• <

Wybitni żeglarze z Nagrodą im. Wiktorowicza

ew

09.03.2020 13:11 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Wybitni żeglarze z Nagrodą im. Wiktorowicza - GospodarkaMorska.pl

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza to wyjątkowy laur. Otrzymują ją żeglarze wyróżniający się prekursorskimi osiągnięciami oraz wychowawcy kształtujący żeglarską świadomość kolejnych pokoleń. W tym roku nagrodę główną otrzymał kpt. Bartłomiej Skwara – dowódca STS „Fryderyka Chopina”, który od wielu lat wychowuje nowe pokolenia żeglarzy, a także, wraz z załogą, zwyciężył w zmaganiach podczas Tall Ship Races 2019. Kapituła przyznała też nagrodę specjalną dla kapitanów Rafała Szymańskiego oraz Ireneusza Lewandowskiego za poprowadzenie „Daru Młodzieży” w Rejsie Niepodległości. Oficjalne wręczenie żeglarskich laurów odbyło się w Warszawie.
 
Zdobywców Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wybrano spośród wybitnych ludzi morza. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 12 kandydatur. O tym, kto otrzyma żeglarski laur zdecydowała kapituła w składzie: Mariusz Wiktorowicz - syn kapitana Wiktorowicza i przewodniczący kapituły, Marek Łucyk - wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Marek Padjas, Mira Urbaniak i Marek Brągoszewski z Bractwa Kaphornowców oraz Waldemar Heflich - Press Club Polska, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle”. Werdykt ogłoszono 3 lutego na pokładzie „Daru Pomorza”. To właśnie na tym żaglowcu patron nagrody zaczynał swoją drogę zawodową i wielką morską karierę. Uroczyste przekazanie wyróżnień odbyło się jednak w niedzielę, 8 marca w Warszawie.
 
– Gdynia wiele lat temu postanowiła promować się jako Żeglarska Stolica Polski. Mamy kilka jachtklubów, basen jachtowy w centrum miasta, wiele żaglowców za port macierzysty obrało właśnie nasze miasto. Związki z morzem i żeglarstwem są tu bardzo silne. W żeglarstwie jest moc, kształtowanie charakterów, ale także pokazywanie piękna świata – powiedziała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni oraz członkini kapituły nagrody.  
 
– Jest wiele nagród żeglarskich w Polsce. Ich cecha wspólna to popularyzowanie żeglarstwa i rozsławianie Polski jako kraju morskiego. Nagradzamy tych, którzy zarażają młodych ludzi żeglarstwem. Wszyscy nasi tegoroczni laureaci mają w tej kwestii wielkie zasługi – dodał Waldemar Heflich, członek kapituły nagrody, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle”.
 
Nagroda główna powędrowała do kpt. Bartłomieja Skwary, dowódcy STS „Fryderyka Chopina”. Doceniono w ten sposób jego żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo, wraz z załogą, podczas The Tall Ships Races 2019 w klasie A, czyli największych jednostek. To był pokaz sprawności, dobrej strategii oraz żeglarskiego szczęścia.
 
– Miałem przyjemność pływać pod komendą kpt. Leszka Wiktorowicza. Pamiętam, jak podczas tej praktyki zmieniałem się ja i moi koledzy. Podobnie wychowuje młodych ludzi Bartłomiej Skwara – mówił podczas uroczystości Marek Padjas, grotmaszt Bractwa Kaphornowców.
 
Laureat pływa teraz po Oceanie Atlantyckim, dlatego nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości. W jego imieniu nagrodę odebrał Piotr Kulczycki, armator „Fryderyka Chopina” i laureat jednej z poprzednich edycji.
 
– Jesteśmy bardzo wzruszeni i cieszymy się, że Bartek dostał tę nagrodę. Gdyby nie on, nie przejąłbym „Fryderyka Chopina”. To człowiek, który żyje wyłącznie żaglowcem, rekrutacją załóg i pływaniem. Nie ma go dziś z nami, ponieważ nie chciał zostawić ani statku, ani załogi. W jego imieniu bardzo za tę nagrodę dziękuję – powiedział Piotr Kulczycki.


Po raz piąty kapituła przyznała też nagrodę specjalną. Trafiła ona do kpt. ż. w. Rafała Szymańskiego oraz kpt. ż. w. Ireneusza Lewandowskiego - dowodzących „Darem Młodzieży” podczas Rejsu Niepodległości. Uhonorowano w ten sposób ich wkład w powodzenie tego historycznego przedsięwzięcia, popularyzację żeglarstwa i szkolenie morskie młodzieży.
 
– Rejs Niepodległości trwał 313 dni. Nagroda specjalna został przyznana obu kapitanom dowodzącym w tym czasie „Darem Młodzieży”. Dzięki temu rejsowi prawie tysiąc osób odbyło staż morski, a kolejnych 348 wzięło udział w Rejsie Niepodległości dzięki konkursowi. To była dla nich unikatowa okazja żeby poznać morze, żaglowiec i przeżyć wielką morską przygodę – powiedziała w laudacji Joanna Zielińska.
 
Nagrodę odebrał osobiście kpt. ż. w. Rafał Szymański, który dziękował za wyróżnienie. Odczytano też list, który napisał na tę okazję drugi laureat – kpt. ż. w. Ireneusz Lewandowski.
 
– Nie znałem kapitana Leszka Wiktorowicza osobiście, ale na „Darze Młodzieży” wciąż jeszcze pracują marynarze, którzy z nim pływali. Co najbardziej zostało w ich pamięci, to to, że był człowiekiem sprawiedliwym, że dbał o załogę w sposób prawdziwie ojcowski. „Dar Młodzieży” powstał właśnie po to, by szkolić młodzież. Na praktyki morskie przychodzą różni ludzie. Naszym zadaniem jest, by nauczyć ich innego życia od tego, które dotychczas znali, i zrobić to w taki sposób, aby to nowe życie polubili – mówił odbierając nagrodę kpt. ż.w. Rafał Szymański.
 
– Nagroda, którą zostałem uhonorowany to dla mnie – dla marynarza - ogromny zaszczyt.
Patronuje jej bowiem człowiek, który całe swoje życie poświęcił morzu, który kochał morze i ludzi, pod którego dowództwem „Dar Młodzieży” po raz pierwszy opłynął kulę ziemską. Prowadząc „Dar Młodzieży” w Rejsie Niepodległości czułem się kontynuatorem Jego idei i pracy – napisał w liście do uczestników uroczystości kpt. ż.w.  Ireneusz Lewandowski.
 
Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wręczana jest co roku na początku marca, właśnie po to, aby upamiętnić rocznicę opłynięcia przez „Dar Młodzieży” przylądka Horn w rejsie dookoła świata – 6 marca 1988 roku. Rejsem tym dowodził patron nagrody.

O patronie nagrody

Kpt. Leszek Wiktorowicz był wybitnym polskim żeglarzem, wychowawcą wielu pokoleń polskich marynarzy. Człowiekiem, który kochał morze i ludzi. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako budowniczy, a następnie wieloletni komendant „Daru Młodzieży” - największego i najpiękniejszego polskiego żaglowca, który poprowadził w pierwszy historyczny rejs dookoła świata. Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące polskich marynarzy, a Biała Fregata pod jego dowództwem zawsze była ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie.

Nagrodę ustanowili spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, a także Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców oraz Fundacja Press Club.

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.