• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdynia uczciła 130. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego (foto)

pc/Magdalena Czernek/gdynia.pl

31.12.2018 03:02 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdynia uczciła 130. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego (foto)

Partnerzy portalu

Gdynia uczciła 130. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego (foto) - GospodarkaMorska.pl

Minęła 130. rocznica urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego – budowniczego Gdyni, wizjonera i reformatora polskiego przemysłu. Z tej okazji uczczono go w szczególny sposób. Były uroczyste złożenie kwiatów, toast gorącą czekoladą i okolicznościowe przemówienia. Postać Kwiatkowskiego upamiętniono także podczas specjalnej gry miejskiej.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę, 30 grudnia. Parlamentarzyści, samorządowcy, uczniowie, przedstawiciele stowarzyszeń i mieszkańcy Gdyni złożyli kwiaty pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. 10 Lutego 16. Nie zabrakło też wspomnień na temat tej wielkiej postaci.

– Jak co roku, 30 grudnia, spotykamy się pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego. Mija 130. rocznica urodzin tego wielkiego Polaka, patrioty, a dla nas, gdynian, jednego z trzech ojców naszego miasta. Uważał on, że dla Polski polityka zagraniczna jest bardzo ważna, a handel zagraniczny jest motorem rozwoju całej gospodarki. Wierzył, że port jest miejscem, które pozwala łączyć Polaków w Polsce z tymi, którzy mieszkają poza naszym krajem. To właśnie Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu zawdzięczamy, że port zaczął się szybciej budować i rozwijać. A obok powstawała nasza Gdynia – mówiła podczas uroczystości Joanna Zielińska, przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta.

– Bez wicepremiera, ministra przemysłu i handlu, ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego dzisiaj nie byłoby wielkiej Gdyni. To on powiedział: „Gdynia i morze, to jedno”. Jak mało kto, tymi słowami oddał ducha tego, co nas wszystkich łączy. Nasi dziadowie przyjechali budować to miasto, a my, nasze dzieci i wnuki kontynuujemy tę rolę – dodał Wojciech Kodłubański, prezes Towarzystwa Miłośników Gdyni.

Po oficjalnej części obchodów uczestnicy udali się do ustawionych nieopodal namiotów. Studenci Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu zaprosili tam wszystkich na toast gorącą czekoladą. Można było się ogrzać i porozmawiać o dokonaniach jubilata.

Obchody 130. urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego trwały dwa dni. Rozpoczęły się już w sobotę, 29 grudnia.

– Uważamy, że Eugeniusz Kwiatkowski jest bardzo ważną postacią nie tylko dla Gdyni, ale i dla całej Polski, dlatego chcemy rozwijać to wydarzenie. Wcześniej w ramach urodzin składane były tylko kwiaty pod pomnikiem. Chcieliśmy, żeby było tego więcej. Od zeszłego roku częstujemy uczestników uroczystości gorącą czekoladą. W tym roku dodaliśmy grę miejską, w której wzięło udział prawie 170 zawodników w różnym wieku. W przyszłym roku planujemy rozbudować obchody jeszcze bardziej – mówi Lechosław Dzierżak, radny Gdyni i współorganizator tegorocznych urodzin Kwiatkowskiego.

Wyposażeni w mapy i wskazówki uczestnicy gry miejskiej „Sekretna Gdynia Kwiatkowskiego” ruszyli śladami Eugeniusza Kwiatkowskiego. Po drodze musieli dotrzeć do 11 punktów rozmieszczonych na terenie Śródmieścia, przy każdym z nich mieli do wykonania zadanie. Wszystkie były bezpośrednio lub pośrednio związane z Eugeniuszem Kwiatkowskim. Zabawa miała bowiem charakter edukacyjny. Chodziło o to, żeby przybliżyć zawodnikom postać budowniczego miasta i jego dokonania. Grę zorganizowali Parlament Studentów Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni oraz radny miasta Lechosław Dzierżak.

– W ten sposób chcieliśmy wzmocnić przekaz i poszerzyć wiedzę o Eugeniuszu Kwiatkowskim, który był bardzo ważną postacią dla Gdyni. Zależało nam, żeby bezpośrednio zaangażować zawodników w grę i integrować społeczność – mówi Adam Labuhn, przewodniczący Parlamentu Studentów Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.

Zawodnicy z Trójmiasta i spoza Pomorza musieli na przykład odpowiedzieć na pytania: „Jaka cyfra widnieje na poddaszu starego kaszubskiego domu przy ul. Starowiejskiej?” czy też: „W którym roku odbył się chrzest „Daru Pomorza””? Czasami w rozwikłaniu zagadek pomagali statyści ubrani w tematyczne stroje.

Gra miejska wystartowała o godz. 11.00 w budynku Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu. Tam uczestników powitała przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta Joanna Zielińska. Meta zlokalizowana była w InfoBoksie, gdzie zawodnicy oddawali karty gry. Wygrali wszyscy, bo chodziło o dobrą zabawę. Na mecie uczestnicy otrzymywali drobny upominek.

Obchody 130. urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego zorganizowali: Towarzystwo Miłośników Gdyni, Parlament Studentów Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni oraz radny miasta Lechosław Dzierżak. Uroczystości odbyły się pod patronatem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz przewodniczącej Rady Miasta Gdyni Joanny Zielińskiej.

Eugeniusz Kwiatkowski – budowniczy Gdyni, minister przemysłu i handlu, wicepremier II RP i minister skarbu, legionista. Urodził się 30 grudnia 1888 roku w Krakowie. Honorowy Obywatel Gdyni od 1928 r. Obecnie jest patronem medalu przyznawanego przez Radę Miasta Gdyni za wybitne zasługi dla miasta.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.