• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Niemieccy ekolodzy chcą blokować terminale LNG. Zapowiadają kolejne protesty

rk

12.12.2023 15:58 Źródło: Deutsche Umwelthilfe
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Niemieccy ekolodzy chcą blokować terminale LNG. Zapowiadają kolejne protesty

Partnerzy portalu

Grupa aktywistów występująca pod nazwą Deutsche Umwelthilfe zapowiada protesty przeciwko utworzeniu terminala FSRU w Murkan. Krytykując przedsięwzięcie wzywa do blokowania transportów gazu i nawołuje do przejścia na odnawialne źródła energii, w tym zielonego wodoru.

Ekolodzy twierdzą, że są za zabezpieczeniem dostaw energii do niemieckich domów i na długo przed rosyjską inwazją na Ukrainę wzywali do rezygnacji z kopalnych źródeł energii oraz inwestowania w OZE. Ich zdaniem decyzja o przyspieszeniu rozwoju infrastruktury pod kątem przymowania LNG jest "szaleństwem" i wpłynie na wzrost emisji CO2, jak i wpłynie na niemożność realizacji celów klimatycznych niemieckich władz. Ponadto budowa terminali, w tym FSRU, zaburzy turystyczne walory regionu i źle się odbije także na mieszkańcach. Ich zdaniem siedem projektów terminali doprowadzi do emisji 2,1 gigaton, czyli 2,1 mld ton, a rząd federalny omija problem wpływu na środowisko, gdyż nie przeprowadzono oceny ich wpływu.

Obecnie w Niemczech planuje się budowę dwunastu terminali LNG. Pierwsze jednostki pływające (FSRU) rozpoczęły działalność w Brunsbüttel, Lubminie i Wilhelmshaven pod koniec 2022 roku. W 2023 roku rozpoczęły działalność cztery kolejne, a dalsze zostaną uruchomione do 2025 roku. Ekolodzy z Niemiec krytykują także polskie inwestycje, jak choćby budowę terminala LNG w Świnoujściu, o czym również pisaliśmy.

Wśród innych zarzutów znalazły się umowy na import LNG spoza UE, w tym z USA i Kataru. Zdaniem aktywistów rozpoczęcie wydobycia z nowych źródeł przyspieszy emisję CO2 i utrudni plan dekarbonizacji gospodarki oraz energetyki. Ponadto ma jeszcze bardziej uzależniać państwa Europy od surowca, odciągając od poszukiwania alternatyw. Oprócz tego budowa terminali ma grozić ogromnymi szkodami dla  klimatu i wrażliwych siedlisk zwierząt Morza Północnego, zagrażając poprzez hałas pracy infrastruktury morskiej. Oprócz tego terminal LNG ma powstać w sąsiedztwie terenów mieszkalnych, zakładów chemicznych, ważnych szlaków transportu wodnego i drogowego oraz obiektów jądrowych. Z tego względu organizacja zapowiada szeroko zakrojone testy bezpieczeństwa w celu wykazania, czy budowa rzeczywiście zagraża infrastrukturze.

"Aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw, musimy przede wszystkim oszczędzać energię i rozwijać odnawialne źródła energii. To musi być najwyższy priorytet!", nawołują działacze Deutsche Umwelthilfe,

Deutsche Umwelthilfe jest niemiecką organizacją działającą od 1975 roku i ma siedzibę w Hanowerze. Wskazuje, że zajmuje się ochroną środowiska, przyrody i ochrony konsumentów. Jest też zaangażowane w ochronę klimatu, ochronę różnorodności biologicznej, zaopatrzenie w energię w oparciu o wydajność i źródła regeneracyjne, ochronę zasobów i gospodarkę o obiegu zamkniętym, czyste powietrze, zrównoważoną mobilność i ochronę konsumentów. Wskazuje, że popiera inicjatywy związane z produkcją odnawialnych źródeł energii, jednocześnie sprzeciwia się inwestycjom w energetykę jądrową. Wśród wspieranych inicjatyw wskazuje wykorzystanie źródeł energii z wodoru, metanolu, a także wiatru, zarówno w formie farm lądowych, jak i morskich.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.