Rosyjski statek badawczy poszukujący ropy i gazu ziemnego na Antarktydzie zacumował w sobotę w RPA, co wywołało sprzeciw obrońców przyrody. Twierdzą, że jego działania naruszają traktat zakazujący poszukiwań złóż na Antarktydzie.
Członkowie grupy ekologicznej Extinction Rebellion trzymali transparenty z napisem Ręce precz od Antarktydy, gdy statek Akademik Alexander Karpiński przybył zgodnie z planem do portu w Kapsztadzie.
Wcześniej w tym tygodniu kilkudziesięciu protestujących z Greenpeace i Extinction Rebellion demonstrowało w porcie, twierdząc, że badania statku na Antarktydzie stanowią zagrożenie dla życia morskiego na tym obszarze i naruszają międzynarodowe porozumienie z 1958 roku.
Poprawka z 1998 r. do Układu Antarktycznego, obejmującego 55 krajów, której sygnatariuszami są zarówno Rosja, jak i Republika Południowej Afryki, zakazuje wszelkich poszukiwań i wydobycia minerałów w regionie.
1. Hands off Antarctica: About 40 environmental activists marched to the V&A Waterfront harbour today to protest the arrival of the Akademik Alexander Karpinsky. pic.twitter.com/kGafTR4MS8
— GroundUp (@GroundUp_News) January 26, 2023
Protest against polar explorer Akademik Alexander Karpinsky, 26 Jan 10 to 11am, V&A Waterfront.#Petition #GoGreen #GoodCause #Activism #CleanEnergy #GreenEnergy #RenewableEnergy #SolarEnergy #SolarPower #WindPower #WindEnergy #SustainableEnergy… https://t.co/47pnkZnzht
— Yours *TrulyJuly* (@TrulyJuly) January 25, 2023
RosGeo, państwowa rosyjska firma poszukiwawcza, która zarządza Akademikiem Aleksandrem Karpińskim, twierdzi, że od 1970 r. prowadzi badania w części Antarktydy w celu poszukiwania ropy i gazu.
Według serwisu RosGeo potencjał węglowodorowy wyznaczonego obszaru szacowany jest na ok. 70 mld ton. RosGeo nie odpowiedziało na prośbę o natychmiastowy komentarz.
Reprezentantka Extinction Rebellion, Cassie Goodman, powiedziała Reutersowi, że rząd Republiki Południowej Afryki jest współwinny niszczenia środowiska, pozwalając rosyjskiemu statkowi zacumować.
Rząd prezydenta Cirila Ramaphosy utrzymuje przyjazne stosunki z Rosją. Republika Południowej Afryki twierdzi, że jest bezstronna w sprawie konfliktu na Ukrainie i wstrzymała się od głosowania nad rezolucjami ONZ w sprawie wojny.
Kolejna dostawa czołgów i armatohaubic dotarła do Portu Gdynia
Rynek transportu morskiego rudy żelaza i stali może być istotny dla Polski
Grupa OT Logistics sfinalizowała sprzedaż akcji chorwackiego portu Luka Rijeka
Prace na morskiej trasie Szczecin i Świnoujście trwają dalej. Umowa z PRCiP i Van der Herik Kust podpisana
ICTSI w 2022 roku ze sprzedażą usług w wysokości 2,24 mld dolarów i zyskiem większym o 44%
Port Gdynia na konferencji w Bratysławie prezentował ofertę dla słowackiego biznesu