• <
escort_980x120_gif_2020

Wydano kartkę pocztową z okazji 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Wydano kartkę pocztową z okazji 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego

Partnerzy portalu

Fot. Poczta Polska

Poczta Polska w sobotę wprowadziła do obiegu okolicznościową kartkę poświęconą 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego, łączącego Wisłę i Odrę przez ich dopływy - Brdę, Noteć i Wartę. Na kartce przedstawiono m.in. jedną ze śluz.

"Kanał Bydgoski to absolutnie wyjątkowa w skali Polski i Europy droga wodna łącząca dorzecza Odry i Wisły. Jest symbolem wytrwałości, innowacyjności i ambitnych marzeń bydgoszczan. Jestem bardzo dumny, że nasz XVIII-wieczny pomnik geniuszu technicznego jest dziś zarówno historycznym zabytkiem hydrotechniki, jak i jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych, która nieustannie zachwyca wszystkich odwiedzających swym pięknem i bogatą roślinnością" – podkreślił cytowany w komunikacie Poczty Polskiej przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

"W tym wyjątkowym jubileuszu 250-lecia rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego składam wyrazy uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania i rozwoju. Serdecznie zachęcam Państwa do odwiedzenia Bydgoszczy i odkrycia perły naszej historii" – dodał minister, który również jest posłem z okręgu bydgoskiego.

Dyrektor Regionu Sieci w Bydgoszczy Poczty Polskiej Karol Górski zaznaczył, że od lat na walorach filatelistycznych upamiętniane są ważne wydarzenia. Zwrócił uwagę, że "Kanał Bydgoski, który łączy Bydgoszcz z Nakłem nad Notecią, jest jedną z najciekawszych atrakcji regionu bydgoskiego i w tej kwestii tkwi w nim ogromny potencjał, nadal bowiem jest elementem drogi wodnej E70, a co za tym idzie, łącznikiem pomiędzy wschodem a zachodem".

Część ilustracyjna kartki, zaprojektowana przez Waldemara Kawińskiego, przedstawia współczesne zdjęcie fragmentu Kanału Bydgoskiego wykonane z lotu ptaka. W polu znaku opłaty pocztowej znalazła się XIX-wieczna grafika przedstawiająca postać Fryderyka II przyglądającego się budowie Kanału Bydgoskiego, którą rozpoczęto z jego inicjatywy. Poniżej pola znaku opłaty pocztowej znalazła się mapa kanału. Emisję uzupełnia datownik ilustrujący mechanizm podnoszenia klapy w dolnych wrotach śluzy V na Starym Kanale Bydgoskim.

Kanał Bydgoski, zbudowany w latach 1773–1774 to najstarszy czynny kanał wodny w Polsce, który łączy Wisłę i Odrę poprzez ich dopływy - Brdę od strony Wisły oraz Noteć i Wartę od strony Odry. Jest to unikatowy w skali europejskiej przykład XVIII-wiecznej myśli technicznej oraz rozwoju techniki na przestrzeni XIX i początku XX wieku. 

Autor: Jerzy Rausz

rau/ mhr/

taurus_sea_power_390x100_gif_2020
sun_track

Dziękujemy za wysłane grafiki.