• <

Akcja "Czysta Odra" z udziałem portów w Szczecinie i Świnoujściu

01.05.2024 17:15 Źródło: Credit Agricole, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Akcja "Czysta Odra" z udziałem portów w Szczecinie i Świnoujściu

Partnerzy portalu

Fot. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. włączył się do tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji „Czysta Odra”. To jedna z inicjatyw edukacyjno-ekologicznych zorganizowanych w ramach kampanii "Mniej Plastiku" (#mniejplastiku). Trwa ona od 26 kwietnia do 5 maja. Jej organizatorami są ekolog Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole oraz spółka leasingowa EFL.

Podczas trwającego przedsięwzięcia strażacy z Portowej Straży Pożarnej na jednostkach „Ognik” oraz „Ł1” oczyścili brzegi Odry w rejonie Przekopu Mieleńskiego. Wpisywało się w to ich kompetencje, gdyż Portowa Straż Pożarna jest jednostką ZMPSIŚ i na co dzień zapewnia ochronę przeciwpożarową od strony wody i lądu. Walczy też z innymi zagrożeniami, np. zanieczyszczeniami wód.

W czasie trwania akcji "Czysta Odra" mieszkańcy i lokalni społecznicy nadodrzańskich miejscowości oczyszczają brzegi Odry. W ciągu 10 dni nawet 20 tys. wolontariuszy, głównie z Polski, Niemiec i Czech sprząta rzekę na jej całej, 854-kilometrowej długości, od źródeł w czeskich Morawach, aż po ujście w Zalewie Szczecińskim.

Inicjatywa jest realizowana od 2022 roku. Podczas pierwszej edycji udało się pozbierać ok. 140 ton śmieci, natomiast rok później 150 ton. Akcjom towarzyszą także postulaty ekologów mające na celu poprawę stanu czystości wody, w związku z czym ma zostać powstrzymane dokonywania zrzutów zasolonej wody z kopalń na Górnym Śląsku, regularnego przeglądu oczyszczalni ścieków i zakładów przemysłowych znajdujących się nad rzeką, a także ograniczenia zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa. W tym roku oprócz zbierania śmieci ekolodzy planują zarybienie Odry, co wiąże się ze zniwelowaniem skutków katastrofy ekologicznej sprzed dwóch lat, gdy doszło do wycieku szkodliwych substancji do rzeki i masowego pomoru ryb. W tym miesiącu do dorzecza rzeki ma trafić ich nawet 1,5 mln.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.