• <

Dar Młodzieży wyrusza w półroczny rejs

kw

28.05.2023 10:37
Strona główna Dar Młodzieży wyrusza w półroczny rejs
Fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

W poniedziałek, 29 maja o godzinie 11.00 Dar Młodzieży odpłynie z nabrzeża Pomorskiego w Gdyni w niemal półroczny rejs. Pokona podczas niego około 12 500 mil morskich.

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zawita m.in. do portów w Bremerhaven, Rouen, Fredrikstad, Arendal, La Coruna, Lisbona, Cadiz, czy Cape Verde. Weźmie udział w regatach The Tall Ships Races i przejdzie równik upamiętniając w ten sposób 100-lecie przekroczenia najdłuższego równoleżnika przez pierwszy statek pod polską banderą - żaglowiec Lwów, szkolny statek UMG w latach 1921-1930.

Załoga białej fregaty składa się z załogi stałej oraz praktykantów, którzy odbywają praktyki morskie. Wśród nich są studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uczniowie z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie i po raz pierwszy, ukraińscy studenci z Oddesa Maritime Academy. 

Dar Młodzieży ma trzy maszty, 26 żagli, 108 metrów długości i jest pierwszym polskim żaglowcem, który od początku powstał z zamiarem pełnienia funkcji jednostki szkoleniowej. Fregata przewiduje miejsce dla 150 studentów i 44 członków załogi.

Jednostka została zbudowana w Stoczni Gdańskiej według oryginalnego polskiego projektu inżyniera Zygmunta Chorenia. Pierwsze wodowanie nastąpiło w 1981 roku. Portem macierzystym jest Gdynia.

Dziękujemy za wysłane grafiki.