• <

Gdynia: Przyszli polscy i arabscy marynarze przejdą wspólne praktyki morskie

ew

12.02.2018 09:24 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Gdynia: Przyszli polscy i arabscy marynarze przejdą wspólne praktyki morskie
Gdynia: Przyszli polscy i arabscy marynarze przejdą wspólne praktyki morskie - GospodarkaMorska.pl

Polscy i arabscy podchorążowie - studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wezmą udział we wspólnym, dwumiesięcznym rejsie szkoleniowym. Odbędzie się on na pokładzie okrętu ORP "Wodnik". 50 podchorążych popłynie z Gdyni na Zatokę Perską.

Jak poinformował kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej, w szkoleniu na morzu udział weźmie po 15 studentów z Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu oraz po 10 z Kataru i Polski. Rejs rozpocznie się w poniedziałek. Mundt zaznaczył, że po raz pierwszy arabscy studenci szkoleni w gdyńskiej Akademii odbędą szkolenie morskie w tak dużej liczbie.

Rzecznik wyjaśnił, że podchorążowie z Kuwejtu i Kataru odbędą na pokładzie ORP "Wodnik" praktyki związane z astronawigacją. W czasie rejsu, którego trasa obejmie wielu ciekawych z nawigacyjnego punktu widzenia punktów, będą mogli przetestować zdobytą w Akademii wiedzę teoretyczną.

Z kolei podchorążowie z Arabii Saudyjskiej, w ramach praktyki marynarskiej, w czasie rejsu będą się uczyć podstaw funkcjonowania na okręcie. "System wachty morskiej, prowadzenie obserwacji wzrokowej oraz sterowanie okrętem to tylko niektóre elementy, z którymi będą mieli styczność" – wyjaśnił Mundt, dodając, że dla tych studentów będzie to pierwsze zetknięcie z "żywiołem na otwartym morzu".

Dla polskich podchorążych - studentów III roku - będzie to kolejny szkolny rejs. Ma on być dla nich sposobem na sprawdzenie swoich ogólnych umiejętności, w tym zdolności instruktorskich i dowódczych – Polacy będą wsparciem dla kadry dydaktycznej Akademii oraz załogi okrętu w kierowaniu praktykami zagranicznych studentów.

Mundt przypomniał, że studenci Akademii Marynarki Wojennej w czasie nauki biorą udział w kilku morskich szkoleniach. Po I roku odbywają praktykę marynarską, w czasie której poznają podstawy organizacji życia na okrętach. II rok studiów kończy z kolei rejs astronawigacyjny. Po III roku studenci przechodzą praktyki związane z uzbrojeniem okrętów, a po czwartym – praktykę oficerską.

W Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia studiuje 105 zagranicznych studentów wojskowych, w większości pochodzących z krajów arabskich.

Duża część praktyk morskich odbywa się na pokładzie okrętu szkoleniowego ORP "Wodnik". Mundt poinformował, że "podczas czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą ORP +Wodnik+ uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej".

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.