• <

83 kontenery wpadły do wody. Sprzątnie może potrwać nawet kilka tygodni (foto, wideo)

pc

04.06.2018 23:12 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie 83 kontenery wpadły do wody. Sprzątnie może potrwać nawet kilka tygodni (foto, wideo)

Partnerzy portalu

83 kontenery wpadły do wody. Sprzątnie może potrwać nawet kilka tygodni (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Plaże w regionie Port Stephens w Australii pełne plastikowych śmieci. A wszystko za sprawą kontenerowca YM Efficiency, który podczas sztormu zgubił 83 kontenery. Wolontariusze szacują, że sprzątanie może potrwać nawet kilka tygodni.

Śmieci wysypały się z kontenerów, które spadając ze statku wzajemnie się rozbijały. Wśród odpadów można znaleźć m.in. plastikowe pojemniki, materiały budowlane, butelki, zardzewiałe metalowe elementy, a nawet stare ubrania, podpaski i maski chirurgiczne. Wolontariusze natychmiast zaczęli sprzątnie, jednak nie jest to łatwe, ponieważ fale co chwilę wyrzucają nowe śmieci. Ekolodzy biją na alarm – plastikowe odpadki stanowią bowiem poważne zagrożenie dla ptaków, delfinów, wielorybów i innych morskich stworzeń, które mogą je połknąć.

Ostrzeżenie o dryfujących kontenerach wydano także dla statków przepływających w okolicach Port Stephens.

Kontenerowiec YM Efficiency jest w drodze z Tajwanu do Sydney. Jednostka ma 268,8 m długości, 32,2 m szerokości, 11,1 m średniego zanurzenia, 52 773 t nośności oraz 4 250 TEU. Statek został zbudowany w 2009 r., pływa pod banderą Liberii. Jego armatorem jest Yang Ming Marine.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.