• <

Wynik wyszukiwania - "ekolodzy" - Wiadomości

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Akcja "Czysta Odra" z udziałem portów w Szczecinie i Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. włączył się do tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji „Czysta Odra”. To jedna z inicjatyw edukacyjno-ekologicznych zorganizowanych w ramach kampanii "Mniej Plastiku" (#mniejplastiku). Trwa ona od 26 kwietnia do 5 maja. Jej organizatorami są ekolog Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole oraz spółka leasingowa EFL.
01.05.2024

Rusza akcja zarybiania i sprzątania Odry

Ekolodzy organizują sprzątanie Odry i jej dorzecza. Szacują, że w akcji weźmie udział 20 tys. wolontariuszy z Czech, Niemiec i z Polski. Jednocześnie trwa akcja zarybiania rzeki. W kwietniu do dorzecza Odry trafi łącznie ok. 1,5 mln ryb.
22.04.2024

Nietypowe działania ekologów. Planują eksterminację myszy na wyspie Marion za pomocą 550 ton trutki

Ekolodzy planują eksterminację myszy na wyspie Marion, które zagrażają ptakom i równowadze biologicznej wyspy. Ich populacja wzrosła do ponad miliona w związku ze zmianami klimatycznymi, które podniosły temperaturę, poinformował w sobotę portal Sky News.
18.03.2024

[WIDEO] Ustrzelony przez Huti masowiec częściowo pod wodą

Przewożący nawóz masowiec Rubymar, który został w zeszłym tygodniu trafiony rakietą Huti, wciąż nie zatonął całkowicie, ale jego rufa jest już pod wodą.
28.02.2024

Wrocław. Ekolodzy chcą uznania rzeki Odry za osobę prawną

Grupa ekologów przekonuje, że rzeka Odra powinna zostać uznana za osobę prawną. Ich działania rozpoczęły się po katastrofie ekologicznej, do której doszło latem 2022 r. Aktywiści przekonują, że dzięki nowemu prawu będzie można wymóc zmiany w tym, w jaki sposób wykorzystywana jest rzeka.
19.02.2024

WWF krytykuje kanadyjski rząd za opóźnienia w realizacji strategii ograniczenia hałasu oceanicznego

Kanadyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF skrytykował Parlament za brak zdecydowanych działań odnośnie ograniczania hałasu w oceanach, co jest efektem działalności człowieka. Ma to powodować coraz większe szkody dla gatunków morskich. Jak informują ekolodzy, rząd federalny początkowo zobowiązał się do opublikowania pierwszego projektu swojej strategii dotyczącej zmiany w tym zakresie już w 2021 roku, niemniej tak wciąż się nie stało.
30.01.2024

Greenpeace blokuje wydobycie surowców na Morzu Północnym. Wśród "poszkodowanych" PGNiG

W norweskim sądzie zakończyła się sprawa, którą młodzieżowe organizacje klimatyczne pod egidą Greenpeace zgłosiły przeciwko władzom państwa. W wyniku tego sąd w Oslo zadecydował o unieważnieniu aprobaty trzech pól naftowych i gazowych z racji na "brak odpowiednich badań wpływu na środowisko." Swoje udziały w koncesjonowanych obszarach posiada PGNiG.
22.01.2024

Fabryka Tesli zawiesza produkcję z powodu problemów z dostawami części przez Morze Czerwone

Zakłady Tesli w Gruenheide w niemieckiej Brandenburgii zostały zmuszone do zawieszenia produkcji samochodów na dwa tygodnie. Powodem jest niespokojna sytuacja w rejonie Morza Czerwonego, która wpłynęła na wydłużenie łańcucha dostaw części – poinformowała agencja dpa.
12.01.2024

Rybacy UE „obłowią się” na wodach Albionu za ponad 1 mld euro w 2024 r.

W połowie grudnia br. UE osiągnęła porozumienie z Norwegią i Wielką Brytanią w sprawie uprawnień do połowów na rok 2024. Umowa z Wielką Brytanią obejmuje 85 zezwoleń połowów na północno-wschodnim Atlantyku. Umożliwia flocie UE odłowienie organizmów morskich na poziomie prawie 388 tys. ton. Ich wartość szacuje się na około 1 mld euro na podstawie historycznych cen hurtowych skorygowanych o inflację.
21.12.2023

Niemieccy ekolodzy chcą blokować terminale LNG. Zapowiadają kolejne protesty

Grupa aktywistów występująca pod nazwą Deutsche Umwelthilfe zapowiada protesty przeciwko utworzeniu terminala FSRU w Murkan. Krytykując przedsięwzięcie wzywa do blokowania transportów gazu i nawołuje do przejścia na odnawialne źródła energii, w tym zielonego wodoru.
12.12.2023

Niemieccy ekolodzy protestują przeciwko budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu

W ramach inicjatywy obywatelskiej aktywiści zgłaszają przeciw rozbudowie nadmorskiej infrastruktury na terenie Polski. Wspierać ich mają mieszkańcy gminy Heringsdorf.
26.11.2023

Kanał Panamski podkopany przez górników i prezydenta Panamy

Górnicy przyczynili się do zatorów na Kanale Panamskim, a długotrwała susza obnażyła brak strategicznego myślenia w Panamie. Zniszczone środowisko naturalne i zakłócony bilans wodny są prawdziwym źródłem problemów zarządu Kanału Panamskiego i operatorów. Lokalne obniżenie stanu wody w jednym jeziorze ma globalne konsekwencje, które będą trwały co najmniej do lutego 2024 r.
10.11.2023

15-tonowa bryła lodu, przywieziona z Arktyki dla uświadomienia zmian klimatu, wywołuje kontrowersje

Grupa hiszpańskiej młodzieży, która dzięki wsparciu lokalnego rządu Malagi wyjechała na wyprawę do Arktyki, przywiozła do Hiszpanii 15-tonową bryłę lodu, aby wystawić ją we wrześniu w centrum stolicy Costa del Sol. Topniejący lód ma uświadomić społeczeństwu skutki globalnego ocieplenia - informuje "La Opinion de Malaga".
18.08.2023

Ekolodzy zwrócą uwagę na problem ochrony wód; w niedzielę akcja "Big Jump"

Pod hasłem "Dajmy rzekom przestrzeń, a ludziom czyste i żyjące rzeki" odbędzie się w niedzielę akcja "Big Jump". Prezes ekologicznego Klubu Gaja powiedział, że miłośnicy przyrody o tej samej porze wejdą do rzek, jezior i mórz, by manifestować zaangażowanie w ich ochronę.
04.07.2023

Rok po katastrofie w Odrze. Ekolodzy wnioskują o ograniczenie zrzutów soli do rzek

Aktywiści Greenpeace, w odpowiedzi na brak adekwatnych działań chroniących Odrę ze strony rządu premiera Morawieckiego, wyświetlili na budynkach kopalń hasła "Ta kopalnia truje Odrę... a Morawiecki śpi". Stało się to w przededniu złożenia przez Greenpeace i Frank Bold wniosków do Wód Polskich o ograniczenie pozwoleń wodnoprawnych wydanych kopalniom zrzucającym słoną wodę do dopływów Odry i Wisły.
29.06.2023

Norwegia zmierza w stronę górnictwa morskiego

Norwegia poszukuje sposobów na uniezależnienie się od wydobycia węglowodorów i chce poszukiwać pod dnem morskim również metali.
21.06.2023

Władze Odessy zakazały kąpieli w morzu z powodu zanieczyszczeń po wysadzeniu tamy na Dnieprze

Plaże w Odessie są zamknięte; kąpiel w morzu jest zabroniona - oświadczyły w niedzielę władze tego trzeciego co do wielkości miasta Ukrainy, ważnego portu nad Morzem Czarnym. Jakość wody na wybrzeżu pogorszyła się gwałtownie po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze.
18.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce spowodowało gwałtowny spadek zasolenia Morza Czarnego

Z powodu wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce u wybrzeży Ukrainy gwałtownie spadło zasolenie Morza Czarnego – podał we wtorek portal Radia Swoboda.
13.06.2023

O Odrze bez przedsiębiorców. Duża niepewność przed nadchodzącym sezonem letnim

Przedstawiciele Niemiec i Polski spotkali się we wtorek na konferencji w Schwedt w Brandenburgii. Przed kilka godzin, politycy, samorządowcy, ekolodzy i naukowcy dyskutowali o przyszłości Odry. Głównie kwestie poświęcono temu, jak zapobiec kolejnej katastrofie ekologicznej. Kogo zabrakło? W opinii Unii Izb Odry i Łaby – jednej ze stron, która jest bardzo zainteresowana tym, by Odra była czysta i bezpieczna.
12.06.2023

Ekolodzy: większość żywych organizmów ze Zbiornika Kachowskiego wyginie na skutek powodzi wywołanej przez Rosjan

Konsekwencją wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce i odpływu wody ze Zbiornika Kachowskiego będzie wyginięcie większości żywych organizmów w tym akwenie; szczególnie zagrożone są liczne gatunki ryb i ptaków - ostrzegli w środę ekolodzy z Ukraińskiej Grupy Ochrony Przyrody (UNCG).
07.06.2023

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
30.05.2023

Połowy homarów i krabów zagrażają populacji waleni?

W zeszłym roku Seafood Watch ustalił, że sieci używane do połowu homarów w Maine spowodowały w ostatnim czasie zaplątanie się wieloryba północnoatlantyckiego. To nie pierwszy taki przypadek, co zdaniem ekologów może przyczynić się do zagrożenia populacji tych morskich ssaków. Zachęcają również do usunięcia homara z listy zrównoważonej żywności, co z kolei grozi konfliktem z rybakami, dla których połowy skorupiaków to nie tylko biznes, ale źródło wielu miejsc pracy w rybołówstwie i branży stoczniowej.
20.03.2023

Wyciek ropy w pobliżu Filipin trwa. Służby starają się powstrzymać zagrożenie

Od ponad tygodnia Straż Wybrzeża Filipin, służby ratunkowe i ekolodzy walczą z wyciekiem oleju napędowego z wraku w pobliżu wyspy Mindoro nieopodal Morza Południowochińskiego.
16.03.2023

Czechy zrezygnowały z budowy kanału Dunaj-Odra-Łaba

Rząd Czech w środę podjął decyzje o rezygnacji z ochrony terenów wzdłuż planowanej od lat inwestycji kanału Dunaj-Odra-Łaba. Tym samym tereny mogą być wykorzystywane w innych projektach inwestycyjnych, o co apelowały samorządy, a idea wybudowania kanału definitywnie została pogrzebana.
08.02.2023

Zbliża się koniec telenoweli pt. "Lotniskowiec São Paulo". Brazylijska marynarka wojenna chce zatopić pechową jednostkę

Brazylijska Marynarka Wojenna potwierdziła, że zamierza przeprowadzić kontrolowane zatopienie wycofanego z eksploatacji lotniskowca São Paulo na wodach brazylijskich. Nie ujawniono dokładnego terminu ani miejsca zatopienia, ale oczekuje się, że po ostrzeżeniu, że okręt jest poważnie zagrożony utratą stabilności i pływalności.
06.02.2023

Rosyjski statek poszukujący złóż ropy przybył do Kapsztadu. Ekolodzy protestują

Rosyjski statek badawczy poszukujący ropy i gazu ziemnego na Antarktydzie zacumował w sobotę w RPA, co wywołało sprzeciw obrońców przyrody. Twierdzą, że jego działania naruszają traktat zakazujący poszukiwań złóż na Antarktydzie.
28.01.2023

Brazylijska opera mydlana wokół toksycznego lotniskowca trwa

Utrapieniem dla brazylijskich władz oraz jej marynarki wojennej jest los byłego lotniskowca São Paulo, który odholowany wrócił po tułaczce do ojczyzny zamiast do rozbiórki. Winnym mają być toksyczne materiały zalegające w jednostce.
24.01.2023

Niemieccy ekolodzy złożyli skargę ws. nowego pływającego terminala LNG

Niemiecka grupa ekologów Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła skargę przeciwko koncesji na eksploatację nowego pływającego terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Wilhelmshaven w północno-zachodniej części Niemiec, argumentując, że związany z terminalem zrzut chloru jest szkodliwy dla środowiska - informuje w środę agencja Reutera. Nowy terminal zmniejsza uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii.
11.01.2023

Rosja sprawdza Północną Drogę Morską. Ropa płynie do Chin

Vasily Dinkov, specjalistyczny tankowiec do transportu ładunków ropy naftowej, wyruszył z Rosji do Chin wzdłuż Północnej Drogi Morskiej. Rosja nie ma już żadnego interesu w korzystaniu z klasycznej trasy przez Kanał Sueski, więc chce eksploatować własny szlak.
08.11.2022

Żaryn: Narracja Greenpeace o zagrożeniach ekologicznych ze strony Baltic Pipe jest fałszywa

Narracja Greenpeace o zagrożeniach ekologicznych ze strony Baltic Pipe jest fałszywa - powiedział we wtorek PAP pełnomocnik rzędu ds. rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP minister w KPRM Stanisław Żaryn.
27.09.2022

Awaria Nord Stream 2. Wyciek w nitce gazociągu pod Bałtykiem

W poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2 - poinformowała Duńska Agencja Energii. Administracja Morska tego kraju zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu.
27.09.2022

Niemcy. "FAZ": otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to dla Polski wolność i niezależność od Rosji

Polska zrealizowała swój zamiar i otworzyła kanał łączący Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim, omijający rosyjski obwód kaliningradzki – pisze niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jak podkreśla, data otwarcia kanału była symboliczna, bo to 17 września 1939 roku ZSRR niedługo po Niemcach zaatakował Polskę w ramach realizacji paktu Ribbentrop-Mołotow.
19.09.2022

Gibraltar. Kolizja statków doprowadziła do wycieku około 500 ton paliwa

Około 500 ton paliwa wyciekło w efekcie zderzenia dwóch statków w pobliżu Gibraltaru, podały w czwartek hiszpańskie media, powołując się na komunikaty władz gibraltarskiego portu oraz rząd tej brytyjskiej enklawy. Prace przy usuwaniu plamy oleju napędowego mogą potrwać do 50 godzin.
01.09.2022

Chorwacja. Media: uchodząca do Adriatyku rzeka Neretwa zatruta metalami ciężkimi

Mającą swoje źródła w Bośni i Hercegowiny i wpływającą przez Chorwację do Adriatyku Neretwę zatruwają ścieki przemysłowe oraz wpuszczana z Mostaru kanalizacja - podał w poniedziałek dziennik "Slobodna Dalmacija". Gazeta, powołując się na Agencję ds. obszaru wodnego Morza Adriatyckiego, poinformowała, że w rzece wykryto nawet 10-krotnie większe niż dopuszczane ilości miedzi, cynku i niklu.
22.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Dron, który lata i nurkuje - może zmienić inspekcje floating offshore i ułatwić monitoring wód

Innowacyjny dron może zarówno latać, jak i lądować na wodzie oraz nurkować, aby np. pobierać próbki i monitorować jakość wody. Dron został opracowany przez naukowców z Imperial College London i Empa, a niedawno po raz pierwszy przetestowany wraz z badaczami z instytutu badań wodnych Eawag na Jeziorze Zuryskim.
15.08.2022

Zatrucie Odry. Zebrano 10 ton martwych ryb, trwają badania

Prezes Wód Polskich poinformował, że zebrano już 10 ton martwych ryb z zatrutej Odry. W akcji będą pomagać WOT i wojsko. Trwają jednocześnie badania wody i śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Swoje badania prowadzą Niemcy.
11.08.2022

Ekolodzy składają pozew przeciwko projektowi gazowemu Morzu Północnym

Grupy ekologów w Niemczech i Holandii sądzą plany rozwoju nowego pola gazowego na Morzu Północnym. Może to znacznie skomplikować europejskie poszukiwania alternatywy dla rosyjskiego paliwa.
27.07.2022

Rumunia, Turcja. Wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym padło kilkaset delfinów

Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę na akwenie tym padło kilkaset delfinów. Najczęstszym powodem śmierci tych zwierząt są wewnętrzne krwotoki, wywołane prawdopodobnie przez wybuchy bomb lub okrętowe sonary - wskazują rumuńscy weterynarze.
15.05.2022

RPA. Shell musi wstrzymać poszukiwania ropy. Protestowali m.in. rybacy

Sąd Najwyższy RPA orzekł we wtorek, że Shell musi zakończyć poszukiwania ropy u wybrzeży Afryki Południowej. Firma uzyskała wcześniej zgodę na poszukiwanie ropy z wykorzystaniem fal dźwiękowych, jednak organizacje ekologiczne zaskarżyły ją do SN.
28.12.2021

Hiszpania. Powstaje ferma ośmiornic; ekolodzy: jedzenie hodowanych głowonogów jest nieetyczne

W Hiszpanii trwa debata związana z pierwszą na świecie komercyjną fermą ośmiornic przeznaczonych do konsumpcji. Głowonogi będą hodowane dla handlu w specjalnych zbiornikach u wybrzeży Las Palmas de Gran Canaria w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Działająca w Hiszpanii firma międzynarodowa Nueva Pescanova chce je wypuścić na rynek w 2023 r.
28.12.2021

Brytyjscy ekolodzy obawiają się wpływu wiatraków za zagrożone gatunki ptaków

Według mediów brytyjskich kolejny projekt morskiej farmy wiatrowej na Wyspach ma otrzymać wkrótce pozwolenie na realizację. Aktywiści ekologiczni obawiają się o bezpieczeństwo zagrożonych gatunków ptaków.
12.12.2021

Stornie z Zatoki Puckiej w fatalnym stanie

Stornie z otwartymi ranami i owrzodzeniami mają być coraz częstszym widokiem w Zatoce Puckiej – alarmuje „Dziennik Bałtycki”. Miejscowi rybacy próbują zainteresować problemem polityków i naukowców.
14.10.2021

Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu zagraża 8 milionom ludzi

U wybrzeży Jemenu cumuje na stałe tankowiec FSO Safer załadowany ponad milionem baryłek ropy. Statek jest w fatalnym stanie technicznym. Eksperci twierdzą, że do wybuchu lub zatonięcia jednostki może dojść niemal w każdej chwili. W przypadku katastrofy statku ucierpi ponad 8 milionów mieszkańców regionu i tak zmagającego się z ubóstwem i wyniszczającą wojną domową.
11.10.2021

Nisshin Maru. Czy ostatni statek-przetwórnia wielorybów będzie miał następcę?

Nisshin Maru, ostatni wielorybniczy statek-przetwórnia, niedługo będzie musiał zostać odstawiony ze służby. Jego operator, firma Kyodo Senpaku, planuje zakup nowej jednostki, ale jej koszt może się okazać zbyt duży.
05.09.2021

Tony martwych ryb u południowo-wschodniego wybrzeża Hiszpanii

Od ponad tygodnia fale wyrzucają setki tysięcy martwych ryb i skorupiaków na brzeg Morza Mniejszego (Mar Menor), laguny odciętej mierzeją od Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej Hiszpanii. Premier autonomicznego regionu Murcji chce, by ogłoszono tam stan klęski ekologicznej.
24.08.2021

Naukowcy: wyciek ropy na Morzu Czarnym może być 400 razy większy, niż sądzono

Wyciek ropy, do którego doszło 7 sierpnia w terminalu pod Noworosyjskiem na Morzu Czarnym może być aż 400 razy większy niż oficjalnie podano - ocenili w środę naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN), powołując się na zdjęcia satelitarne.
11.08.2021

Ataki orek. U wybrzeży Kadyksu ograniczono żeglugę

Hiszpańskie ministerstwo transportu ograniczyło w sierpniu żeglowanie łodzi o długości poniżej 15 metrów u wybrzeży Kadyksu, w południowo-zachodniej części kraju, ze względu na coraz częściej występujące tam ataki orek na małe jednostki pływające - poinformował resort w komunikacie.
11.08.2021

Czy ubezpieczenie morskie może uratować rafy koralowe?

Ponieważ zmiany klimatyczne zagrażają rafom koralowym na całym świecie, eksperci ds. ochrony przyrody w Ameryce Łacińskiej zatrudnili nieoczekiwanego sojusznika, aby spróbować je chronić: branżę ubezpieczeń morskich.
14.06.2021

Ekolodzy: światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc.

Światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc. powodując rosnącą presję, by zwiększać połowy - zwraca uwagę dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej Anna Dębicka. Wskazuje, że powoduje to, iż ponad 34 proc. stad ryb jest przeławianych.
08.06.2021

Niemiecka organizacja ekologiczna: budowa gazociągu Nord Stream 2 wstrzymana

Układanie gazociągu Nord Stream 2 zostało wstrzymane po tym, jak niemiecki Związek Ochrony Przyrody (NABU) zaskarżył do sądu w Hamburgu wydanie zezwolenia na budowę. Informuje o tym na swojej stronie internetowej organizacja ekologiczna.
04.05.2021

Mały krok dla człowieka – milowy krok dla Bałtyku

Kupuj odpowiedzialnie, zwracaj uwagę na to, co jesz, minimalizuj zużycie wody. Te, pozornie mało znaczące, indywidualne decyzje konsumenckie, mają ogromne znaczenie dla kondycji polskiego morza. Ekolodzy biją na alarm. Ocieplenie klimatu, zanieczyszczenia i niedotlenie wody powoduje destrukcyjne zmiany w ekosystemie wodnym. Możemy zahamować ten proces, ale potrzebne są zdecydowane działania.
19.03.2021

Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig: Bez terminalu kontenerowego świnoujski port będzie się cofał w rozwoju

Obrót kontenerowy rośnie systematycznie, z roku na rok. Pomiędzy Hamburgiem, a Gdańskiem nie ma takiego głębokowodnego terminalu kontenerowego. Ponadto atutem Świnoujścia jest lokalizacja - przy ujściu Odry, na przecięciu różnych szlaków śródlądowych, z perspektywą połączenia Odra-Dunaj, dostępem do środkowej Europy drogami śródlądowymi. Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig w wywiadzie potwierdza zasadność powstania głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
05.03.2021

Przygotowania do budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. W Porcie Elbląg rozpoczęto składowania kamienia

Kamień, z którego ma powstać sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym obecnie jest składowany w porcie morskim w Elblągu. Właśnie rozpoczęło się jego zwożenie drogą kolejową.
03.03.2021

Biden unieważnił decyzję o budowie ropociągu z Kanady

Jedna z pierwszych decyzji nowego prezydenta USA Joe Bidena dotyczyła Kanady. W środę odwołał zgodę na budowę rurociągu Keystone XL który miał transportować kanadyjską ropę do amerykańskich rafinerii. Decyzja wywołała mieszane reakcje w Kanadzie.
21.01.2021

Zieloni i ekolodzy w Niemczech oburzeni powołaniem fundacji wspierającej Nord Stream 2

Niemieckich ekologów i Partię Zielonych niepokoi połączenie fundacji ekologicznej z budową rurociągu Nord Stream 2; są oni również oburzeni tym, że jest ona finansowana z rosyjskich pieniędzy - oznajmiła dziś szefowa partii Zielonych Annalena Baerbock.
13.01.2021

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ma protestować przeciw Nord Stream 2

Niemieccy aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (Fridays for Future) zapowiedzieli w poniedziałek zorganizowanie we wtorek publicznych protestów przeciw działaniom władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego na rzecz dokończenia budowy gazociągu Nord Stream
11.01.2021

Ekolodzy: ponad 1/3 dziko żyjących stad ryb jest nadmiernie poławiana

Pod wodą nie widać katastrofy, jaką wyrządzamy środowisku, a ta może się zbliżać, bo ponad 1/3 dziko żyjących stad ryb jest nadmiernie poławiana - podkreśliła w rozmowie z PAP dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej Anna Dębicka.
24.12.2020

Niemieccy naukowcy protestują przeciwko planom regulacji Odry

Planowana regulacja Odry zaalarmował naukowców z niemieckiego Instytutu Ekologii Słodkowodnych i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza. W liście otwartym zaciekle krytykują projekt. Argumentują, że Odra jest jedną z ostatnich stosunkowo naturalnych rzek w Europie - informuje portal rbb24. Zwolennicy regulacji mówią z kolei, że projekt zapewni skuteczną "ochronę przeciwpowodziową środkowej i dolnej Odry".
17.12.2020

Rekordowa liczba statków przekroczyła Arktykę w 2020 roku

W obecnym roku zanotowano największą liczbę rejsów wzdłuż syberyjskiego wybrzeża, gdyż szybko topniejący lód umożliwił tam łatwiejszą podróż.
10.12.2020

Ekolodzy z Klubu Gaja apelują: nie kupuj żywych karpi

Wielkie sieci handlowe nie będą już sprzedawać żywych karpi. Nie wszystko jest jednak w porządku. Karpie nadal będą sprzedawane, a producenci będą wmawiali, że tylko żywe są świeże – uważają ekolodzy z Klubu Gaja, którzy zaapelowali: nie kupuj żywych karpi.
09.12.2020

Noworoczne postanowienia dla Bałtyku

Myśląc o postanowieniach noworocznych, większości z nas przychodzą do głowy popularne hasła: będę więcej ćwiczyć, rzucę palenie, nauczę się nowego języka. A jakie marzenia mają ekolodzy, zajmujący się Morzem Bałtyckim? WWF Baltic Ecoregion Programme (Program na rzecz Ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego) i Coalition Clean Baltic (Koalicja Czystego Bałtyku) mają szczególne marzenie w tym roku: wspólny i skuteczny Bałtycki Plan Działań Komisji Helsińskiej (BSAP), który sprosta wyzwaniom nadchodzącej dekady. Aby było to możliwe, do
09.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: miliony na budowę polskiego promu, który nie powstał

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o milionach złotych, które pochłonęła dotąd inwestycja związana z budową nowego promu dla PŻB.
10.11.2020

Jak na przebieg pandemii COVID-19 wpływa PKB kraju

Polacy przeanalizowali, jak na przebieg pandemii COVID-19 wpływają czynniki ekonomiczne, demograficzne oraz geograficzne. Z analiz wynika m.in., że liczba przypadków COVID-19, ale też ofiar choroby, silnie wiąże się z wysokim PKB kraju.
23.10.2020

Każdego roku w oceanie pozostaje milion ton niebezpiecznych narzędzi połowowych

Organizacja charytatywna zajmująca się ochroną przyrody twierdzi, że „sieci widmo” niszczą siedliska morskie i zabijają dzikie zwierzęta.
20.10.2020

ISR: O żegludze na Odrze na nowo. Po czesku

O przywróceniu Odrze znaczenia gospodarczego w Polsce ostatnio nieco ciszej. Tymczasem inwestycyjną i przy okazji geopolityczną inicjatywę podejmują w oparciu o rzekę Czesi. Ciekawe, w jakim stopniu wpłynie to w Polsce na powrót do ambitnych planów.
19.10.2020

Nadal nie są znane przyczyny masowej śmierci zwierząt morskich na Kamczatce - ekolodzy zaniepokojeni

Naukowcy, władze i ekolodzy wciąż nie wiedzą, co wywołało skażenie u wybrzeży Kamczatki i masową śmierć zwierząt morskich. Mowa jest o odpadach chemicznych, paliwie rakietowym i działaniu przyrody. Według ekologów podobnych zjawisk dotąd na Kamczatce nie było.
14.10.2020

Bałtycka Odyseja, czyli trzydniowe sprzątanie nadmorskich plaż

9 - 11 października (piątek, sobota, niedziela) odbędzie się ostatni, dziesiąty etap Bałtyckiej Odysei – akcji sprzątania polskich plaż do której dołączyć mogą gdańszczanie i wszyscy chętni. W programie m.in. sprzątanie plaży na Stogach i Wyspie Sobieszewskiej.
08.10.2020

Setki martwych żółwi u wybrzeży Meksyku

Masowy pomór żółwi morskich Karetta w Meksyku. Jak alarmują tamtejsi ekolodzy, na 120-kilometrowym odcinku wybrzeża znaleziono 351 przedstawicieli tego gatunku. Co ciekawe, na tym samym obszarze odnotowano niedawno śmierć 137 lwów morskich.
29.09.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Masowiec w Mauritiusie rozpadł się na dwie cześci: jedna z największych katastrof ekologicznych w historii

Japoński statek towarowy, który osiadł na mieliźnie pod koniec lipca u wybrzeży Mauritiusa, teraz rozpadł się na dwie części.
17.08.2020

Mieszkańcy i wolontariusze Mauritiusu mierzą się z ogromnym wyciekiem paliwa z masowca [wideo]

Już piąty dzień tysiące mieszkańców Mauritiusu wraz ze studentami i działaczami środowiskowymi walczą ze szkodami, które wyspie wyrządził olbrzymi wyciek paliwa z masowca MV Wakashio. Do akcji używają liści, słomy, a nawet ... ludzkich włosów.
10.08.2020

Ekolodzy wypowiadają wojnę Nord Stream 2

Organizacja ekologiczna Niemiecka Pomoc Środowiskowa (DUH) poinformowała w środę o złożeniu w sądzie w Greifswaldzie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pozwu z żądaniem anulowania zgody na użytkowanie gazociągu Nord Stream 2 z powodu emisji powodującego globalne ocieplenie metanu.
05.08.2020

Raport Greenpeace: Niemcy zawiedli w ochronie mórz

Ekolodzy w raporcie wymieniają drastyczne następstwa zaniedbań w ochronie mórz. Krytycy zarzucają im wypaczanie faktów.
10.07.2020

Ekolodzy chłodno przyjęli strategię wodorową KE

Strategia Komisji Europejskiej ws. wykorzystania wodoru, by zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, nie zdobyła serc ekologów. Zieloni obawiają się, że proponowane przez Brukselę działania będą służyły przemysłowi paliw kopalnych.
08.07.2020

List otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego ws. transformacji energetycznej

Brak daty odejścia od węgla może spowodować wykluczenie polskich rejonów górniczych z unijnych funduszy na sprawiedliwą transformację. Ponad 40 osób i organizacji podpisało list otwarty do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, domagając się wyznaczenia daty odejścia od paliw kopalnych w energetyce i gospodarce. Ponadto, sygnatariusze listu domagają się deklaracji wdrożenia neutralności klimatycznej, tak jak zrobiły to pozostałe kraje UE. List otwarty podpisali ekolodzy, naukowcy i samorządowcy z całego kraju.
06.07.2020

Setki martwych delfinów na francuskich plażach

W ostatnim czasie fale Atlantyku wyrzucają na francuski brzeg tak duże ilości martwych delfinów, że ich miejscowe populacje mogą być już zagrożone - obawiają się ekolodzy. Od stycznia tego roku na francuskich plażach znaleziono blisko 1100 ciał tych inteligentnych ssaków.
29.06.2020

Głębokomorskie wydobycie może zniszczyć nieodkryte gatunki - twierdzi Ocean Panel

Wydobycie na dnie morza nie powinno rozpocząć się przed dokonaniem pełnej oceny prawdopodobnego wpływu na środowisko - poinformował w środę raport, zlecony przez panel ds. Zrównoważonej Gospodarki Oceanicznej (Panel Oceaniczny).
24.06.2020

Gróbarczyk: budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje społeczne (wywiad)

Budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje i dyskusje z lokalną społecznością- powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wskazał, że inwestycja stała się elementem kampanii wyborczej a Rafał Trzaskowski jeszcze jako poseł głosował za specustawą ws budowy nowej drogi wodnej.
15.06.2020

Paliwo, które wyciekło w Norylsku, przenika przez zapory na rzekach

Po wycieku paliwa w Norylsku na północy Rosji i ustawieniu na rzekach pływających zapór, mających ograniczyć rozlewanie się plamy oleju, paliwo przedostało się za zapory i stężenie produktów naftowych za nimi przekracza normy - poinformowały władze we wtorek.
09.06.2020

Zanieczyszczenia i nadmierne połowy zagrożeniem dla oceanów. Wiele gatunków ryb może zniknąć

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem to jedne z największych zagrożeń dla mórz i oceanów. Kolejny problem to przeławianie stad, co stanowi zagrożenie dla wielu gatunków. W niektórych przypadkach – na przykład polskiego dorsza – potrzebne są radykalne działania, takie jak tymczasowy całkowity zakaz połowów. Duży wpływ na sytuację mają jednak sami konsumenci. – To od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość oceanów – przypomina Anna Dębicka z programu MSC z okazji obchodzonego 8 czerwca Światowego Dnia Ocean
08.06.2020

Rosja: rozlewanie się paliwa w Norylsku zostało opanowane

W Norylsku zakończono pierwszy etap likwidacji skutków wycieku ze zbiornika elektrowni oleju napędowego, polegający na opanowaniu rozlewania się plamy paliwa, która trafiła do rzeki - powiedział w piątek minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji Jewgienij Ziniczew.
05.06.2020

Katastrofa w Norylsku może być największym skażeniem w rosyjskiej Arktyce

Wyciek 21 tys. ton oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem może okazać się największym takim skażeniem na obszarze rosyjskiej Arktyki - ocenił w czwartek dziennik "Kommiersant". Ekolodzy ostrzegają, że skutki katastrofy będą długoterminowe.
04.06.2020

Portugalia: W czasie epidemii poprawiła się jakość wody; w kurortach widziano delfiny

Z powodu restrykcji dla jednostek pływających, szczególnie wycieczkowców, wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa, przy portugalskim wybrzeżu poprawiła się jakość wody - twierdzą ekolodzy. Potwierdzeniem ich opinii jest częste pojawianie się w nadmorskich kurortach delfinów.
28.05.2020

Dania: Wstrzymano kontrowersyjny zrzut nieczystości do Bałtyku

W wyniku protestów odłożono na jesień zrzut nieczystości do bałtyckiej cieśniny Sund z systemu kanalizacji w Kopenhadze. Według władz duńskiej stolicy jest to konieczne w związku z budową inwestycji mieszkaniowej w dzielnicy Nordhavn.
24.05.2020

Koronawirus ogranicza emisje CO2. Kryzys po pandemii może jednak zepchnąć ochronę klimatu na drugi plan

Okazuje się, że pandemia koronawirusa ma pozytywny wpływ na stan środowiska – wskazują ekolodzy. Zamykanie fabryk, ograniczenia w transporcie czy spowolnienie aktywności gospodarczej już przyczyniły się do poprawy jakości powietrza, widocznej nawet na zdjęciach satelitarnych NASA i ESA. Jak podkreśla ekspert SGGW, prof. Zbigniew Karaczun, ta poprawa jest jednak krótkotrwała i nie oznacza systemowej zmiany na lepsze. Z kolei recesja, która nastąpi po okresie pandemii, może skłonić rządy wielu państw do wspierania gospodarki koszte
01.04.2020

Zużyte maseczki ochronne zagrożeniem dla środowiska i zdrowia publicznego?

Wyrzucone, zużyte maseczki ochronne w ogromnych ilościach zalegają na brzegach chińskich plaż. Problem stał się na tyle groźny i powszechny, że zwrócił uwagę wielu naukowców oraz grup ekologicznych. W najgorszej sytuacji znajduje się jednak Hongkong.. Ekolody ostrzegają, że odpady stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu morskiego, siedlisk dzikiej przyrody i dla zdrowia publicznego...
19.03.2020

Mimo krytyki eurodeputowani bronią projektów gazowych

Mimo krytyki gazu eurodeputowani komisji przemysłu PE nie przeciwstawili się w środę przygotowanej przez Komisję Europejską liście projektów wspólnego zainteresowania (tzw. PCI), na której co piąte przedsięwzięcie dotyczy błękitnego paliwa. Ekolodzy są zawiedzeni.
22.01.2020

W Australii w końcu zaczęło padać. Jest radość, są obawy

Nad Australię nadszedł wschodni chłodny front atmosferyczny przynosząc deszcz - pierwszy od wielu miesięcy. Niższa temperatura powietrza oraz chmury deszczowe to ulga dla "ziemi spieczonej ogniem". Pojawiła się szansa na okiełznanie żywiołu przez strażaków, ale z drugiej nagła zmiana pogody może nieść za sobą niebezpieczne konsekwencje...
16.01.2020

Operator Nord Stream 2 chce układać gazociąg zimą

Spółka Nord Stream 2, odpowiedzialna za budowę drugiego gazociągu po dnie Bałtyku łączącego Rosję z Niemcami, zwróciła się do władz niemieckich o pozwolenie na układanie rurociągu w miesiącach zimowych, czemu przeciwni są ekolodzy - podały w poniedziałek media w Rosji.
16.12.2019

Gróbarczyk chce, by porty obniżyły opłaty dla statków rybackich i wędkarskich

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zwrócił się do zarządców portów o rozważenie możliwości obniżenia opłat portowych o 90 proc. dla statków wykorzystywanych przez armatorów wędkarskich oraz rybaków - poinformowało w piątek PAP MGMiŻŚ.
14.12.2019

Prezes Polskiego Klubu Ekologicznego: budowa Nord Stream 2 zagraża m.in. morświnom

Budowa Nord Stream 2 przez morską strefę ekonomiczną Danii zagraża rybom, zwierzętom, m.in. morświnom - powiedziała w czwartek PAP prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Maria Staniszewska. Organizacja złożyła skargę do duńskiej komisji odwoławczej ds. energetyki.
13.12.2019

MGMiŻŚ apeluje do wędkarzy, by zrezygnowali z blokady strategicznych portów

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zaapelował do wędkarzy, by zrezygnowali z zapowiadanej blokady strategicznych portów, bo to niezgodne z prawem. Planowana blokada ma związek z zakazem połowu dorsza od nowego roku.
12.12.2019

"Bild": polska organizacja ekologiczna może zablokować Nord Stream 2

Niemiecki dziennik "Bild" ustalił, że Polski Klub Ekologiczny - istniejące od 1984 r. stowarzyszenie z Krakowa - złożył skargę na decyzję duńskich władz dotyczącą pozwolenia na budowę gazociągu Nord Stream 2.
12.12.2019

MGMiŻŚ: Polska przygotowuje się na kryzys w branży rybackiej

Przez najbliższe cztery lata przygotowujemy się na kryzys w branży rybackiej związany z zakazem połowu dorsza na Bałtyku - przyznał dziś minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Trwają m.in. negocjacje, by NFOŚiGW mógł sfinansować złomowanie statków - mówił.
29.11.2019

Tankowiec przewrócił się na Morzu Czanym. Doszło do wycieku (wideo, foto)

21 listopada niewielkich rozmiarów zbiornikowiec Delfi stojący na kotwicowisku w ukraińskim porcie, pływający pod banderą Mołdawii, w trakcie silnego sztormu zerwał się z kotwicy i zaczął dryfować. Ostatecznie osiadł na mieliźnie i przewrócił się na burtę.
26.11.2019

Dworczyk: jak najszybsza realizacja przekopu przez Mierzeję Wiślaną w interesie Polski

Interes Polski polega na tym, by przekop przez Mierzeję Wiślaną został jak najszybciej zrealizowany i by ta inwestycja zakończyła się sukcesem; jakiekolwiek opóźnianie jej jest działaniem na szkodę państwa polskiego - mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.
29.10.2019

Europosłowie belgijskiej partii chcą interweniować w KE ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Eurodeputowani partii Ecolo skierowali do Komisji Euroropejskiej zapytanie parlamentarne dotyczące inwestycji żeglugowej przebiegającej przez Mierzeje Wiślaną. Sytuacja jest o tyle ciekawa, iż kanał budować będzie belgijsko-polskie konsorcjum Besix/NDI, które wygrało przetarg ogłoszony przez Urząd Morski. Co więcej, konsorcjum jest na etapie konsultacji ws. bezpieczeństwa na placu budowy z tamtejszym samorządem lokalnym. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie wojewódzkiej trasy nr 501 z Mikoszewa do Krynicy Morskiej.
25.10.2019

UE praktycznie zakazuje połowów dorszy we wschodnim Bałtyku, będą rekompensaty dla rybaków

Ministrowie państw UE odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili w Luksemburgu prawie całkowity zakaz wyławiania dorsza w ważnej dla polskich rybaków wschodniej części Morza Bałtyckiego. Ma to pomóc w odbudowie stada. Rybacy mają dostać rekompensaty.
15.10.2019

MGMiŻŚ: idea budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję sięga czasów króla Stefana Batorego

Idea budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję sięga XVI wieku i czasów króla Stefana Batorego. Do pomysłu przekopania nowej drogi wodnej powrócono po II wojnie światowej, ale ówczesne uwarunkowania polityczne nie pozwoliły na realizację idei.
05.10.2019

Tchórzewski: Polacy chcą czystej energii, ale nie za cenę zubożenia

Polacy chcą czystej energii, ale nie kosztem dużych podwyżek cen, które dla wielu oznaczałyby zubożenie; dlatego dyskutujemy z Komisją Europejską w tej sprawie - mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas wtorkowego XVI Kongresu Nowego Przemysłu.
01.10.2019

Port Gdańsk wydał komunikat w sprawie akcji Greenpeace w terminalu węglowym

W środę, 11 września, ekolodzy wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym portu w Gdańsku i zatrzymali ich pracę. Port Gdańsk wydał dziś komunikat w tej sprawie. Poniżej publikujemy jego pełną treść.
11.09.2019

Obrońcy klimatu wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym Portu Gdańsk i zatrzymali ich pracę

Aktywiści i aktywistki Greenpeace po raz kolejny wzywają polski rząd do ogłoszenia planu odejścia od węgla do 2030 r. i ponownie uniemożliwiają rozładunek transportu węgla w gdańskim porcie. W środę, 11 września, ekolodzy wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym portu w Gdańsku i zatrzymali ich pracę. Ten pokojowy protest odbywa się 2 dni po tym, jak aktywiści i aktywistki namalowali na burcie statku węglowego ogromny napis „Węgiel stop”, a żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, blo
11.09.2019

Najnowsza rosyjska pływająca elektrownia atomowa wyruszyła do Arktyki

Akademik Łomonosow, rosyjska pływająca elektrownia atomowa, opuściła w piątek Port w Murmańsku, w celu zaopatrzeniu w energie jednego z najbardziej oddalonych regionów kraju.
25.08.2019

Koniec dużych wycieczkowców pływających po Wenecji? Włoski rząd rozważa wprowadzenie zakazu

Duże wycieczkowce mogą niedługo otrzymać zakaz zawijania do centrum Wenecji. Taki plan zaproponował Danilo Toninelli, włoski minister transportu. Chce on od września przekierowywać większe statki z dala od kanału Guidecca, jednego z największych w tym włoskim mieście.
12.08.2019

Port Wenecja chce rozwijać zrównoważoną żeglugę razem z innymi europejskimi portami

Port Wenecja zachęcił inne europejskie porty do współpracy nad zrównoważoną żeglugą wycieczkową. Pino Musolino, prezes zarządu obiektu, wysłał niedawno list w tej sprawie do portów w Maladze, Barcelonie, Marsylii, Zeebrugge, Dubrovniku, Hamburgu, Amsterdamie i na Balearach.
07.08.2019

Wieloryby na Długim Targu. Akcja Greenpeace #BezPlastiku

W środę 17 lipca o godz. 10.00 na Długim Targu w Gdańsku stanie nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu. Dorosła, sześciometrowa samica humbaka i jej dziecko wyskakują z wody, żeby zaczerpnąć powietrza. Jednak żeby to zrobić, muszą przedostać się przez pokrywające powierzchnię plastikowe śmieci.
16.07.2019

Sinice w Bałtyku. W Gdańsku zamknięto dwa kąpieliska

Na kąpieliskach Stogi i Sobieszewo ratownicy wywiesić musieli dziś (15 lipca) czerwone flagi oznaczające zakaz kąpieli, po tym jak Sanepid podjął decyzję o ich zamknięciu z powodu zakwitu sinic.
15.07.2019

UE-Mercosur: Polityczne porozumienie ws. strefy wolnego handlu

Unia Europejska i południowoamerykański Mercosur (Wspólny Rynek Południa), chcą wspólnie stworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu. Po latach negocjacji osiągnięto polityczne porozumienie w tej sprawie - poinformowała w piątek Komisja Europejska.
29.06.2019

UE: Zapisy ws. neutralności klimatycznej do 2050 r. zablokowane m.in. przez Polskę

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych.
21.06.2019

„Bałtyk to nasza wspólna sprawa”. W Gdańsku rozpoczęło się 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego (foto, wideo)

Bałtyk to nasza wspólna sprawa – mówił w środę w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas otwarcia 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego. To najważniejsze międzynarodowe wydarzenie, podczas którego poruszane są tematy związane z rozwojem regionu Bałtyku, gospodarką w obiegu zamkniętym i problemami demograficznymi. W Forum uczestniczy prawie 800 osób z całej Europy.
13.06.2019

Filipiny: Statek z kanadyjskimi śmieciami odpłynął do Vancouver

Z portu na filipińskiej wyspie Luzon odpłynął do Vancouver statek z kanadyjskimi śmieciami. Zalegały one w tym azjatyckim kraju od sześciu lat, będąc powodem sporu między Manilą i Ottawą.
31.05.2019

Ekolodzy sprzeciwiają się niemieckiemu terminalowi LNG w Brunsbüttel

W niemieckim Brunsbüttel planowana jest budowa terminalu importowego LNG. Problem w tym, że ma on powstać w sąsiedztwie elektrowni jądrowej i wielu dużych przedsiębiorstw, czemu sprzeciwia się niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe. Stowarzyszenie przedstawiło we wtorek w Berlinie opinię prawną, według której plan budowy terminalu w Brunsbüttel nie powinien zostać zatwierdzony.
29.05.2019

Protest przeciwko Nord Stream 2 - ekolodzy okupują budowę

Grupa aktywistów klimatycznych wdarła się w czwartek na teren budowy gazociągu Eugal niedaleko Greifswaldu. Kilka osób wczołgało się do ułożonych już rur. Jest to protest przeciwko budowie magistrali Nord Stream 2.
16.05.2019

Francja: Ocean od stycznia wyrzucił na brzeg 1100 martwych delfinów

Rekordowe 1100 martwych delfinów wyrzucił od stycznia Ocean Atlantycki na francuskie wybrzeża - informuje w czwartek agencja AP. Zwierzęta te umierają głównie z powodu połowów przemysłowych.
28.03.2019

Equinor wybuduje podmorski zbiornik CO2 na Morzu Północnym

Equinor zdobył prawo do budowy zbiornika dwutlenku węgla pod Morzem Północnym – potwierdziło norweskie ministerstwo ropy i gazu. Firma ma przedstawić w tym roku pełny projekt inwestycji, a zatwierdzenie budowy przez parlament ma zapaść w 2020 lub 2021 roku.
11.03.2019

Norwegia podejmie decyzję o budowie arktycznego terminalu naftowego jeszcze w tym roku

Norweski rząd odłożył decyzję o tym, czy zlecić budowę terminalu do przerobu ropy naftowej w Arktyce, na trzeci kwartał przyszłego roku.
10.03.2019

Ekolodzy wzywają KE do interwencji ws. przekopu Mierzei; KE zapowiada rozmowy

Organizacje ekologiczne wezwały w poniedziałek Komisję Europejską do interwencji w sprawie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Ich zdaniem działania rządzących w tej sprawie są nielegalne. KE zapowiada techniczne rozmowy z polskimi władzami.
25.02.2019

EKO-UNIA: na przekop Mierzei Wiślanej trzeba będzie wydać 2-3 mld zł

Przekop przez Mierzeję Wiślaną będzie kosztował 2 albo 3 mld zł, a nie jak zapowiada rząd około 900 mln zł - poinformował w piątek dziennikarzy prezes EKO-UNII Radosław Gawlik.
22.02.2019

Więcej śmieci niż dorszy w Bałtyku

Organizacje pozarządowe wzywają do niezwłocznego podjęcia nadzwyczajnych środków w celu ochrony wschodniego stada bałtyckiego dorsza.
21.02.2019

Kwieciński nt. sporu o Mierzeję Wiślaną: To dziwi, bo inwestycja jest ważna dla woj. pomorskiego

Spór o Mierzeję Wiślaną dziwi, bo ta inwestycja jest szalenie ważna dla województwa pomorskiego - ocenił w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że dzięki dostępowi do morza ożywi się cały subregion.
19.02.2019

Statek ekologów zaatakowany w Zatoce Meksykańskiej (wideo)

Statek organizacji ekologicznej Sea Shepherd w Zatoce Meksykańskiej został obrzucony kamieniami i podpalony przez miejscowych rybaków- poinformowała w piątek ta organizacja. Ekolodzy walczą tam z nielegalnymi połowami.
02.02.2019

Equinor wygrał licencję na budowę podmorskiego zbiornika CO2

Equinor zdobył prawo do budowy zbiornika dwutlenku węgla pod Morzem Północnym – potwierdziło w piątek, 11 stycznia, norweskie ministerstwo ropy i gazu. Firma ma przedstawić w tym roku pełny projekt inwestycji, a zatwierdzenie budowy przez parlament ma zapaść w 2020 lub 2021 roku.
11.01.2019

Ekolodzy: kupujmy ryby odpowiedzialnie - przez wzgląd na przyszłe pokolenia

W tym sezonie kupujmy raczej śledzie niż sardynki czy dorsze. Przełowienie może sprawić, że nasze dzieci i wnuki będą miały ograniczony dostęp do ryb, które dziś są powszechnością. Justyna Zajchowska z WWF doradza, jak kupować ryby ze zrównoważonych połowów.
20.12.2018

Norwegia przekłada decyzję o budowie arktycznego terminalu naftowego

Rząd norweski odłożył decyzję o tym, czy zlecić budowę terminalu do przerobu ropy naftowej w Arktyce na trzeci kwartał przyszłego roku.
16.12.2018

Przedświąteczny apel o lepsze traktowanie karpia

Stowarzyszenie ekologiczne Klub Gaja zaapelowało do konsumentów, by przed Bożym Narodzeniem nie kupowali żywych karpi i reagowali, gdy dostrzegą w sklepach ich złe traktowanie i cierpienia – poinformował w poniedziałek prezes klubu Jacek Bożek.
10.12.2018

Polska emituje dwa razy mniej CO2 niż Niemcy, ale gospodarkę ma siedem razy mniejszą

Choć Polska jest czarnym charakterem wielu doniesień dotyczących emisji gazów cieplarnianych w Europie, faktycznie nie jest odpowiedzialna za największą ich część. Ponad dwa razy więcej CO2 emitują Niemcy. Ich gospodarka jest jednak siedmiokrotnie większa niż Polski.
07.12.2018

Ponad 6 kg śmieci w brzuchu martwego wieloryba. Wśród nich plastikowe kubki i plażowe klapki

O znalezieniu sześciu kilogramów śmieci w brzuchu martwego kaszalota poinformowali pracownicy indonezyjskiego parku narodowego. Na razie nie wiadomo jeszcze czy plastik był bezpośrednią przyczyną śmierci zwierzęcia, ale ekolodzy po raz kolejny alarmują, ze plastik w oceanach jest ogromnym zagrożeniem dla zwierząt.
24.11.2018

WWF: Polak zwycięzcą międzynarodowego konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego

Krzysztof Kowalski został zwycięzcą międzynarodowego etapu konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego - poinformowali ekolodzy z WWF. Został on wyróżniony za wdrożenie w swoim gospodarstwie wielu praktyk przyjaznych środowisku morskiemu i zrównoważonemu rolnictwu.
24.10.2018

UE z kwotami połowowymi dla Bałtyku na przyszły rok; ekolodzy krytykują

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa porozumieli się w poniedziałek w Luksemburgu ws. kwot połowowych dla głównych gatunków ryb w Morzu Bałtyckim na przyszły rok. Ekolodzy alarmują, że limity są za wysokie i zagrażają gatunkom.
16.10.2018

Ekolodzy apelują o zakończenie nadmiernych połowów na Bałtyku

Dorsze w Bałtyku są coraz chudsze i mniejsze; przyczyną jest m.in. brak pokarmu oraz przełowienie akwenu - wskazują organizacje ekologiczne opierając się na raportach naukowych. Apelują, by ograniczyć połów, szczególnie wschodniego stada dorsza.
15.10.2018

Prezes BOŚ: Jesteśmy otwarci na bezpieczne finansowanie rynku OZE

Jesteśmy dalej otwarci na finansowanie wielu form odnawialnych źródeł energii - zadeklarował prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska Bogusław Białowąs.
14.09.2018

Foka, której nigdy nie było

Ten rok był wyjątkowo trudny dla foki szarej. Wiosną i latem na polskim wybrzeżu znaleziono przeszło 150 martwych zwierząt, z tego kilkanaście ciał nosiło ślady prawdopodobnej ingerencji człowieka, która w trzech przypadkach została potwierdzona przez prokuraturę.
13.08.2018

10 starych czołgów zatopionych w Morzu Śródziemnym. Stworzą podwodny park w Libanie (wideo)

Jak poinformowała agencja prasowa AFP, libańscy ekolodzy zatopili w sobotę 10 starych czołgów i pojazdów pancernych w Morzu Śródziemnym. Ma to stanowić próbę przyciągnięcia nurków i stworzenia nowych siedlisk dla organizmów morskich/
31.07.2018

Pomorskie: Większość kąpielisk nad otwartym morzem zamknięto z powodu sinic

Po zakwicie sinic w czwartek zamknięta jest większość kąpielisk nad otwartym morzem w woj. pomorskim. Sanepid podkreśla, że sytuacja jest dynamiczna: kąpieliska mogą zostać otwarte jeszcze tego samego dnia, a inne, jeśli pojawią się sinice, będą zamykane.
19.07.2018

Niemcy: TK odrzucił apelację organizacji NABU w sprawie budowy Nord Strem 2

Niemieckiej organizacji ochrony środowiska NABU nie udało się zablokować budowy gazociągu Nord Stream 2 - pisze agencja dpa. Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe odrzucił w czwartek apelację NABU od wyroku sądu niższej instancji w tej sprawie.
19.07.2018

Piąta martwa foka na polskim Wybrzeżu

Piąta martwa foka na polskim wybrzeżu. Wolontariusz WWF znalazł ją w środę w Jastrzębiej Górze. Zwierzę miało rozcięty brzuch.
06.06.2018

83 kontenery wpadły do wody. Sprzątnie może potrwać nawet kilka tygodni (foto, wideo)

Plaże w regionie Port Stephens w Australii pełne plastikowych śmieci. A wszystko za sprawą kontenerowca YM Efficiency, który podczas sztormu zgubił 83 kontenery. Wolontariusze szacują, że sprzątanie może potrwać nawet kilka tygodni.
04.06.2018

Niemcy: Ekolodzy znów próbują wstrzymać prace nad Nord Stream 2

Niemiecka organizacja środowiskowa NABU złożyła wniosek w Wyższym Sądzie Administracyjnym w Greifswaldzie o sądowy nakaz wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2, którego budowa ma się rozpocząć w przyszłym tygodniu - poinformowała w piątek agencja dpa.
11.05.2018

Rosja: Pierwsza pływająca elektrownia atomowa holowana przez Bałtyk

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa "Akademik Łomonosow" jest holowana przez Bałtyk do Murmańska, gdzie zostanie zaopatrzona w paliwo nuklearne i przejdzie stosowne testy - podały rosyjskie media. Ekolodzy już ją nazwali "nuklearnym Titanikiem".
29.04.2018

UE rozważa zakaz połowów z rażeniem prądem, Holendrzy przeciwni

UE pracuje nad regulacjami mogącymi doprowadzić do zakazu połowów za pomocą rażenia prądem. Przeciwna jest Holandia, która stosuje tę metodę na Morzu Północnym. Do KE wpłynęły skargi na ten kraj, ale na razie tamtejsi rybacy dostają dotacje na takie działania.
20.04.2018

Norwegia: Ekolodzy z Greenpeace wdarli się na platformę wiertniczą w Norwegii

Aktywiści z organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na pokład platformy wiertniczej należącej do koncernu Statoil, aby uniemożliwić jej wypłynięcie z norweskiego portu Skipavika - poinformowali działacze. Firma chce ją wykorzystać do odwiertów w Arktyce.
22.03.2018

Przerażające, co wędkarz znalazł w żołądku tej ryby (wideo)

Niepokój wędkarza z Kostaryki wzbudził nietypowy wygląd ryby, którą wyłowił z Pacyfiku. Mężczyzna postanowił sprawdzić, co mogło być tego przyczyną. Przeraził się, kiedy zobaczył zawartość żołądka koryfeny.
29.01.2018

Rosja: Nord Stream 2 ma biec przez rezerwat mimo zastrzeżeń ekologów

Rosyjski urząd Rosprirodnadzor zaakceptował trasę planowanego gazociągu Nord Stream 2 przez rezerwat Kurgalski w obwodzie leningradzkim. Wcześniej ekolodzy kwestionowali tę trasę, wybraną przez operatora gazociągu - spółkę Nord Stream 2.
25.01.2018

Rosja: Ekolodzy kwestionują trasę Nord Stream 2 w obwodzie leningradzkim

Ekolodzy ze Stowarzyszenia Przyrodników w Petersburgu skierowali do władz ekspertyzę, w której kwestionują wybraną przez spółkę Nord Stream 2 trasę planowanego gazociągu w obwodzie leningradzkim, gdzie ma on biec przez rezerwat Kurgalski - podał "Kommiersant".
16.01.2018

Niemcy/ Ekolodzy chcą od rządu wycofania się z Nord Stream 2

Organizacje ekologiczne Związek Ochrony Przyrody (NABU) oraz WWF w liście otwartym zaapelowały do przywódców trzech partii koalicyjnych, w tym do kanclerz Angeli Merkel, o zdystansowanie się od projektu rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.
12.01.2018

Norwegia/ Wyrok ws. wydobycia ropy w Arktyce ciosem dla ekologów

Sąd w Oslo zatwierdził w czwartek plany Norwegii na dalsze wydobycie ropy w Arktyce, odrzucając pozew organizacji ekologicznych, które twierdziły, że narusza to konstytucyjne prawo wszystkich obywateli do zdrowego środowiska oraz paryską umowę klimatyczną.
04.01.2018

Jest zgoda środowiskowa na budowę stopnia wodnego poniżej Włocławka

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Stopień w Siarzewie ma kosztować ponad 2 mld zł, a budowa zakończyć w 2025 roku.
03.01.2018

Lekarz z Białegostoku bierze udział w projekcie pomocy ubogim mieszkańcom Afryki

Pochodzący z Białegostoku lekarz Marcin Bierć bierze udział w projekcie Africa Mercy. Polega on na charytatywnej pracy na - największym na świecie - cywilnym statku-szpitalu, który wzdłuż wybrzeży Afryki zapewnia opiekę medyczną tam, gdzie jest ona najtrudniej dostępna.
19.11.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.