• <

Wynik wyszukiwania - " praktyki morskie" - Wiadomości

ORP Wodnik wyrusza w morze. Rozpoczyna się zimowy rejs szkoleniowy podchorążych

W poniedziałek, 5 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej opuścili Port Wojenny Gdynia i wyruszyli w morze celem odbycia praktyki morskiej. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
07.02.2024

Opublikowano raport ws. katastrofy barki na Kanale Kaszubskim, w której zginęły 4 osoby

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport tymczasowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
22.09.2023

Konosament a umowa czarteru

Klasyczna, według common law, systematyka umów przewozu ładunków morzem (contracts of affreightment), dzieliła umowy na te, które są zawarte w czarterze (charterparty) i te, które są zawarte lub które są uwidocznione w konosamentach (bill of lading). Rozwój praktyki morskiej i angielskiego prawa morskiego, przyniósł, z upływem czasu, coraz to nowe typy, formy i rodzaje umów przewozowych. W istocie jednak, każda nowa odmiana, jest mutacją i/lub hybrydą pierwszych dwóch podstawowych typów umów.
29.07.2023

Dar Młodzieży wyrusza w półroczny rejs

W poniedziałek, 29 maja o godzinie 11.00 Dar Młodzieży odpłynie z nabrzeża Pomorskiego w Gdyni w niemal półroczny rejs. Pokona podczas niego około 12 500 mil morskich.
28.05.2023

Gdańsk. Prokurator powołał biegłego ws. opracowania przyczyn katastrofy barki na Kanale Kaszubskim

Prokuratura powołała biegłego w celu opracowania opinii w sprawie przyczyny katastrofy barki Galar Gdański I na Kanale Kaszubskim w Gdańsku - dowiedziała się PAP. Na skutek wypadku w październiku ubiegłego roku zginęły cztery osoby.
03.05.2023

Dar Młodzieży kontynuuje rejs. Powrócił z Madery do Antwerpii

Trwa rozpoczęty 21 marca rejs żaglowca szkolnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W jego ramach polscy i zagraniczni studenci realizują praktyki morskie. Kilka dni temu ponownie wpłynął do belgijskiego portu, szykując się też do dalszego etapu podróży oraz zabierając na pokład praktykantów z polskich szkół morskich.
25.04.2023

Rozpoczyna się 41. rejs Daru Młodzieży

Utytułowany żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynął do belgijskiego portu w Antwerpii. Stamtąd wyruszy następnie na portugalską Maderę. Jest to tylko część dłuższej, zaplanowanej w tym roku działalności jednostki.
21.03.2023

Powrót podchorążych z morskiej praktyki

Z zimowego rejsu wrócili słuchacze V roku studiów na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Przez prawie dwa tygodnie wykonywali zadania szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, wchodzącego w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
17.02.2023

Nowe ustalenia ws. katastrofy na Kanale Kaszubskim

Przyczyną śmierci dwóch osób w katastrofie barki Galar Gdańsk I na Kanale Kaszubskim było utonięcie - wynika z opinii biegłych. Śledczy czekają na pozostałe dwie opinie. Prokurator powołał też biegłego do oceny stanu technicznego silnika - dowiedziała się PAP.
20.01.2023

Port Gdynia wykorzystuje polski, innowacyjny HydroDron do badań akwenów

Dynamicznie rozwijające się porty, morskie farmy wiatrowe, podwodne rurociągi i kable elektryczne wymagają ciągłego nadzoru, w tym dokładnej kontroli ich stanu. Czas wojny wywołanej napaścią Rosji na Ukrainę sprawił, że wzrósł popyt nie tylko na drony lotnicze i pojazdy podwodne. Coraz powszechniej wprowadza się do użytku bezzałogowe jednostki nawodne.
08.12.2022

Gdańsk. Prokurator planuje powołanie biegłego do oceny stanu silnika barki, która uległa katastrofie

Prokurator planuje powołanie biegłego do oceny stanu technicznego silnika barki. Do prokuratury jeszcze nie wpłynęły opinie po przeprowadzonych sekcjach zwłok ofiar katastrofy Galara Gdańskiego I na Kanale Kaszubskim, podczas której zginęły cztery osoby - dowiedziała się PAP.
24.11.2022

Gdańsk. 19-letni sternik barki Galar Gdańsk I nie trafi do aresztu

Sąd w Gdańsku nie uwzględnił zażalenia prokuratury na brak aresztu dla 19-letniego sternika barki, który jest podejrzany o spowodowanie umyślnej katastrofy w ruchu wodnym. Po przewróceniu się Galara Gdańsk I, 14 osób wpadło do wody. Zginęły trzy osoby, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży, której dziecka też nie udało się uratować.
27.10.2022

Gdańsk. W czwartek sąd rozpatrzy zażalenie na niearesztowanie sternika barki

W czwartek sąd rozpatrzy zażalenie prokuratury na niearesztowanie 19-letniego sternika barki, który jest podejrzany o spowodowanie umyślnej katastrofy w ruchu wodnym. Po przewróceniu się Galara Gdańsk I, 14 osób wpadło do wody. W wypadku zginęły cztery osoby.
25.10.2022

Gdańsk. Prokuratura będzie skarżyć decyzję o niearesztowaniu sternika barki

Prokuratura będzie składać zażalenie na decyzję sądu w sprawie nieuwzględnienia wniosku o tymczasowe aresztowanie 19-letniego sternika barki Galar Gdańsk I. Śledczy zarzucają mu umyślne spowodowanie katastrofy w ruchu wodnym, na skutek której zginęły cztery osoby.
11.10.2022

Gdańsk. 19-letni sternik barki Galar Gdańsk I nie trafił do aresztu

Sąd w Gdańsku zdecydował, że 19-letni Marek O. nie zostanie aresztowany. Mężczyzna usłyszał zarzuty umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób, w następstwie której śmierć poniosły cztery osoby, a dwie doznały obrażeń ciała po sobotnim wypadku na Kanale Kaszubskim.
11.10.2022

Zarzut umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym wobec 19-letniego sternika barki

Prokurator zarzucił 19-letniemu sternikowi umyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu wodnym zagrażającej życiu i zdrowiu wielu osób, w następstwie której śmierć poniosły cztery osoby, a dwie doznały obrażeń ciała po sobotnim wypadku na Kanale Kaszubskim - poinformowała prokuratura.
10.10.2022

Ostatni rejs Daru Młodzieży

W piątek, 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 do Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni przycumuje „Dar Młodzieży”, szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Biała fregata powraca z ostatniego w tym roku rejsu ze 130 praktykantami z Wydziału Nawigacyjnego uczelni na pokładzie. W 2022 roku „Dar Młodzieży” obchodzi 40 lat służby pod biało-czerwoną banderą.
29.09.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na pokład Daru Młodzieży

Dar Młodzieży zwodowany został w 1981 roku, ale uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 roku. Dzień ten obchodzony jest jako rocznica oddania statku służbie na morzu i ludziom morza. Ten szkoleniowy statek w ciągu roku odbywa rejsy z praktykantami – studentami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ale również studentami Akademii Morskiej w Szczecinie i uczniami średnich szkół morskich. Gości na swój pokład zaprasza przy szczególnych okazjach. W maju będą to dni otwarte, którymi rozpoczną się obchody 40-lecia Daru Młodzie
27.05.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica otwierają studia podyplomowe związane z offshore [WIDEO]

Dwa semestry i 190 godzin zajęć z praktykami, którzy branżę offshore znają od podszewki oferuje nowy kierunek studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej", który startuje już w marcu na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Podpisanie umowy w sprawie powołania nowych studiów, których partnerem głównym jest PGE Baltica, odbyło się w poniedziałek 28 lutego. Wciąż są wolne miejsca.
28.02.2022

Zimowy rejs podchorążych [ZDJĘCIA]

W poniedziałek 7 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej odbywać będą praktykę morską.
07.02.2022

Szkoła Morska przygotowuje do bezpiecznej pracy w offshore. W kwestii regulacji prawnych wciąż jest wiele luk

Polskie przepisy regulujące bezpieczeństwo przyszłych pracowników farm morskich są zawieszone w próżni. Opracowania wymagają również regulacje użytkowania i wprowadzenia sprzętu do pracy w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. – Administracja morska musi stworzyć stały algorytm ekspertyzy, który będzie obiektywny i przede wszystkim obejmie wysokie standardy bezpieczeństwa. Nie powinniśmy dopuścić ,by te przepisy w podstawowej wersji stworzyli inwestorzy. Koszty wynikające z wypadków na morzu przez niedotrzymanie rygorów bezp
10.11.2021

Rejs na Spitsbergen statku szkoleniowo-badawczego „Horyzont II”

W dniu 29.06.2021 o godz. 8:00 do Gdyni przypłynął ze Spitsbergen statek szkoleniowo-badawczy Horyzont II.
29.06.2021

Praktyki podchorążych AMW na ORP Wodnik

W sobotę, 12 czerwca, w ośmiotygodniowy rejs na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, wyszli podchorążowie drugiego studiów wojskowych. Przed nimi kilkanaście tysięcy mil żeglugi po morskich i oceanicznych akwenach ale przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła.
15.06.2021

Zarzuty dla kapitana kilka lat po tragedii na statku "Nefryt"

Niedopełnienie obowiązków wynikających z przepisów oraz dobrej praktyki morskiej, po pięciu latach śledztwa prokuratura postawiła zarzuty kapitanowi statku "Nefryt" - poinformował w Radiu Szczecin adwokat Patryk Zbroja, pełnomocnik części pokrzywdzonych. Do zdarzenia doszło u wybrzeży Afryki w czasie operacji trucia gryzoni. Gaz przedostał się do pomieszczeń załogi, dwie osoby zmarły.
19.05.2021

Biznes w kolorze blue

1,5 biliona dolarów generuje biznes związany z eksploatacją i eksploracją oceanów i mórz. Setki milionów osób o różnych specjalnościach pracuje w logistyce morskiej, turystyce, górnictwie, rybołówstwie i przetwórstwie ryb, żegludze oraz w morskiej energetyce odnawialnej.
19.04.2021

Pierwsze wyjście Daru Młodzieży na praktyki

Po dwutygodniowej kwarantannie „Dar Młodzieży” wyruszy 22 marca (poniedziałek) o godz. 10.00 w rejs szkoleniowy ze studentami Hogere Zeevarschool z Antwerpii na pokładzie.
19.03.2021

Szkolenie Sea Survival – Personal Offshore Safety

Sytuacje awaryjne na morzu, zachowanie w obliczu zagrożenia, metody wzywania pomocy i udzielania zaawansowanej pierwszej pomocy medycznej na jachcie, strategia przetrwania w wodzie i w tratwie – to tylko niektóre z elementów szkolenia „Sea Survival – Personal Offshore Safety” organizowanego cyklicznie przez Ocean Team Sailing School.
22.01.2021

Praktyki morskie 2020 inne niż zwykle

Tegorocznego sezonu praktyk morskich nie sposób porównać z jakimkolwiek innym w historii statków Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Z półrocznym opóźnieniem, dopiero w połowie czerwca, rozpoczął sezon Dar Młodzieży. To oczywiście skutek reżimów wprowadzonych na skutek pandemii. Sytuacja podwyższonego ryzyka wymusiła specjalne procedury - wszyscy przed okrętowaniem przechodzili obowiązkowe testy, a wszystkie wyjścia w morze ograniczały się do wód międzynarodowych Morza Bałtyckiego, bez zawijania do portów.
09.12.2020

ZMPSiŚ pomógł zmodernizować pracownię przyszłym nawigatorom

Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu kształcący m.in. przyszłych mechaników okrętowych i nawigatorów morskich z roku na rok rozbudowuje swoją bazę dydaktyczno-warsztatową. Dzięki pomocy Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w tym roku unowocześnił pracownię nawigacyjną.
29.10.2020

Horyzont II zakończył sezon praktyk morskich

Statek szkoleniowo-badawczy UMG Horyzont II, dowodzony przez kpt. ż. w. Andrzeja Kardasia, zakończył w piątek, 9 października ostatni tegoroczny rejs szkoleniowy.
20.10.2020

Podchorążowie na Horyzoncie II

Po raz pierwszy w 20-letniej historii statku, praktyki morskie na statku szkoleniowo-badawczym UMG Horyzont II, przechodzą przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej. Na Horyzont II zamustrowało 24 podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej. Kadrę praktyki tworzy dwójka instruktorów oraz trzech oficerów - wykładowców AMW, z kierownikiem praktyki kmdr por. Dariuszem Żołnierukiem. Jest to programowa praktyka specjalistyczna nawigacyjno-astronomiczna.
02.10.2020

Jeszcze w tym miesiącu kolejna podróż statku badawczo-szkoleniowego Horyzont II

Statek badawczo-szkoleniowy UMG "Horyzont II" po raz 46 w swojej historii wyrusza na północ, w kierunku arktycznego archipelagu Svalbard. To kolejna podróż z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
04.08.2020

Oficjalny komunikat w sprawie tragicznego wypadku na Darze Młodzieży

Wczoraj na pokładzie Daru Młodzieży doszło do tragicznego wypadku. Młody mężczyzna spadł z dużej wysokości, w wyniku czego zmarł. Oficjalne oświadczenie wydaje Uniwersytet Morski w Gdyni. W całości publikujemy je poniżej.
21.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

DAR MŁODZIEŻY wyszedł w morze [foto]

W czwartek (18.06.) ok. godz. 13.00 DAR MŁODZIEŻY, pod komendą kpt. ż. w. Rafała Szymańskiego, oddał cumy rozpoczynając pierwszy tegoroczny rejs szkoleniowy. Opóźniony sezon praktyk morskich to oczywiście sprawa zgrożenia epidemicznego.
18.06.2020

Wybitni żeglarze z Nagrodą im. Wiktorowicza

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza to wyjątkowy laur. Otrzymują ją żeglarze wyróżniający się prekursorskimi osiągnięciami oraz wychowawcy kształtujący żeglarską świadomość kolejnych pokoleń. W tym roku nagrodę główną otrzymał kpt. Bartłomiej Skwara – dowódca STS „Fryderyka Chopina”, który od wielu lat wychowuje nowe pokolenia żeglarzy, a także, wraz z załogą, zwyciężył w zmaganiach podczas Tall Ship Races 2019. Kapituła przyznała też nagrodę specjalną dla kapitanów Rafała Szymańskiego oraz Ireneusza Lewandowskiego za
09.03.2020

Joanna Pajkowska nagrodzona za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów

"Rejs Roku - Srebrny Sekstant" to najwyższe polskie trofeum w żeglarskie morskim przyznawane przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którego patronem od 2009 roku jej jest prezydent Gdańska. W 2019 roku nagroda trafiła do Joanny Pajkowskiej za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na jachcie „Fanfan”.
01.01.2020

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?

W ostatnim artykule dotyczącym Reguł Hasko-Visbijskich (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim) wspomniano o sygnalizowanej od lat potrzebie zastąpienia bądź aktualizacji regulacji RHV względem wciąż rozwijających się nowych zjawisk towarzyszących przewozowi ładunków drogą morską. Konwencją, która miała sprostać temu niełatwemu wyzwaniu, stała się Konwencja o umowach międzynarodowego przewozu towarów w całości lub częściowo drogą morską z 2009 r., nazywana Regułami Rotterdamskimi (w skrócie: RR). Stanowiąc od n
28.06.2019

Praktyki pod żaglami na ORP Iskra

W poniedziałek 13 maja, okręt szkolny ORP Iskra, z podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej na pokładzie, udał się w trzymiesięczny rejs nawigacyjno-szkoleniowy.
13.05.2019

Pożegnanie Kapitana Żeglugi Wielkiej

We wtorek, 8 stycznia 2019 roku na wieczną wachtę odszedł kpt.ż.w Mirosław Łukawski - człowiek niezwykle ważny w historii kształcenia kadr morskich ostatniego półwiecza. Dla wielu wychowanków, studentów odbywających praktyki na naszych żaglowcach, stanowił wzór oficera, kapitana, żeglarza. Marynarz w każdym calu - wiedza, kwalifikacje morskie, ale i cechy charakteru które stawiają go w szeregu prawdziwych autorytetów marynarskiej profesji. Człowiek morza najwyższej próby.
14.01.2019

Ruszyły szkolenia przed Rejsem Niepodległości

Za 32 dni rozpocznie się wielka morska wyprawa, w której wezmą udział. Teraz solidnie się do niej przygotowują. W Gdyni rozpoczęły się szkolenia dla uczestników Rejsu Niepodległości. Podczas zajęć uczą się m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy, czy technik ratunkowych. Młodzi ludzie odliczają też już dni do rejsu.
18.04.2018

Człowiek za burtą na horyzoncie!

A właściwie - "Człowiek za burtą!" na "Horyzoncie II". To jedno z bardzo ważnych ćwiczeń na morzu. Umiejętność, która może decydować o ludzkim życiu. Dlatego podczas każdej praktyki morskiej ćwiczy się na statkach Akademii Morskiej ten manewr. Alarm "człowiek za burtą" ogłoszono na "Horyzoncie II" rankiem, 5 kwietnia. Tak to wyglądało w relacji kapitana Jerzego Idzikowskiego.
08.04.2018

Stulecie niepodległości uczczą w morskim stylu

Cztery rejsy, pięć różnych tras i niezwykłe przygody, a wszystko dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji tej ważnej rocznicy przygotowywane są te bliższe i te dalsze morskie wyprawy. W maju z Gdyni wystartują trzy z nich: Rejs Niepodległości, rejs „Do granic Niepodległej” i wyprawa „Śladami Biało-Czerwonej”. Z kolei w czerwcu do naszego miasta zawitają uczestnicy „Sail for Independence”. To rejs, w którym biorą udział przedstawiciele czterech krajów nadbałtyckich, w tym Polski. Morską przygo
26.03.2018

Dar Młodzieży - z Gdyni do Antwerpii i na Maderę

W sobotę, 17 marca o godz. 9.00, "Dar Młodzieży" rozpoczął 37 sezon morskich podróży szkoleniowych. Przy pięknej, słonecznej pogodzie, kilkustopniowym mrozie i przenikliwym północnym wietrze, opuścił swoje stałe miejsce przy Nabrzeżu Pomorskim. Ze względu na warunki, szczególnie silny, dopychający wiatr, żaglowiec korzystał ze wsparcia holownika "Centaur" i opuścił ostatecznie Gdynię nietypowo - wyjściem głównym, zamiast jak zwykle południowym.
19.03.2018

Gdynia: Przyszli polscy i arabscy marynarze przejdą wspólne praktyki morskie

Polscy i arabscy podchorążowie - studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wezmą udział we wspólnym, dwumiesięcznym rejsie szkoleniowym. Odbędzie się on na pokładzie okrętu ORP "Wodnik". 50 podchorążych popłynie z Gdyni na Zatokę Perską.
12.02.2018

Horyzont II w drodze na Spitsbergen

W swoją 39. podróż do Arktyki wypłynął w piątek (26.06). Statek szkoleniowo-badawczy AMG płynie z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Na pokładzie znajduje się ekipa polarników oraz 20-osobowa grupa studentów Wydziału Elektrycznego AMG odbywających praktyki morskie.
28.06.2017

Dar Młodzieży wrócił do Gdyni

Dziś rano "Dar Młodzieży" ponownie zacumował w swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim. Żaglowiec wrócił do macierzystego portu po 52 dniach nieobecności.
30.04.2017

Dar Młodzieży powraca do Gdyni

W niedzielę, 30 kwietnia po 52 dniach nieobecności "Dar Młodzieży" ponownie zacumuje w swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim.
24.04.2017

Pracowity sezon „Daru Młodzieży”

„Dar Młodzieży” zakończył już pierwszy miesiąc praktyk. Sztormowy zimowy Bałtyk egzaminował uczniów średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia. Dla jednostki to sezon nietypowy i ciekawy. Realizowany na niej będzie unikatowy projekt szkoleniowy – kształcenie przyszłej załogi,na fregatę „El Mellah”. To budowana w Remontowej Shipbuilding jednostka dla Marynarki Wojennej Algierii.
28.03.2017

Dar Młodzieży obrzucony kamieniami w Antwerpii

Polski żaglowiec szkolny Akademii Morskiej w Gdyni obrzucony kamieniami w belgijskim porcie. Do zdarzenia doszło w miniony czwartek, kiedy „Dar Młodzieży” z ponad 120 studentami Akademii Morskiej w Szczecinie kończył rejs szkoleniowy z Polski do Antwerpii i stał przy nabrzeżu portu – poinformowało Radio Szczecin. Świadkowie zdarzenia relacjonują, że dwóch sprawców uciekło, kiedy oficer zszedł z pokładu, by interweniować.
27.03.2017

W Komisji o praktykach studenckich dla marynarzy i finansowaniu Akademii Morskich

Problem finansowania praktyk studenckich przyszłych marynarzy był jednym z głównych tematów posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Omawiano też kwestie finansowania wyższych uczelni morskich.
22.02.2017

Powrót podchorążych z rejsu zimowego

Do Gdyni 15 lutego z rejsu zimowego powrócili podchorążowie piątego roku Akademii Marynarki Wojennej. Studenci dziesięciodniową praktykę odbywali na ORP „Arctowski”. W czasie rejsu mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i utrwalenia nawyków dobrej praktyki morskiej w trudnych zimowych warunkach. To był ostatni praktyczny sprawdzian przed dalszą już zawodową służbą wojskową. Pełnili obowiązki pomocnika oficera wachtowego nawigatora i mechanika.
15.02.2017

Podchorążowie wracają z rejsu zimowego

Do Gdyni z rejsu zimowego w środę 15 lutego o godzinie 10:00 powrócą podchorążowie piątego roku Akademii Marynarki Wojennej. Studenci ponad tygodniową praktykę odbywali na ORP „Arctowski”. W czasie rejsu mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i utrwalenia nawyków dobrej praktyki morskiej w trudnych zimowych warunkach. To był ostatni praktyczny sprawdzian przed dalszą już zawodową służbą wojskową. Podchorążowie pełnili obowiązki pomocnika oficera wachtowego nawigatora i mechanika.
13.02.2017

Wyrusz w rejs z Zespołem Szkół Morskich

We wtorek, 10 stycznia w Zespole Szkół Morskich (ul. Wyzwolenia 8) o godz. 11:00 rozpocznie się dzień zawodowca "Z nami po wiedzę i zawód", czyli dzień otwarty, podczas którego będzie można poznać ofertę edukacyjną szkoły, w tym atrakcyjny program praktyk, a także ofertę przyszłych pracodawców oraz dalsze możliwości nauki na uczelniach wyższych.
04.01.2017

Akademia Morska w Gdyni: uczelnia o światowej renomie zaczyna rok akademicki

Zbliżające się rozpoczęcie roku Akademii Morskiej w Gdyni, które odbędzie się w sobotę (8.10) na pokładzie Daru Młodzieży to także okazja by przypomnieć kilka faktów związanych z uczelnią, która prowadzi kształcenie studentów oraz badania naukowe na potrzeby gospodarki morskiej, a w szczególności globalnego rynku transportu morskiego.
06.10.2016

Horyzont II powrócił

Horyzont II, jednostka należąca do Akademii Morskiej w Gdyni, powróciła do macierzystego portu po miesięcznej nieobecności. Od momentu podniesienia bandery w 2000 roku statek regularnie utrzymuje komunikację z Polską Stacją Polarną PAN w Hornsundzie. Była to już druga podróż jednostki w tym roku.
03.10.2016

Powrót ze Spisbergenu

Po miesięcznej nieobecności Horyzont II, dowodzony przez kpt.ż.w. Mariana Grzecha, kończy XXXVIII podróż na Spisbergen.
28.09.2016

Dar Młodzieży wraca do Gdyni

Po prawie 2,5 miesięcznej nieobecności, fregata Akademii Morskiej w Gdyni zawinie, w środę 17 sierpnia ok. godz. 9.00, do macierzystego portu. Żaglowiec odwiedził podczas podróży Szczecin, Aalborg, Delfzijl, Antwerpię, Lizbonę, Rostock.
16.08.2016

Zimowy rejs studentów wojskowych

12 lutego 30 podchorążych piątego roku (22 z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz 8 Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego) Akademii Marynarki Wojennej powróci z zimowego rejs na ORP „Wodnik”.
10.02.2016

Interpretacja klauzuli czarterowej „ship-to-ship” w świetle prawa angielskiego. Analiza sprawy – „The Falkonera” [1]

Statek „Falkonera” – super-zbiornikowiec (VLCC) został wyczarterowany przez armatora („owners”) czarterującemu („charterers”) na jedną podróż (czarter na czas – „voyage charter”) do przewozu ropy z Yemenu do „1-2 ports far east”. Umowa czarteru nie była podpisana przez strony ale zgodnie z ustalonym „fixture recap” oparta była na formularzu BPVOY 4 [2] z uzupełnieniami i poprawkami.
05.12.2015

„Dar Młodzieży” – przez Antwerpię na Atlantyk

W pierwszą zagraniczną podróż szkoleniową, wyruszył w czwartek 12 marca, z Gdyni, pod dowództwem nowego komendanta, kpt. ż.w. Marka Menke, żaglowiec Akademii Morskiej „Dar Młodzieży”. Na pokładzie fregaty znajduje się ok. 80 żeglarzy, pasjonatów wielkich żagli, z całej Polski, którzy zaliczą podczas podróży podstawowe kursy bezpieczeństwa wymagane przez międzynarodową konwencję STCW 78/95 (Standard of Training, Certification and Watchkeeping) oraz szkolenie w zakresie problematyki ochrony statku.
13.03.2015

Pierwsze w kraju uprawnienia habilitacyjne na Wydziale Nawigacyjnym dla Akademii Morskiej w Szczecinie

Wydział Nawigacyjny szczecińskiej Akademii Morskiej zdobył prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk technicznych, w dyscyplinie transport. Jest tym samym pierwszym w kraju Wydziałem Nawigacyjnym z tymi uprawnieniami. Oprócz tej uczelni kształcenie na takim wydziale prowadzą jeszcze Akademia Morska w Gdyni i Akademia Marynarki Wojennej.
17.02.2015

Odpowiedzialność kapitana statku w praktyce i teorii. Część II

Problem odpowiedzialności prawnej kapitana statku to zagadnienie bardzo szerokie, które mogłoby być przedmiotem serii artykułów. Niemniej jednak, w poniższym artykule wskażemy na wybrane kwestie dotyczące sytuacji prawnej kapitana statku biorąc pod uwagę polskie regulacje kodeksowe i doświadczenia praktyczne. Część II
02.12.2014

Urodziny „Daru Młodzieży”

Zapraszamy wszystkich w piątek 4 lipca b.r. na Molo Południowe, w miejscestałego postoju "Daru Młodzieży". Żaglowiec tego dnia obchodzi swoje 32 urodziny - rocznicę pierwszego podniesienia bandery.
04.07.2014

Pamięci kapitana Wiktora Gorządka. „Horyzont II” płynie na Spitsbergen

27 czerwca o godz. 13.30, specjalnym akcentem Święta Morza, odwołującym się do tradycji polskiego szkolnictwa morskiego, będzie odsłonięcie, przez JM Rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof. zw. dr hab. Piotra Jędrzejowicza oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej kpt. ż.w. dr Andrzeja Królikowskiego, tablicy upamiętniającej wychowawcę pokoleń oficerów rybołówstwa i floty – kpt.ż.w. Wiktora Gorządka. Tablica odsłonięta zostanie w Gdyni przy ul. Warszawskiej 28/30, na budynku w którym mieszkał i
25.06.2014

„Dar Młodzieży” – ostatnia praktyka morska

W niedzielę 10 listopada ostatnia już w bieżącym roku grupa 100 praktykantów zamustrowała na "Dar Młodzieży". Studenci szczecińskiej Akademii Morskiej przejdą na żaglowcu 20-dniowe szkolenie marynarskie.
12.11.2013

„Dar Młodzieży” wraca do Gdyni

Żaglowiec szkoleniowy Akademii Morskiej w Gdyni zacumuje dzisiaj ok. godz. 14.00 na swym stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim.
09.09.2013

„Dar Młodzieży” w Amsterdamie

W piątek 30 sierpnia żaglowiec Akademii Morskiej w Gdynia „Dar Młodzieży” zawinął do Amsterdamu - statek zacumował w samym centrum starego portu przy prestiżowym nabrzeżu Javakade. Na pokładzie obok 60 praktykantów znajduje się grupa 94 polskich kardiologów i kardiochirurgów przybyłych na Europejski Kongres Kardiologiczny. Podróż do Amsterdamu realizowana jest w ramach projektu „Rejs dla Serca”
02.09.2013

Japońskie okręty w Gdyni

W środę, 7 sierpnia, po raz pierwszy w historii do polskiego portu wejdą okręty japońskie. W gdyńskim porcie zacumują trzy jednostki wchodzące w skład Dywizjonu Szkolnego Morskich Sił Samoobrony Japonii (Japan Maritime Self-Defense Force – JMSDF): dwa okręty szkolne „Kashima” i „Shirayuki” oraz niszczyciel „Isoyuki”. Podczas pobytu marynarzy japońskich w Gdyni będzie można między innymi uczestniczyć w niecodziennym powitaniu jednostek japońskich, wejść na pokład jednego z okrętów, posłuchać koncertu w wykonaniu Zespołu JMS
06.08.2013

Wizyta Ambasadora Japonii w MW

W środę, 10 lipca, wizytę w Marynarce Wojennej RP złoży ambasador Japonii J.E. Makoto Yamanaka. W trakcie pobytu w Gdyni spotka się z dowódcą Marynarki Wojennej admirałem floty Tomaszem Mathea. Jednym z najważniejszych tematów rozmów będzie wizyta trzech okrętów Morskich Sił Samoobrony Japonii (Japan Maritime Self-Defense Force – JMSDF) w Polsce, która planowana jest w pierwszej połowie sierpnia.
10.07.2013

„Dar Młodzieży” w portach Francji

Fregata Akademii Morskiej w Gdyni, podczas tegorocznej kampanii szkoleniowej, kilkakrotnie pojawiać się będzie w portach goszczących flotylle, uczestniczące w miejscowych zlotach żaglowców. Obecnie „Dar Młodzieży” cumuje we francuskim Rouen, wcześniej odwiedził Dunkierkę.
12.06.2013

Setka na „Dar Młodzieży”

Setka studentów II roku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni wyjechała dwoma autokarami do Bremerhaven, gdzie zamustrują na pokład „Daru Młodzieży”, na którym przez 44 dni odbywać będą praktykę morską. Gdynian wesprze 30-osobowa grupa studentów szczecińskiej Akademii Morskiej. Wymieniają grupy młodzieży średnich szkół morskich ze Świnoujścia i Gdańska oraz studentów Akademii Morskiej ze Szczecina.
20.05.2013

Gdynia: Dar Młodzieży płynie w wielki rejs. Na pokładzie fregaty szkolić się będą marynarze

Dar Młodzieży wypłynie niebawem w ponadpółroczny rejs. W tym czasie na pokładzie fregaty wyszkoli się ponad tysiąc marynarzy. To nie wszystko - żaglowiec, podczas postoju w różnych europejskich portach, będzie dostępny do zwiedzania. Mieszkańcy m.in. Portugalii będą mogli zobaczyć wystawę związaną z Gdynią.
06.03.2013

Tajemica żaglowca „København”

W weekend w gdańskim porcie można było zwiedzić duński jacht szkoleniowy "Danmark". Wizyta jachtu przywołuje wspomnienie o tragicznej historii jego poprzednika - Żaglowca „København”
16.09.2012

Niezidentyfikowany obiekt … na dnie.

Morze Bałtyckie – ciągle niepoznane z niezidentyfikowanymi obiektami na dnie. Dziwne wzniesienia i zagłębienia w dnie. Co może się kryć pod warstwą żwiru i piasku morskiego. Na to pytanie może odpowiedzieć echosonda wielowiązkowa do pomiarów hydrograficznych -najnowszy nabytek Nawigatora XXI. Echosonda wraz z osprzętem stanowi najnowocześniejsze stanowisko badawcze do zbudowania prototypu wielowarstwowej mapy elektronicznej obszarów morskich.
02.04.2012

Nowa specjalność na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni

W połowie lutego rusza już druga edycja studiów magisterskich w bardzo ciekawej i nowoczesnej specjalności Technologie Offshorowe na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni.
08.02.2012

Ponad 7,5 tysiąca mil morskich żeglugi

W środę, 29 czerwca, 31 studentów II roku Akademii Marynarki Wojennej rozpoczęło rejs nawigacyjny na okręcie hydrograficznym ORP „Arctowski”. Przed studentami ponad 7 500 mil morskich żeglugi po Bałtyku, Morzu Północnym, Atlantyku i Morzu Śródziemnym. Do kraju wrócą 19 sierpnia. Praktyki morskie to zasadnicza część studiów w Akademii Marynarki Wojennej.
01.07.2011

Światowy zlot uczelni morskich

Przez trzy czerwcowe dni: najbliższą niedzielę, poniedziałek i wtorek (12-14 czerwca) Gdynia gościć będzie wspaniałą flotyllę żaglowców uczelni morskich z całego świata.
10.06.2011

Szkolenie operatorów systemów dynamicznego pozycjonowania w SDK AM w Gdyni

Studium Doskonalenia Kadr Akademii Morskiej w Gdyni Sp. z o.o. od 2008 roku prowadzi szkolenia operatorów systemów dynamicznego pozycjonowania. Szkolenia prowadzone w ośrodku akredytowane są przez The Nautical Institute i spełniają standardy międzynarodowe zdefiniowane przez IMCA (International Marine Contractor Association) w zakresie wymogów co do kwalifikacji i szkoleń personelu obsługującego statki wyposażone w systemy dynamicznego pozycjonowania. Szkolenia te spełniają również wchodzące w najbliższym czasie zalecenia STCW w
12.01.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.