.2022

Kaczyński: Odra powinna być spławną, uregulowaną rzeką; wiem, że budzi to protesty Niemiec

Odra powinna być spławną, uregulowaną rzeką; wiem, że budzi to protesty Niemiec - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że rozwój gospodarczy Polski, to "łagodnie mówiąc" nie jest cel Niemiec.
04.12.2022

Protesty ekologów w Hiszpanii. Gazociąg BarMar ma przebiegać przez teren chroniony

Ogłoszona w czwartek przez władze Hiszpanii, Francji i Portugalii budowa podwodnego gazociągu BarMar jest planowana w akwenie Morza Śródziemnego o dużych walorach ekologicznych i częściowo znajdującym się pod ochroną - powiadomiły w poniedziałek hiszpańskie media.
24.10.2022

Polscy żeglarze z niepełnosprawnościami mistrzami świata w Hiroszimie

Dwa złote medale i jeden srebrny! To dorobek polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w mistrzostwach świata w Hiroszimie. W klasie Hansa 303 single mistrzem świata wśród mężczyzn został Piotr Cichocki, a wśród kobiet złoty medal wywalczyła Olga Górnaś-Grudzień. W klasie Hansa 303 doubles Piotr i Olga razem w załodze wywalczyli srebrny medal! Wyniki zostały ustalone po wczorajszym dniu, dzisiaj bowiem w Hiroszimie zabrakło wiatru.
23.10.2022

Portugalia. Rząd: Hiszpania ograniczyła ilość przesyłanej wody

Rząd Portugalii potwierdził, że w 2022 r. doszło do ograniczenia ilości wody w rzekach płynących z Hiszpanii, w tym szczególnie na dwóch największych łączących oba kraje: Tagu i Douro.
21.10.2022

Bułgaria. Rząd: nie ma zapewnionych dostaw gazu po wrześniu, rozmowy z Gazpromem nieuniknione

Dostawy gazu dla Bułgarii są zapewnione tylko do końca września; w tej sytuacji negocjacje z Gazpromem w sprawie wznowienia eksportu surowca są nieuniknione - poinformowali w poniedziałek tymczasowy wicepremier Christo Aleksiew i minister energetyki Rosen Christow.
22.08.2022

Chiny. Państwowe media informują o manewrach floty na spornym Morzu Południowochińskim

Fregaty marynarki wojennej ChRL przeprowadziły niedawno manewry na Morzu Południowochińskim – podała w czwartek chińska stacja CCTV. Sporny akwen, do którego Pekin rości sobie pretensje, uznawany jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.
11.08.2022

Lotniskowiec z azbestem. Turcy boją się rozbiórki

Sao Paulo, 60-letni lotniskowiec brazylijskiej marynarki wojennej, ma trafić do rozbiórki. Prac podjąć się ma turecka stocznia rozbiórkowa Aliaga Ship Recycling Facility, ale obawy budzą doniesienia o dużych ilościach azbestu na jednostce.
08.08.2022

Sąd wydał nakaz przejęcia towaru z syryjskiego statku, który stoi w porcie Libanie

Ukraiński sąd wydał nakaz przejęcia towaru z syryjskiego statku Laodicia, który w czwartek zadokował w porcie w libańskim Trypolisie - poinformowała w piątek ukraińska ambasada w Bejrucie. Kijów twierdzi, że na pokładzie jednostki znajduje się jęczmień i mąka, skradzione przez Rosjan na Ukrainie.
29.07.2022

Hiszpania. Na Baleary dotarł amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman z 6000 żołnierzy

Amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman z 6000 żołnierzami i 90 samolotami bojowymi na pokładzie przybył do portu w Palma de Mallorca, podał w poniedziałek hiszpański dziennik “El Espanol”. Wśród wojskowych są zarówno marynarze, jak i piloci myśliwców.
19.07.2022

Wyspy Owcze. Na skutek protestów rząd wprowadził ograniczenia w polowaniach na delfiny

Na skutek powszechnej krytyki za ubiegłoroczne zabicie 1400 delfinów Wyspy Owcze tymczasowo ograniczają kontrowersyjne polowania do 500 sztuk rocznie - poinformował w niedzielę internetowy serwis BBC.
11.07.2022

Chiński okręt wojenny ścigał rosyjską fregatę w pobliżu kontrolowanych przez Japonię wysp Senkaku

Chiński okręt wojenny ścigał w poniedziałek rosyjski okręt wojenny tuż przy japońskich wodach terytorialnych wokół Wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała w poniedziałek japońska agencja informacyjna Kyodo News.
04.07.2022

Analitycy: 65 proc. ropy naftowej z Libii trafia do Europy

Ropa z Libii stanowiłaby dobrą alternatywę dla rosyjskich dostaw - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak dodano, surowiec z tego kraju stanowi 85 proc. wartości eksportu Libii, z czego 65 proc. trafia do Europy.
02.07.2022

"Wojna gazowa Putina"? Wyłączenie gazu Polsce to dopiero początek

Rosyjski prezydent zrobił to, do czego nigdy nie posunęli się Sowieci. Władimir Putin świadomie wykorzystuje energię jako broń i narzędzie nacisku na UE, by dzielić i podważać jej solidarność z Ukrainą. To test dla Europejczyków – komentuje w piątek zuryski dziennik "Tages-Anzeiger" wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii.
29.04.2022

Protesty organizacji Grety Thunberg w Szlezwiku-Holsztynie

Organizacja Fridays for Future planuje protesty w wielu miastach europejskich. Demonstracje odbędą się na rzecz natychmiastowego zaprzestania dostaw gazu z Rosji. W centrum uwagi działaczy są Niemcy.
22.04.2022

Gróbarczyk: otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną 17 września

Podczas konferencji prasowej minister Marek Gróbarczyk zapowiedział, że oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września.
06.04.2022

Morawiecki chce blokady portów morskich oraz zakazu wpływania statków pod rosyjska banderą

Do kolejnych sankcji i zablokowania handlu z Rosją i wymiany towarowej z tym krajem lądem i droga morską wezwał ponownie Komisję Europejską w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
19.03.2022

P&O Ferries zwalnia 800 pracowników i zawiesza usługi. Protesty już w piątek

P&O Ferries, brytyjskie przedsiębiorstwo zarządzające flotą promów pasażersko-samochodowych, kursujących pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią i Europą kontynentalną, wywołało w czwartek (17 marca) niemałe oburzenie po zwolnieniu 800 pracowników ze skutkiem natychmiastowym z zamiarem zastąpienia ich tańszymi pracownikami agencyjnymi. Spółka tymczasowo zawiesiła również swoje usługi.
17.03.2022

Łukaszenka liczy, że Putin zbuduje dla Białorusi port

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka liczy, że Rosja wybuduje na Bałtyku nowy port, przez który Białoruś będzie eksportować potaż.
20.02.2022

Strajk marynarzy na pokładzie Regulusa, manifestacje – Kanada wspomina polski stan wojenny

Polskie placówki dyplomatyczne w Kanadzie przypominają o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W grudniu 1981 r. media kanadyjskie poświęcały Polsce wiele uwagi, a w Kolumbii Brytyjskiej stan wojenny stał się jednym z głównych tematów.
13.12.2021

Francuscy rybacy oskarżają rząd o porażkę w negocjacjach z W. Brytanią w sprawie licencji połowowych

Francuscy rybacy oskarżają rząd Jeana Castexa o porażkę w negocjacjach z Wielką Brytanią w sprawie licencji połowowych. Około 150 francuskich rybaków nie będzie łowić ryb na wodach brytyjskich.
19.11.2021

Polska Liga Żeglarska gotowa na sezon 2022!

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat, regulamin i otworzyli zapisy na sezon 2022. Bez zmian pozostają dwa poziomy rozgrywek oraz 4 rundy na każdym z nich. W kwietniu planowane są kwalifikacje dla nowych klubów. W lidze wystartuje 36 klubów, zgłoszenia do 15 listopada.
26.10.2021

Rybacy będą protestować w stolicy

W najbliższy czwartek ok. 100-osobowa grupa rybaków morskich będzie protestować przed siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie. Powodem planowanego protestu są ograniczenia w połowach.
06.10.2021

Prezes PSEW: "Farmy wiatrowe na Bałtyku są faktem, odwrotu nie ma. Teraz liczy się współpraca, dialog i edukacja" [ROZMOWA]

- Bezsensowna byłaby inwestycja, która miałaby zburzyć inne ekosystemy - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w rozmowie na temat stanu obecnego i przyszłości polskich farm wiatrowych, legislacji oraz wpływu farm na ekosystem morski.
10.08.2021

Wjazd do Łeby i Ustki zablokowany przez armatorów rybołówstwa rekreacyjnego

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego blokują w sobotę wjazdy do Łeby i Ustki. O utrudnieniach na drogach informuje GDDKiA. Policja zorganizowała też objazdy, by turyści przyjeżdżający do kurortów nie musieli stać w korkach.
03.07.2021

Wpływ Chin na państwa bałtyckie. Jak duże są ambicje Państwa Środka?

Mocarstwowe aspiracje Chin do bycia globalnym hegemonem obejmują również region Morza Bałtyckiego, którego państwa stanowią cel chińskiej ekspansji. Mimo że obecne inwestycje Państwa Środka nie są znaczące, to należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenie, które może zaistnieć w długim horyzoncie czasowym.
16.06.2021

Atomowa wizja rozwoju. Czy tym razem się uda?

Tematy związane z Polityką Energetyczną Polski na najbliższe lata zdominują wiele dyskusji na tegorocznym Forum Wizja Rozwoju. Założenia rządu w tej kwestii są jasne – w 2033 roku powinien ruszyć pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy od 1 do 1,6 GW.
08.06.2021

Ocean Indyjski to morskie cmentarzysko” tysięcy migrantów, Covid-19 pogłębia podziały

Tysiące ludzi utonęły w ostatnich dekadach na Oceanie Indyjskim w drodze na Majottę, jedyną wyspę archipelagu Komorów, która wciąż należy do Francji. Ci, którym udało się dopłynąć, stają się celami obław urządzanych przez miejscową ludność, która nie chce się niczym dzielić ze swymi niedawnymi rodakami. Podziały pogłębia szalejąca na wyspie pandemia Covid-19, która nie powstrzymała zdesperowanych ludzi chcących dopłynąć do lepszego świata.
03.05.2021

Korea Płd.: Studenci ogolili głowy w proteście przeciw uwolnieniu wody z Fukushimy do oceanu

W Korei Płd. 30 studentów ogoliło głowy na znak protestu przeciw planom uwolnienia radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie do oceanu – podały w środę media. Według agencji Yonhap studenci od kilku dni protestują przed ambasadą Japonii w Seulu.
21.04.2021

Bix Aliu: podzielamy protesty Polski związane z Nord Stream 2

Podzielamy protesty Polski związane z Nord Stream 2, nasze stanowisko się nie zmieniło - podkreślił w czwartek charge d'affaires, a.i. USA w Polsce Bix Aliu. Zaznaczył, że gazociąg "to zły interes dla Europy i wyraźny przykład agresywnych działań Rosji prowadzących do podziałów w regionie".
25.02.2021

Podsumowanie tygodnia 7/2021, a w nim m.in.: o utracie stanowiska przez wieloletniego szefa PŻB

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o ważnej zmianie personalnej w PŻB. Dotychczasowy dyrektor został odwołany z urzędu.
15.02.2021

Nord Stream 2 dzieli UE, Amerykanie, niezależnie od barw politycznych, są mu przeciwni

Polska zawsze sprzeciwiała się budowie gazociągu Nord Stream 2, bo to projekt dzielący członków UE, NATO i państwa zachodnie; Amerykanie nadal są mu przeciwni, niezależnie od barw politycznych - powiedział w poniedziałek szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.
02.02.2021

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ma protestować przeciw Nord Stream 2

Niemieccy aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (Fridays for Future) zapowiedzieli w poniedziałek zorganizowanie we wtorek publicznych protestów przeciw działaniom władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego na rzecz dokończenia budowy gazociągu Nord Stream
11.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Hongkończycy złapani w czasie ucieczki motorówką na Tajwan przyznali się do winy

10 Hongkończyków zatrzymanych podczas próby ucieczki na Tajwan i sądzonych w Chinach kontynentalnych za nielegalne przekroczenie granicy przyznało się do winy, a wyroki mają zapaść w środę – podała we wtorek stacja RTHK, powołując się na krewnych zatrzymanych.
29.12.2020

Sejm uczcił 50. rocznicę Grudnia '70

Grudzień '70 był jednym z etapów polskiej drogi wiodącej do Sierpnia '80 i odzyskania przez Polskę niepodległości i wolności w 1989 r. - podkreślił Sejm w przyjętej we wtorek przez aklamację uchwale w sprawie uczczenia 50. rocznicy Grudnia '70.
15.12.2020

Siły generała Haftara wypuściły turecki statek, zatrzymany w poniedziałek

Siły Libijskiej Armii Narodowej (LNA) generała Chalify Haftara poinformowały w czwartek, że uwolniły turecki statek Mabrouka, który zatrzymały w poniedziałek. Statek płynął do portu w Misracie, kontrolowanego przez uznawany przez ONZ Rząd Jedności Narodowej.
11.12.2020

Niemiecki minister obrony odpiera protesty w sprawie kontroli tureckiego statku

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenebauer uznała we wtorek za bezpodstawne protesty Turcji przeciwko próbie skontrolowania tureckiego statku przez niemiecką fregatę rakietową Hamburg, która pilnuje na Morzu Śródziemnym przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do Libii.
24.11.2020

Dobra passa złotego może się wkrótce skończyć

Od minimów z października polska waluta umocniła się do dolara, euro i franka o 4–5 proc. w ciągu zaledwie kilkunastu dni. Wiązało się to z poprawą nastrojów na globalnych rynkach, co skutkowało także ignorowaniem zagrożeń wewnątrz kraju, np. rosnącej liczby zakażeń i protestów społecznych. Jednak przestrzeń do dalszego umocnienia złotego nie jest już duża. Zdaniem Marcina Kiepasa, analityka walutowego Tickmill, największym zagrożeniem byłby twardy lockdown. Na razie jednak, zgodnie z deklaracjami rządu, jego widmo się odsunęło.
17.11.2020

Indonezja zaprasza inwestorów z Polski do współpracy m.in. w dziedzinie przemysłu morskiego

Indonezja chce ułatwić biznesowi, w tym polskiemu, dostęp do swojego rynku – zadeklarował wiceszef tamtejszej dyplomacji Mahendra Siregar. Zachęcił też do rozwijania polsko-indonezyjskiej współpracy gospodarczej m.in. na płaszczyźnie przemysłu morskiego.
06.11.2020

Zgłoś się do rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej

4 rundy Ekstraklasy, 4 rundy 1 Ligi oraz regaty kwalifikacyjne - tak będą wyglądały przyszłoroczne rozgrywki w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej. Do 15 listopada można zgłosić swój udział. Polska Liga Żeglarska rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy Ekstraklasy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski.
30.10.2020

Ustawa offshore trafi do Sejmu w tym tygodniu

Ustawa offshore trafi do Sejmu w tym tygodniu - poinformował podczas Trendów Energetycznych 2020 pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że zasada 10H - obowiązującą przy budowie na lądzie pozostanie.
28.10.2020

100 lat temu powstało Wolne Miasto Gdańsk - największy port morski południowego Bałtyku

100 lat temu, 27 października 1920 r., Konferencja Ambasadorów przy Lidze Narodów powołała Wolne Miasto Gdańsk. Formalnie niezależne i neutralne, od początku było narzędziem niemieckiej polityki wymierzonej w Polskę i miejscowych Polaków. Żądanie jego powrotu do Rzeszy było jednym z pretekstów do rozpętania II wojny światowej.
27.10.2020

Czekają nas większe restrykcje?

Będziemy reagować elastycznie, niewykluczone, że z większymi restrykcjami niż dotąd, ale lockdownu nie zakładamy - mówił w poniedziałek wiceminister KDNiS Jarosław Sellin, pytany o plany rządu związane z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju.
26.10.2020

Protesty ws. 12 Hongkończyków zatrzymanych przez Chiny podczas ucieczki motorówką na Tajwan

W stolicy Tajwanu, Tajpej, odbył się dzisiaj protest, którego uczestnicy żądali uwolnienia 12 Hongkończyków zatrzymanych w sierpniu przez Chiny, rzekomo w czasie próby ucieczki motorówką na Tajwan. Jak podali organizatorzy, w wydarzeniu wzięło udział ok. 3000 osób.
25.10.2020

Znamy kalendarz Polskiej Ligi Żeglarskiej na sezon 2021

Organizatorzy Polskiej Ligi Żeglarskiej opublikowali kalendarz regat na sezon 2021. Planowane są 4 rundy Ekstraklasy, 4 rundy 1 Ligi oraz regaty kwalifikacyjne. Do 15 listopada można zgłosić swój udział. Polska Liga rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego, a zwycięzcy Ekstraklasy otrzymują tytuł Klubowego Mistrza Polski.
22.10.2020

Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)

Będzie miał 18 km długości i powstanie 40 m pod powierzchnią Bałtyku. Budowa najdłuższego na świecie podwodnego tunelu ułożonego na dnie morza z gotowych segmentów właśnie się rozpoczęła. Ma połączyć Niemcy i Danię już w 2029 roku.
22.10.2020

Plany rozbudowy rafinerii zablokowane przez szwedzkich aktywistów

Po masowych protestach koncern paliwowy Preem wycofuje wniosek o rozbudowę rafinerii w Szwecji.
06.10.2020

Naimski: protesty przeciwko Nord Stream 2 uzasadnione

Protesty przeciwko budowie Nord Stream 2 są w pełni uzasadnione - stwierdził dziś w PR24 pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski. Zapewnił, że Polska jest bezpieczna energetycznie, a dostawy energii elektrycznej i gazu z innych państw pozostają zabezpieczone.
29.09.2020

Morawiecki: zamkniecie projektu Nord Stream 2 to jedyne wyjście wobec sytuacji na Białorusi i zamachu na Nawalnego

Europa powinna potraktować sytuację na Białorusi i zamach na Aleksieja Nawalnego jako - być może ostatnie - memento. Jedynym racjonalnym wyjściem powinno być zamknięcie realizacji projektu Nord Stream 2" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
16.09.2020

Baltic Pipe kontra Nord Stream 2. Przepychanki w gazie

Prawie nie ma dnia aby w mediach polskich, europejskich ale też amerykańskich nie ukazywały się jakieś enuncjacje na temat potężnej inwestycji, jaką jest układanie gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku. Ogólnie rzecz biorąc ścierają się dwie frakcje: jedni są za drudzy przeciw.
11.09.2020

Spotkanie Grodzkiego z Razumkowem m.in. w sprawie Nord Stream 2

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu, Dmytro Razumkowem. Tematami rozmowy były m.in. sprawa gazociągu Nord Stream 2 oraz konieczność zwołania Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina - powiedział dziś marszałek.
10.09.2020

Francja: mamy zastrzeżenia do projektu NS2

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune powtórzył w poniedziałek w rozmowie z agencją AFP, że Paryż ma zastrzeżenia wobec rosyjskiego projektu gazociągu Nord Stream 2.
08.09.2020

20 mln euro na fundusz Inicjatywy Trójmorza

Premier Bułgarii Bojko Borisow poinformował w środę na Facebooku, że jego rząd wyasygnuje 20 mln euro na rzecz Inicjatywy Trójmorza. W Bułgarii od 56 dni trwają protesty, których uczestnicy domagają się m.in. dymisji gabinetu Borisowa.
02.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

21 postulatów Stoczni Gdańskiej: tło i społeczne realia

21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostało spisanych na drewnianych tablicach przez Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, członków Ruchu Młodej Polski, i wywieszonych na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej 17 sierpnia 1980 r.
31.08.2020

Demonstranci na Mauritiusie domagają się śledztwa ws. masowca i śmierci delfinów

Tysiące mieszkańców stolicy Mauritiusu demonstrowały dzisiaj w Port Luis, żądając śledztwa w sprawie osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca, z którego wyciekły setki paliwa, a także masowej śmierci 40 delfinów znalezionych na brzegu.
29.08.2020

Volvo Gdynia Sailing Days startują już dziś! Ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego w czasie regat

Organizacja festiwalu regat żeglarskich Volvo Gdynia Sailing Days zawsze była bardzo wymagającym przedsięwzięciem, a bezpieczeństwo zawodników i pozostałych uczestników jest absolutnym priorytetem. W tym roku sytuacja jest szczególna, stąd też apel i gorąca prośba do wszystkich uczestników o wsparcie i współpracę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym.
17.08.2020

Turcja wyda licencje na odwierty i prace badawcze na Morzu Śródziemnym

Pod koniec miesiąca Turcja planuje wydać licencje na odwierty złóż ropy i gazu oraz prace badawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego - tak powiedział dziś szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Grecja domaga się w tej sprawie pilnego szczytu UE.
11.08.2020

Polscy ratownicy wcześniej wracają z Libanu z powodów bezpieczeństwa

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak poinformował w poniedziałek, że polska grupa poszukiwawczo-ratownicza wraca wcześniej z Bejrutu ze względu na kwestie bezpieczeństwa.
10.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Przełamano złą passę w STX Offshore. Do koreańskiego zakładu trafiło pierwsze w tym roku zamówienie

Zadłużona, południowokoreańska stocznia STX Offshore & Shipbuilding zdobyła pierwszy w tym roku kontrakt.
04.08.2020

250 kolejnych migrantów przypłynęło na Lampedusę

Około 250 migrantów przypłynęło w ostatnich godzinach na włoską wyspę Lampedusa - podały w sobotę media powołując się na miejscowe władze. Do brzegów dotarło 8 łodzi. W tamtejszym ośrodku rejestracji migrantów przebywa 10 razy więcej osób niż jest miejsc.
02.08.2020

Włoski rząd wynajmie kolejny statek do kwarantanny migrantów

Rząd we Włoszech planuje wynająć drugi prom pasażerski, przeznaczony do odbycia kwarantanny dla migrantów, którzy przypływają do kraju. Od zeszłego piątku przybyło ich już około tysiąca, w tym część zakażona wirusem COVID-19.
14.07.2020

Analiza: pandemia w krajach Europy Wschodniej może zagrozić polskiemu eksportowi

Długotrwałe spowolnienie gospodarcze i wzrost niezadowolenia społecznego w krajach Europy Wschodniej na skutek pandemii koronawirusa może zagrozić polskiemu eksportowi - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
09.07.2020

Greenpeace ukarany grzywną 100 000 $ za protesty na platformie wiertniczej BP

Sąd w Szkocji obciążył Greenpeace grzywną w wysokości 80 000 GBP (100 000 USD) za próbę powstrzymania głównego brytyjskiego koncernu naftowego przed wydobyciem ropy na morskim polu naftowym Vorlich.
08.07.2020

Posąg handlarza niewolników wrzucony do kanału (wideo)

Dziesiątki tysięcy ludzi biorą udział w niedzielę w demonstracjach ruchu Black Lives Matter w kilku brytyjskich miastach. Główny protest, odbywający się przed ambasadą USA w Londynie, został przyćmiony przez obalenie pomnika handlarza niewolnikami w Bristolu
15.06.2020

Raport Ebury: Nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej wspierają ożywienie walut rynków wschodzących

W minionym tygodniu obserwowaliśmy kontynuację wzrostów aktywów ryzykownych. Utrzymujące się pozytywne nastroje związane są między innymi z – jak na obecną sytuację – dobrymi danymi gospodarczymi napływającymi praktycznie ze wszystkich stron
09.06.2020

Ropa w USA drożeje - w centrum uwagi decyzje OPEC+ i protesty za Oceanem

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. Inwestorzy czekają na to, jakie decyzje podejmą kraje OPEC+ w sprawie przedłużenia lub nie obecnych ustaleń ws. cięć dostaw ropy. Z pola widzenia nie schodzi też napięta sytuacja w USA w związku z trwającymi tam protestami - informują maklerzy.
02.06.2020

Ceny ropy w USA spadają przed ogłoszeniem ważnych decyzji przez prezydenta Trumpa

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają przed ogłoszeniem ważnych decyzji przez prezydenta Donalda Trumpa w sprawie Chin - informują maklerzy.
29.05.2020

Mocne wzrosty na Wall Street

Środowa sesja na Wall Street przyniosła solidne wzrosty. Indeks Dow Jones zyskał ponad 550 punktów i po raz pierwszy od marca jest powyżej poziomu 25.000 pkt. Rynki analizują m.in. kwestię rosnących napięć na linii USA-Chiny.
28.05.2020

Dania: Wstrzymano kontrowersyjny zrzut nieczystości do Bałtyku

W wyniku protestów odłożono na jesień zrzut nieczystości do bałtyckiej cieśniny Sund z systemu kanalizacji w Kopenhadze. Według władz duńskiej stolicy jest to konieczne w związku z budową inwestycji mieszkaniowej w dzielnicy Nordhavn.
24.05.2020

Chiny ogłosiły listę 79 towarów z USA, które mogą być wyłączone z ceł

Chiński rząd ogłosił we wtorek listę 79 towarów, których import z USA może zostać na rok wyłączony z dodatkowych ceł wprowadzonych w ramach wojny handlowej pomiędzy obu krajami. Na liście są m.in. rudy metali ziem rzadkich.
12.05.2020

Tarcza antykryzysowa 2.0 faktycznym wsparciem?

Dnia 9 kwietnia 2020 roku Sejm RP przyjął rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, mający w zamyśle stanowić uzupełnienie ustawy z dnia 31 marca 2020 roku, zwanej potocznie: „Tarczą antykryzysową”. Akt ten ma rozszerzać przyznane przedsiębiorcom uprawnienia, które mają pozwolić na przetrwanie na rynku mimo postępującego kryzysu gospodarczego. Projekt ustawy obecnie będzie przedmiotem obrad Senatu.
10.04.2020

Indianie protestują przeciwko budowie gazociągu. Premier Kanady zapowiada negocjacje

Premier Kanady Justin Trudeau obiecał rozmowy Indianom protestującym przeciwko budowie gazociągu w prowincji Kolumbia Brytyjska. Od tygodnia narastają protesty Indian Wet’suwet’en i wspierających ich grup.
14.02.2020

Francja: Blokada portów morskich w proteście przeciw reformie emerytalnej

Związki zawodowe blokują porty morskie we Francji w środę, w 42. dniu strajku przeciw reformie emerytalnej. Zapowiadają kolejne protesty w środę w miastach. Transport publiczny we Francji nadal funkcjonuje z utrudnieniami, szczególnie w regionie paryskim.
15.01.2020

Ropa w USA rozpoczyna nowy rok zwyżką notowań

Ceny ropy w USA rosną podczas pierwszej sesji w 2020 roku, po tym gdy w 2019 surowiec zanotował najmocniejszą zwyżkę notowań od 3 lat - informują maklerzy.
02.01.2020

Ropa w USA drożeje - jej zapasy spadły, a sytuacja z Iraku bez wpływu na notowania

Ceny ropy w USA rosną i są blisko najwyższego poziomu od ponad 3 miesięcy, bo mocniej od oczekiwań spadły jej amerykańskie zapasy. Zamieszki w Iraku na razie nie destabilizują sytuacji na rynkach paliw - informują maklerzy.
30.12.2019

Irak: wyłączenie pola naftowego Nasirija nie dotknie eksportu

Zamknięcie w sobotę przez demonstrantów pola naftowego Nasirija na południu Iraku nie wpłynie na iracki eksport i produkcję ropy naftowej - poinformowało w niedzielę ministerstwo ds.ropy naftowej tego kraju.
29.12.2019

Przez protesty i trudności producentów spada liczba nowych turbin wiatrowych w Belgii

Przez protesty mieszkańców i trudności producentów w 2018 roku w północnej Belgii, Flandrii, zainstalowano jedynie 25 nowych turbin wiatrowych - podały lokalne media. W sumie jednak wszystkie wiatraki w tym regionie produkują tyle mocy, co duża siłownia atomowa.
23.12.2019

Uczczono pamięć ofiar Grudnia 1970 r. na Wybrzeżu

"Ktoś wydał rozkaz, by strzelać do robotników, by polała się polska krew" - mówił we wtorek, podczas uroczystości 49. rocznicy Grudnia'70 prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. 49 lat temu na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby.
17.12.2019

W Gdyni rozpoczęły się uroczystości z okazji 49. rocznicy Grudnia'70

Pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni, niedaleko stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia-Stocznia, rozpoczęły się we wtorek rano uroczystości upamiętniające 49. rocznicę Grudnia'70.
17.12.2019

Erdogan zapowiada, że Turcja zbuduje kanał łączący Morze Marmara z Czarnym

Mimo protestów burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu, który obawia się fatalnych dla klimatu skutków przekopania kanału łączącego Morze Czarne z Morzem Marmara, prezydent Turcji Tayyip Erdogan zapowiedział w czwartek, że budowa kanału ruszy "jak najszybciej".
13.12.2019

Chiński resort handlu: bez obniżki ceł nie będzie umowy z USA

Urzędnicy z Chin i USA prowadzą rozmowy na temat toczonego przez oba kraje sporu handlowego, ale osiągnięcie „pierwszej fazy” porozumienia wymaga obniżenia ceł – powiedział w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng na briefingu w Pekinie.
05.12.2019

Otwarto płatną autostradę między Moskwą i Petersburgiem. Czas przejazdu wyniesie 6,5 godziny

W Rosji w środę otwarto oficjalnie płatną autostradę Moskwa-Petersburg (M11); czas przejazdu między obiema metropoliami wyniesie ok. 6,5 godziny; budowa trwała od 2010 roku i wówczas wywołała protesty w związku z wyrębem drzew w podmoskiewskich Chimkach.
27.11.2019

Prezydent: współpraca energetyczna z Danią ma strategiczny charakter

Współpraca z Danią ma charakter wręcz strategiczny - ocenił prezydent Andrzej Duda w czasie polsko-duńskiego okrągłego stołu nt. współpracy energetycznej. Duński następca tronu książę Fryderyk podkreślał, że wspólnie możemy "z sukcesem" dokonać dekarbonizacji.
25.11.2019

MSZ protestuje przeciwko okrętom USA na Morzu Południowochińskim

Chiny przekazały USA stanowczy protest w związku z przepłynięciem okrętów amerykańskiej marynarki wojennej w pobliżu wysp na Morzu Południowochińskim, do których Pekin rości sobie pretensje – poinformował w piątek rzecznik MSZ w Pekinie Geng Shuang.
22.11.2019

Ropa w USA wyceniana lekko powyżej 58 USD/b

Ceny ropy w USA spadają, po wzroście w czwartek o 2,6 proc., a surowiec wyceniany jest lekko powyżej 58 dolarów za baryłkę. Inwestorzy monitorują relacje handlowe USA-Chiny, które wpływają na globalną gospodarkę i popyt na surowce - informują maklerzy.
22.11.2019

Demonstranci po raz kolejny blokują port Umm Kasr

Demonstranci w poniedziałek ponownie zablokowali wejście do położonego na południu Iraku strategicznego portu Umm Kasr, do którego dociera większość krajowych dostaw zboża, olejów roślinnych i cukru. Operacje w porcie zostały ograniczone o 50 proc.
18.11.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.