• <

Indonezja zaprasza inwestorów z Polski do współpracy m.in. w dziedzinie przemysłu morskiego

Strona główna Prawo, polityka Indonezja zaprasza inwestorów z Polski do współpracy m.in. w dziedzinie przemysłu morskiego
Indonezja zaprasza inwestorów z Polski do współpracy m.in. w dziedzinie przemysłu morskiego - GospodarkaMorska.pl
fot. lowyinstitute.org

sons

06.11.2020 Źródło: PAP

Indonezja chce ułatwić biznesowi, w tym polskiemu, dostęp do swojego rynku – zadeklarował wiceszef tamtejszej dyplomacji Mahendra Siregar. Zachęcił też do rozwijania polsko-indonezyjskiej współpracy gospodarczej m.in. na płaszczyźnie przemysłu morskiego.

W czasie czwartkowej wirtualnej dyskusji polskich i indonezyjskich ekspertów wskazano na możliwości współpracy obu krajów m.in. w przemyśle obronnym, morskim i energetycznym. Zwrócono też uwagę na duży potencjał zwiększania wymiany handlowej. W 2018 roku jej wartość przekroczyła 1 mld dolarów.

Indonezja to trzeci najludniejszy kraj Azji, zamieszkiwany przez ponad 270 mln osób. Z danych Banku Światowego wynika, że między 2008 a 2018 rokiem podwoiła swój PKB, który przekroczył 1 bln USD.

- Zapraszamy inwestorów z wielu krajów do identyfikowania możliwości wykorzystania Indonezji i ASEAN jako swojej bazy produkcyjnej (…) Do inwestowania zapraszamy również przedsiębiorców z Polski – powiedział otwierając webinarium Siregar.

W związku z pandemią koronawirusa Indonezja przechodzi pierwszą od 22 lat recesję, ale – jak podkreślił dyplomata – w 2021 roku rząd w Dżakarcie spodziewa się powrotu na ścieżkę szybkiego rozwoju. Indonezyjski polityk wspomniał także, że aby ułatwić prowadzenie biznesu potencjalnym inwestorom jego kraj uchwalił nowe prawo pracy, zastępujące kilkadziesiąt ustaw, wskazywanych jako przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Od października przeciwko nowej ustawie trwają jednak masowe protesty, a związki zawodowe zaskarżyły ją do sądu konstytucyjnego.

Wiceminister spraw zagranicznych Indonezji podkreślił konieczność zwiększania istniejącej współpracy z Polską dotyczącej edukacji, przemysłu morskiego i energetycznego.

Podsekretarz stanu w MSZ RP Marcin Przydacz ocenił, że współpracę powinny zacieśnić także polski i indonezyjski przemysł obronny. Wezwał też do ściślejszej współpracy uniwersytetów i think tanków w obu krajach.

Inni uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę, że oprócz bezpieczeństwa zwiększona wymiana powinna dotyczyć sprzętu medycznego, technologii oczyszczania wody i przetwarzania odpadów oraz technologii informacyjnych. Polskie doświadczenia mogą być dla Indonezji wartościowe w dziedzinie transformacji węglowej i zastosowaniu odnawialnych źródeł energii – zauważył wicedyrektor Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Aleksander Siemiaszko. Jak oświadczył, choć Polska nie jest krajem najbardziej zaawansowanym w dziedzinie zielonych technologii, to jej doświadczenie w tej dziedzinie jest unikalne i bliskie indonezyjskiemu.

Siemiaszko zwrócił też uwagę, że Polska, która sama jest dużym rynkiem, powinna być widziana przez azjatyckich partnerów jako część większych struktur – Unii Europejskiej i Inicjatywy Trójmorza – oraz brama do swojego regionu Europy.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 55,56 $ baryłka  -0,34% 21:54
 Cyna 22000,00 $ tona -2,85% 22 sty
 Cynk 2651,00 $ tona -2,07% 22 sty
 Aluminium 1975,00 $ tona -0,85% 22 sty
 Pallad 2327,25 $ uncja  -0,48% 21:54
 Platyna 1107,20 $ uncja  0,14% 21:54
 Srebro 25,52 $ uncja  0,51% 21:54
 Złoto 1850,35 $ uncja  -0,25% 21:54

Dziękujemy za wysłane grafiki.