• <

Wynik wyszukiwania - "polityka zagraniczna" - Wiadomości

Olaf Scholz przeforsował umowę portową z Chinami wbrew mnistrom

Kanclerz Olaf Scholz przeforsował umowę portową z Chinami wbrew radom i woli wszystkich zaangażowanych ministrów i władz. "Takie działanie kanclerza jest bezprecedensowe", to nie zdarzyło się nigdy wcześniej - mówi w rozmowie z dziennikiem "Bild" ekspert ds. Chin z Uniwersytetu w Kilonii.
27.10.2022

Finlandia: nasze władze latami nie dostrzegały w Nord Stream zagrożenia; były naiwne

Fińscy decydenci uważali latami gazociąg Nord Stream za projekt czysto komercyjny, ignorując jego aspekt geopolityczny. Teraz, po jego uszkodzeniu wszyscy mówią o sabotażu. Władze były naiwne w relacjach z Rosją – pisze fińska prasa.
01.10.2022

Niemcy. Prasa o wizycie kanclerza Scholza w krajach Zatoki Perskiej: pragmatyzm zamiast wartości

Kanclerz Olaf Scholz wrócił w niedzielę z dwudniowej podróży do krajów Zatoki Perskiej - Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru, gdzie zabiegał o dostawy gazu. "Polityka zagraniczna oparta na wartościach ustąpiła miejsca namacalnemu pragmatyzmowi" - zauważa niemiecka prasa.
26.09.2022

Finlandia. Kraje bałtyckie i Polska miały rację w sprawie Rosji

Latami fińska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa w sprawie Rosji była błędna, a kraje bałtyckie i Polska, które od dawna ostrzegały przed tym krajem, miały rację – pisze w czwartkowym wydaniu dziennik „Helsingin Sanomat”.
25.08.2022

Niemieckie media: decyzja USA w sprawie NS2 to dla prezydenta Rosji niezwykłe zwycięstwo

"Prezydent USA rozważył wszystkie "za" i "przeciw". W końcu, co jest bardziej szkodliwe dla interesów Stanów Zjednoczonych: rurociąg czy napięcie z niezawodnym sojusznikiem? Wynik był chyba jasny" - pisze w czwartek "Seuedeutsche Zeitung" w kontekście decyzji USA o odstąpieniu od sankcji wobec Nord Stream 2.
20.05.2021

PE stawia Waszyngtonowi warunki poprawy relacji transatlantyckich

Parlament Europejski opublikował w czwartek na swojej stronie internetowej memorandum w sprawie relacji transatlantyckich i zaproponował kilka dziedzin, w których mogłyby one zostać poprawione. Przede wszystkim jest to jednak lista oskarżeń, wymówek i żądań pod adresem USA.
14.01.2021

Plan rozszerzenia wód terytorialnych na Morzu Jońskim to "dobry przykład skutecznej dyplomacji"

Zarówno greccy politycy, jak i eksperci uważają, że plan rozszerzenia wód terytorialnych Grecji na Morzu Jońskim z 6 do 12 mil morskich to "dobry przykład skutecznej dyplomacji" ze strony Aten. W piątek rząd złożył w parlamencie projekt ustawy w tej sprawie.
10.01.2021

Liderzy zrównoważonego rozwoju znad Bałtyku i północnej Europy

Forum współpracy państw skandynawskich formułuje priorytety działań na kolejne lata.
19.12.2020

Trójmorze, najambitniejszy projekt geopolityczny naszych czasów

Europa Środkowo-Wschodnia może znowu być „panem swego losu i kapitanem swojej duszy”.
09.11.2020

Indonezja zaprasza inwestorów z Polski do współpracy m.in. w dziedzinie przemysłu morskiego

Indonezja chce ułatwić biznesowi, w tym polskiemu, dostęp do swojego rynku – zadeklarował wiceszef tamtejszej dyplomacji Mahendra Siregar. Zachęcił też do rozwijania polsko-indonezyjskiej współpracy gospodarczej m.in. na płaszczyźnie przemysłu morskiego.
06.11.2020

Polska zdecydowanym orędownikiem zaangażowania w regionie Morza Śródziemnego

Polska zawsze była zdecydowanym orędownikiem zaangażowania w regionie Morza Śródziemnego. By skutecznie odpowiadać na wyzwania w tym regionie, potrzebujemy otwartego dialogu - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w trakcie w wideokonferencji OBWE nt. bezpieczeństwa regionu śródziemnomorskiego.
03.11.2020

„Jeśli wygramy, utrzymamy presję na Nord Stream 2” - wywiad z doradcą Donalda Trumpa

W przypadku wygranej Donald Trump utrzyma presję na Nord Stream 2 – deklaruje w rozmowie z PAP starszy doradca kampanijny prezydenta Corey Lewandowski. I podkreśla, że w jego obecności prezydent nigdy nie rozważał wycofania USA z NATO.
31.10.2020

Polsko-francuskie rozmowy o Trójkącie Weimarskim

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Francji prof. Zbigniew Rau oraz Jean-Yves Le Drain rozmawiali dzisiaj telefonicznie na temat spotkania w formacie Trójkąta Weimarskiego.
15.09.2020

ISR: Wojskowa i ekonomiczna wspólnota interesów ze Szwecją

Szwecja ma wszelkie dane ku temu, by stać się jednym z liderów gospodarczego renesansu Europy. Jeśli nawet nie należy do gospodarek o największej skali i nie jest militarnym gigantem, to z polskiego punktu widzenia spełnia trzy istotne warunki: cechuje ja dynamizm, rozumie rolę i działania Rosji, a poza tym dzieli z nami basen Morza Bałtyckiego.
17.08.2020

Polska ma szansę otrzymać największe w historii swojego członkostwa w UE środki unijne

W tej chwili na stole negocjacyjnym mamy taką sytuację, że Polska ma szansę otrzymać największe w historii swojego członkostwa w UE środki unijne - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. To jest 700 mld zł, które ma szanse wpłynąć do budżetu Polski przez kilka lat - przekazał.
09.07.2020

Von der Leyen: w UE nie będzie ożywienia bez Europejskiego Zielonego Ładu

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w Parlamencie Europejskim, że w UE po kryzysie związanym z pandemią nie będzie ożywienia gospodarczego bez Europejskiego Zielonego Ładu. Wskazała, że te kwestie są ze sobą "nierozłączne".
08.07.2020

„Die Welt”: Polska jest zirytowana polityką zagraniczną Niemiec

Prawicowy dziennik "Die Welt" konstatuje w środę, że w żadnym innym kraju polityka zagraniczna Niemiec nie wywołuje takiej irytacji jak w Polsce. Chodzi głównie o kwestie związane z obronnością, migracjami i Nord Stream 2.
21.08.2019

Szef MSZ: dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie - realne

Dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie jest realne - mówił w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Opowiedział się za odnowieniem współpracy w Trójkącie Weimarskim i kontynuowaniem dialogu z Izraelem; podkreślał znaczenie członkostwa w UE dla modernizacji Polski.
14.03.2019

Klub PO-KO przeciw oddaniu Danii 80 proc. spornej strefy ekonomicznej na Bałtyku

Klub PO-KO nie zagłosuje za umową międzynarodową, która oddaje Danii 80 proc. spornej strefy ekonomicznej na Bałtyku, pozostawiając dla naszego kraju tylko 20 proc., jeśli nie dowie się, dlaczego podpisano taką umowę - zapowiedzieli posłowie PO-KO.
20.02.2019

Gdynia uczciła 130. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego (foto)

Minęła 130. rocznica urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego – budowniczego Gdyni, wizjonera i reformatora polskiego przemysłu. Z tej okazji uczczono go w szczególny sposób. Były uroczyste złożenie kwiatów, toast gorącą czekoladą i okolicznościowe przemówienia. Postać Kwiatkowskiego upamiętniono także podczas specjalnej gry miejskiej.
31.12.2018

LOTOS ufunduje stypendium za oceanem

Ruszył nabór wniosków o 2-letnie stypendium w The Bush School of Government & Public Service na Texas A&M University w Stanach Zjednoczonych. Grupa LOTOS pokryje koszty nauki oraz utrzymania przez cały okres studiów. Zgłoszenia można składać droga elektroniczną do 20 stycznia 2019 r.
25.12.2018

Szczerski: Polskim obowiązkiem i szansą rozwijanie globalnej polityki zagranicznej

Polskim obowiązkiem i szansą jest rozwijanie globalnej polityki zagranicznej; cały świat jest dzisiaj partnerem Polski i Polska chce być dla całego świata partnerem - powiedział we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
13.11.2018

Morawiecki i Merkel: Ważna stabilizacja na Ukrainie, która powinna pozostać krajem tranzytowym

Podkreślamy wagę stabilizacji sytuacji na Ukrainie, także w kontekście Nord Stream 2 - mówił premier Mateusz Morawiecki po piątkowym spotkaniu z kanclerz Niemiec. Angela Merkel oświadczyła, że wspólnym celem jest, by Ukraina pozostała ważna jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu.
02.11.2018

Prezydent: Polska potrzebuje dalekosiężnej i odważnej wizji

Polska potrzebuje dalekosiężnej wizji, wykraczającej poza doraźny interes, uwzgledniającej różne scenariusze i punkty widzenia – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników IV Ogólnopolskiego Kongresu Politologii w Lublinie.
20.09.2018

Prezydent o UE: Mam nadzieję, że uda się wyjść ze stanu niezgody i osiągnąć porozumienie

Nie ma przyszłości Europy bez Polski; mam nadzieję, że uda się wyjść z trwającego stanu niezgody i osiągnąć porozumienie, które będzie oparte na szacunku dla polskiej demokracji i naszej wizji wspólnej Europy - powiedział prezydent Andrzej Duda na poniedziałkowym spotkaniu z ambasadorami.
02.07.2018

Szef MSZ w expose: Warunkiem pozycji Polski w świecie – artykułowanie interesów regionu

Źródłem pozycji międzynarodowej Polski jest jej pozycja w Europie oraz zdolność do artykułowania interesów państw swojego regionu - powiedział w środowym expose w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Główne zagrożenie dla Polski stanowi zaś - jego zdaniem - polityka Rosji.
22.03.2018

Rozpoczęła się odprawa kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP

Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP rozpoczęła się w czwartek w Warszawie. W naradzie uczestniczy zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda.
15.03.2018

Włochy: Migracja, walka z kryzysem, miejsca pracy - tematy kampanii przed wyborami

Migracja, podnoszenie gospodarki i finansów z kryzysu, walka z bezrobociem i stosunek do UE - te tematy zdominowały kampanię przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech. W jej trakcie nie odbyła się żadna telewizyjna debata liderów ugrupowań.
03.03.2018

„FT”: Wielka Brytania napotyka na granice swej potęgi militarnej

Wielka Brytania jest coraz mniej zdolna do realizowania swych ambicji jako „globalny gracz militarny” – pisze w środę w artykule redakcyjnym „Financial Times” i twierdzi, że brytyjscy ministrowie nie dostrzegają tej "niewygodnej prawdy”.
14.12.2017

Finlandia/Szef MSZ: Współpraca obronna to najlepsze, co można dostać z UE

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Finlandii Timo Soiniego przyszła współpraca obronna (PESCO) to najlepsze, co można uzyskać z UE. Fińskie media podkreślają, że nienależąca do NATO Finlandia od początku aktywnie uczestniczyła w unijnym projekcie obronnym.
13.11.2017

Nowoczesna: Polska polityka zagraniczna okazała się fiaskiem

Polska polityka zagraniczna, która nie zabezpiecza polskich pracowników okazała się fiaskiem - podkreśliła szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer odnosząc się do stanowiska Rady UE ws. pracowników delegowanych.
25.10.2017

Finlandia/Eksperci: W relacjach z Polską jest pole do rozwoju współpracy

Finlandia i Polska mogą zacieśniać współpracę w obszarze Morza Bałtyckiego, w relacjach biznesowych oraz w dziedzinie bezpieczeństwa – uważają fińscy komentatorzy. Podkreślają jednak różnice polityczne w prowadzeniu dialogu z UE oraz w stosunkach z Rosją.
22.10.2017

Magierowski: Decyzje inwestorów pokazują najlepiej, że w Polsce nie dzieje się nic niepokojącego

Czym innym jest krytykowanie Polski, które nic nie kosztuje, a czym innym wyłożenie konkretnych pieniędzy na inwestycje; miliardy inwestowane w Polsce to najlepszy wskaźnik, że jesteśmy krajem atrakcyjnym, w którym nic nie dzieje się nic niepokojącego - powiedział PAP wiceszef MSZ Marek Magierowski.
10.09.2017

Jak zapisze się Nord Stream

Niemcy i Rosjanie dopięli swego: dzisiaj z wielką pompą zostanie uruchomiony gazociąg Nord Stream.
08.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.