• <

Wspólne ćwiczenia marynarek wojennych Rosji, Chin i RPA

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wspólne ćwiczenia marynarek wojennych Rosji, Chin i RPA

Partnerzy portalu

Wspólne ćwiczenia marynarek wojennych Rosji, Chin i RPA - GospodarkaMorska.pl
SA Army

Republika Południowej Afryki, która nigdy nie potępiła Rosji za inwazję na Ukrainę, ogłosiła w czwartek przeprowadzenie między 17 a 27 lutego wspólnych ćwiczeń z flotą rosyjską i chińską u swoich wybrzeży.

Siły zbrojne RPA potwierdziły, że kraj będzie gościć marynarki wojenne Chin i Federacji Rosyjskiej podczas wielostronnych ćwiczeń morskich między 17 a 27 lutego. Celem jest „wzmocnienie już wspaniałych stosunków między Republiką Południowej Afryki, Rosją i Chinami”. Wspólne manewry odbędą się u wybrzeży w okolicach Durbanu, największego portu w południowej Afryce, i Richards Bay, około 180 km dalej na północ. Będą to drugie tego typu ćwiczenia w obecności trzech sił morskich. Co należy podkreślić, pierwsze wspólne przedsięwzięcie wojskowe odbyło się w listopadzie 2019 roku w Kapsztadzie.

W najbliższych manewrach weźmie udział ponad 350 południowoafrykańskich żołnierzy „z kilku służb i dywizji” wraz z „ich rosyjskimi i chińskimi odpowiednikami w celu dzielenia się umiejętnościami i wiedzą operacyjną”. Ćwiczenia Chin, Rosji i Republiki Południowej Afryki noszą nazwę Operacja Mosi, co oznacza „dym”.

Republika Południowej Afryki pozostaje, pomimo trudnej sytuacji społecznej i szeregu innych problemów, jednym z bogatszych oraz silniejszych militarnie państw Afryki. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę przyjęła neutralne stanowisko odmawiając przyłączenia się do potępienia Moskwy. Zdarzały się jednak odstępstwa, jak choćby nieprzyjmowanie statków i jachtów należących do właścicieli zarejestrowanych w Rosji. Następnie jednak okazało się, że południowoafrykańskie porty mają być gotowe do przyjmowania rosyjskich okrętów. Najbliższe ćwiczenie pokazuje wyraźny zwrot oznaczający dystans od polityki państw szeroko pojętego Zachodu.

W swoim wyposażeniu Marynarka Wojenna RPA (SA Navy) posiada z pewnością największą liczbę okrętów wśród państw Afryki Subsaharyjskiej. Są to m.in. trzy okręty podwodne typu Heroine, cztery fregaty typu Valour, siedem różnych jednostek patrolowych, 21 łodzi patrolowych typu Namacurra, cztery niszczyciele min typu River, dwa okręty zaopatrzeniowe i pięć holowników,

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.