• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Każdego roku w oceanie pozostaje milion ton niebezpiecznych narzędzi połowowych

20.10.2020 13:30
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Każdego roku w oceanie pozostaje milion ton niebezpiecznych narzędzi połowowych

Partnerzy portalu

Każdego roku w oceanie pozostaje milion ton niebezpiecznych narzędzi połowowych - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Organizacja charytatywna zajmująca się ochroną przyrody WWF twierdzi, że „sieci widmo” niszczą siedliska morskie i zabijają dzikie zwierzęta.

Co roku w oceanie pozostaje około milion ton narzędzi połowowych, tworząc śmiertelne zagrożenie szczątki dla ssaków morskich, ptaków i żółwi, ostrzegają ekolodzy.

WWF poinformowało, że zagubione, porzucone lub zerwane sieci i liny stanowią co najmniej 10% śmieci morskich i jest to najbardziej powszechny rodzaj plastikowych śmieci, które mogą okazać się śmiertelne dla morskiej fauny i flory.

Organizacja charytatywna ostrzegła w raporcie w tej sprawie, że sprzęt widmo niszczy również cenne siedliska morskie i miejsca turystyczne, a ich resztki ryby spożywają jeszcze długo po ich utracie.

WWF wezwało kolejne rządy do przyłączenia się do liderów z 40 krajów, którzy popierają traktat ONZ w sprawie zanieczyszczenia mórz plastikiem i wezwało do dalszej pracy nad kontrolą sprzętu widmo.

Organizacja wezwała również kraje do przyłączenia się do Global Ghost Gear Initiative, sojuszu przemysłu rybnego, naukowców i innych grup, skupiających się na rozwiązaniu problemu na całym świecie.

- Nasz ocean to niedoceniony bohater w walce z kryzysem klimatycznym. Planeta byłaby już dziś gorętsza o 35 ° C bez oceanu, który nas chroni - powiedziała Sarah Young, szefowa ds. Polityki morskiej w WWF. - Ale ocean nie może nas ochronić, jeśli my go nie ochronimy, a obecnie natura jest w stanie spadkowym.

Young dodała: - Zanieczyszczając nasze wody plastikiem, takim jak sprzęt widmo, niszczymy dziką przyrodę i ważne siedliska morskie, które mogą nam pomóc w walce ze zmianami klimatu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.