• <
escort_980x120_gif_2020

Ekolodzy składają pozew przeciwko projektowi gazowemu Morzu Północnym

27.07.2022 18:22
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Ekolodzy składają pozew przeciwko projektowi gazowemu Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Ekolodzy składają pozew przeciwko projektowi gazowemu Morzu Północnym - GospodarkaMorska.pl
ONE-Dyas

Grupy ekologów w Niemczech i Holandii sądzą plany rozwoju nowego pola gazowego na Morzu Północnym. Może to znacznie skomplikować europejskie poszukiwania alternatywy dla rosyjskiego paliwa.

Mowa o organizacji Environmental Action Germany (DUH). Jej przedstawiciele poinformowali, że złożyli pozew do Trybunału Sprawiedliwości w Hadze wraz z holenderską organizacją Mobilisation for the Environment (MOB) i inicjatywą obywatelską z regionu nadmorskiego Fryzji Wschodniej.

Prywatna holenderska firma ONE-Dyas otrzymała od władz holenderskich zgodę na zagospodarowanie pola gazowego N05-A na Morzu Północnym, leżącego na granicy wód niemieckich i holenderskich. Produkcja gazu planowana jest również na okolicznych polach. Według firmy, planowana platforma wydobywcza będzie w całości zasilana energią wiatrową. Firma ma nadzieję rozpocząć dostawy gazu ziemnego do holenderskich i niemieckich gospodarstw domowych do końca 2024 roku, przy oczekiwanym potencjale około 13 miliardów metrów sześciennych gazu.


Miejsce to znajduje się w pobliżu Morza Wattowego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i będącego największym na świecie, nieprzerwanym systemem międzypływowych równin piaskowych i błotnych.

Organizacja DUH wskazuje, że projekt zwiększa zależność Niderlandów od paliw kopalnych i oddala cele neutralności klimatycznej. 

Władze niemieckich wysp Juist i Borkum wspólnie złożyły kolejny pozew przeciwko planowanym poszukiwaniom gazu.

Źródło: OEDigital.com, Reuters, One-Dyas

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.