• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Horyzont II zakończył sezon praktyk morskich

ew

20.10.2020 13:34 Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Horyzont II zakończył sezon praktyk morskich

Partnerzy portalu

Horyzont II zakończył sezon praktyk morskich - GospodarkaMorska.pl
fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

Statek szkoleniowo-badawczy UMG Horyzont II, dowodzony przez kpt. ż. w. Andrzeja Kardasia, zakończył w piątek, 9 października ostatni tegoroczny rejs szkoleniowy.

Po raz pierwszy w 20-letniej historii statku, praktyki morskie na nim odbywali przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej - 24 podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej. Podczas trzytygodniowego bałtyckiego rejsu podchorążowie zaliczali programową specjalistyczną praktykę nawigacyjno-astronomiczną.

W ramach ćwiczeń Horyzont II przemieszczał się po w miarę zróżnicowanych akwenach Południowego i Zachodniego Bałtyku. Zarówno u polskiego wybrzeża, ale także np. wokół Bornholmu. Duże walory szkoleniowe miało dwukrotne przejście Cieśnin Duńskich zarówno przez Sund jak, Wielki Bełt, Kattegat aż po Skagen na północy. Doskonałym poligonem radarowo-nawigacyjnym było także przejście i zawinięcie do Szczecina.

Podchorążowie mieli także okazję zapoznać się z niepowtarzalną cechą statku, w bezwzględny sposób egzaminującą praktykantów z odporności na chorobę morską.

Program rejsu, według kierownika praktyki kmdr por. Dariusza Żołnieruka, został z powodzeniem zrealizowany.

Horyzont II, po udziale jeszcze w sobotniej inauguracji roku akademickiego UMG na Molu Południowym, powrócił na stałe miejsce postoju przy Nabrzeżu Polskim, gdzie spędzi okres zimowej przerwy.

Statek zbudowano w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding. Wodowanie odbyło się dnia 22 czerwca 1999 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.