• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Chińskie samoloty wojskowe i okręty aktywne w okolicy Tajwanu

jb

20.01.2023 09:07 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chińskie samoloty wojskowe i okręty aktywne w okolicy Tajwanu

Partnerzy portalu

Chińskie samoloty wojskowe i okręty aktywne w okolicy Tajwanu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Edward Guttierrez III - https://www.dvidshub.net/image/2282284/passing-exercise#.VkR1py6JIsw, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44960306

W ciągu ubiegłych 24 godzin Chiny wysłały 31 samolotów wojskowych i 4 okręty do działań w okolicy kraju – podało w piątek tajwańskie ministerstwo obrony.

Z 31 samolotów chińskich samolotów wojskowych, które prowadziły działania w okolicach Tajwanu, 12 naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej - stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między obu stronami.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na naruszenia strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty powietrzne (CAP) i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej.

Wojsko chińskie regularnie narusza strefę identyfikacji Tajwanu, w styczniu takie naruszenia miały miejsce codziennie – coraz częstsze stają się również naruszenia mediany Cieśniny Tajwańskiej. Rekordowe naruszenie miało miejsce w ubiegłym miesiącu, gdy z 71 chińskich maszyn wojskowych prowadziły działania w pobliżu Tajwanu, a 47 naruszyło linię mediany.

W tym tygodniu szef tajwańskiej dyplomacji Joseph Wu w wywiadzie dla stacji Sky News ostrzegał, że inwazja Chin na Tajwan jest obecnie bardziej prawdopodobna, a jej możliwą datą jest rok 2027, gdy przywódca ChRL Xi Jinping będzie się starał o przedłużenie swojej władzy i może zaatakować wyspę, by zostawić po sobie trwałe dziedzictwo.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.