• <

Więcej śmieci niż dorszy w Bałtyku

ew

21.02.2019 10:13 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Więcej śmieci niż dorszy w Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Organizacje pozarządowe wzywają do niezwłocznego podjęcia nadzwyczajnych środków w celu ochrony wschodniego stada bałtyckiego dorsza.

Organizacje pozarządowe pracujące na rzecz ochrony Morza Bałtyckiego wysłały pilny list do Komisarza ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, Karmenu Vella. Ekolodzy wzywają w liście do natychmiastowego wdrożenia środków nadzwyczajnych, zgodnie z założeniami Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb), w celu ochrony wschodniego stada bałtyckiego dorsza, które pozostaje w krytycznym stanie od wielu lat.

29 stycznia 2019 r., na spotkaniu Rady Doradczej ds. Morza Bałtyckiego (ICES), poświęconej zasobom dorsza we wschodniej części Bałtyku, przedstawiono najnowsze dane z rejsów badawczych. Ich analiza wskazuje na to, że naukowcy w sieciach znaleźli więcej śmieci niż dorszy[1].

Organizacje pozarządowe oświadczyły wspólnie: “Apelujemy do Komisji Europejskiej i Komisarza Karmenu Vella o podjęcie natychmiastowych działań w celu ochrony bałtyckiego dorsza. Nadmierna presja na to ekstremalnie przełowione stado przyniesie katastrofalne konsekwencje”.

Eksperci wzywają Komisję do natychmiastowego wstrzymania połowów dorsza we wschodnim Bałtyku na okres co najmniej 6-ciu miesięcy, w oczekiwaniu na najnowsze rekomendacje naukowców[2]. Zgodnie z corocznym raportem ICES, połowy szprota odbywające się w obszarach występowania dorszy powinny zostać przeniesione na północ, by umożliwić dorszom nieograniczony dostęp do pokarmu.

Na początku lutego br. odbyło się spotkanie ICES poświęcone analizie porównawczej metod stosowanych przez naukowców do wypracowania corocznego doradztwa w sprawie połowów. Raport z tego spotkania ukaże się w marcu, pełna propozycja - dopiero pod koniec maja. Sytuacja bałtyckiego dorsza jest jednak na tyle poważna, że działać trzeba jak najszybciej.

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.