• <
BOTA_2023

Porty Afryki Południowej otwarte dla rosyjskich okrętów wojennych

jb

17.01.2023 16:08 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Porty Afryki Południowej otwarte dla rosyjskich okrętów wojennych

Partnerzy portalu

Porty Afryki Południowej otwarte dla rosyjskich okrętów wojennych - GospodarkaMorska.pl

Niechęć Republiki Południowej Afryki do potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę i decyzja o zezwoleniu objętym sankcjami rosyjskim okrętom na cumowanie w jej portach zwiększają napięcia w stosunkach RPA z USA, Wielką Brytanią i Unią Europejską – zauważyła agencja Bloomberg.

W przyszłym miesiącu RPA rozpocznie ćwiczenia morskie u swoich wschodnich wybrzeży z udziałem rosyjskich i chińskich okrętów wojennych, co może jeszcze bardziej nadwerężyć stosunki z niektórymi z jej największych partnerów handlowych.

Ćwiczenia "Mosi", czyli dym, odbędą się w dniach 17-26 lutego. Niechęć RPA do potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę i decyzja o zezwoleniu na dokowanie rosyjskich statków objętych sankcjami już zwiększyły napięcia z państwami, które wspierają Ukrainę.

Największa partia opozycyjna w kraju zakwestionowała sens tych ćwiczeń. „Sprawia to wrażenie, że nie jesteśmy neutralni, ale stronniczy. Może to zrazić do nas innych ważnych partnerów handlowych, np. z Zachodu” – powiedział Kobus Marais, minister obrony w gabinecie cieni partii Alians Demokratyczny. Według niego manewry „leżą w najlepszym interesie Rosji", co jest powodem do "wstydu".

Inwazja Rosji na Ukrainę ujawniła bliskie związki RPA z Rosją. Jednak to Stany Zjednoczone, Niemcy, Japonia i Wielka Brytania są najważniejszymi partnerami handlowymi Afryki Południowej, podczas gdy Rosji nie ma w pierwszej piętnastce na tej liście.

Fot. Depositphotos

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.