• <

Rozpoczęła się odprawa kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP

ew

15.03.2018 10:36 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rozpoczęła się odprawa kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP
Rozpoczęła się odprawa kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP - GospodarkaMorska.pl

Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP rozpoczęła się w czwartek w Warszawie. W naradzie uczestniczy zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda.

Według informacji PAP do najważniejszych tematów tegorocznej odprawy należą: sprawy związane z systemem kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, modernizacja techniczna, polityka personalna, a także współpraca sojusznicza i polityka zagraniczna – współdziałanie w ramach NATO i UE, relacje ze Stanami Zjednoczonymi i działania na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

W ubiegłym tygodniu prezydent w towarzystwie ministra obrony Mariusza Błaszczaka złożył kilkugodzinną roboczą wizytę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Jednym z tematów były planowane zmiany w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Po spotkaniu szef BBN Paweł Soloch podkreślał, że "przeprowadzaniu zmian sprzyja bardzo dobra współpraca prezydenta z ministrem obrony oraz MON z BBN". Potwierdził, że Biuro opowiada się za przywróceniem dowódczej roli szefa Sztabu Generalnego, który w obecnym systemie jest ośrodkiem planowania strategicznego, a nie dowodzenia.

Zarówno ośrodek prezydencki, jak i MON uznawały za konieczne przeprowadzenie zmian w obowiązującym od 2014 r. systemie dowodzenia i przywrócenie odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych.

Różnice zdań dotyczyły natomiast prerogatyw prezydenta i samych struktur. BBN postulowało utrzymanie połączonego dowództwa, mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialnej. Koncepcja MON nie przewidywała połączonego dowództwa, resort proponował ponadto powołanie inspektoratu szkolenia i dowodzenia, którego szef byłby mianowany przez ministra obrony, podczas gdy - zgodnie z konstytucją - dowódców rodzajów sił zbrojnych mianuje prezydent.

Rozbieżności między ośrodkiem prezydenckim i MON w sprawie przyszłego systemu dowodzenia były powodem dwukrotnego odłożenia nominacji generalskich w wojsku w ubiegłym roku.

Na początku lutego zaczął prace zespół przygotowujący zmiany w strukturze dowódczej. BBN i MON zapowiedziały, że zmiany zostaną dokonane w ścisłej współpracy strony prezydenckiej i rządowej. W skład zespołu weszli przedstawiciele: MON, w tym SGWP, oraz BBN.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.