• <
BOTA_2023

Przygotowania do budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. W Porcie Elbląg rozpoczęto składowania kamienia

ac

03.03.2021 11:17 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Przygotowania do budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. W Porcie Elbląg rozpoczęto składowania kamienia

Partnerzy portalu

 Przygotowania do budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. W Porcie Elbląg rozpoczęto składowania kamienia - GospodarkaMorska.pl
fot. youtube

Kamień, z którego ma powstać sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym obecnie jest składowany w porcie morskim w Elblągu. Właśnie rozpoczęło się jego zwożenie drogą kolejową.

Według dyrektora zarządu elbląskiego portu, Arkadiusza Zglińskiego, kamień powinien trafi na wyspę jak tylko ustąpi lód na Zalewie Wiślanym. W związku z tym, że na rzece Elbląg nie ma już lodu, transport powinien rozpocząć się w ciągu dwóch tygodni.

- Kamień przeznaczony jest pod budowę i umocnienie hydrotechniczne wyspy. W styczniu podpisaliśmy umowę z wykonawcą pierwszego etapu, firmą NDI, która dostarcza kamień do Elbląga drogą kolejową. Obowiązuje ona przez 15 miesięcy. Następnie ten kamień jest rozładowywany na samochody i zwożony na terminal składowo-przeładunkowy przy ulicy Radomskiej. Zakładana ilość kamienia do załadunku na barki to jest około 140 ton, ale mamy informację, że może to być jeszcze więcej - komentował Arkadiusz Zgliński.

Budowa sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym jest skutkiem przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Głównym celem jest stworzenie drogi wodnej, która ma połączy Zatokę Gdańską z portem w Elblągu. Oprócz tego ma powstać nowa droga z mostami umożliwiającymi przejazd nad kanałem.

Mając powierzchnię 180 hektarów ma być rekompensatą za środowiskowe zniszczenia powstałe w wyniku przekopu Mierzei Wiślanej i stać się siedliskiem dla ptaków. Sporządzone plany zakładają, że pozostanie niezamieszkała i nie będzie dostępna dla turystów.

Ekolodzy przekonują jednak, że nie da się całkowicie przenieść obecnego układu zieleni, a głośne statki będą zakłócać spokój i uniemożliwiać ptakom bezpieczne gniazdowanie.

Dziękujemy za wysłane grafiki.