• <

Zarzuty dla kapitana kilka lat po tragedii na statku "Nefryt"

19.05.2021 00:40 Źródło: Radio Szczecin
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Zarzuty dla kapitana kilka lat po tragedii na statku "Nefryt"
Zarzuty dla kapitana kilka lat po tragedii na statku "Nefryt" - GospodarkaMorska.pl
Fot. EuroAfrica Shipping Lines

Niedopełnienie obowiązków wynikających z przepisów oraz dobrej praktyki morskiej, po pięciu latach śledztwa prokuratura postawiła zarzuty kapitanowi statku "Nefryt" - poinformował w Radiu Szczecin adwokat Patryk Zbroja, pełnomocnik części pokrzywdzonych. Do zdarzenia doszło u wybrzeży Afryki w czasie operacji trucia gryzoni. Gaz przedostał się do pomieszczeń załogi, dwie osoby zmarły.

- Śledczy zarzucają kapitanowi między innymi, że doprowadził do nieumyślnego spowodowania śmierci dwójki oficerów oraz do narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia pozostałych 14 członków załogi "Nefryta" - informuje szczeciński adwokat Patryk Zbroja, reprezentujący część pokrzywdzonych.

- Po częściowym, okresowym zawieszeniu postępowania, próbie przesłuchania szeregu świadków, obywateli Wybrzeża Kości Słoniowej, również po zebraniu szeregu opinii biegłych, prokurator ostatecznie zdecydował o przedstawieniu zarzutów kapitanowi. Pokrzywdzeni mają dużą nadzieję, że ta sprawa w końcu na etapie postępowania przygotowawczego się zakończy i w czerwcu prokuratura złoży akt oskarżenia do sądu.

Kapitan "Nefryta" we wtorek w czasie przesłuchania nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Przedstawił wniosek o pisemne uzasadnienie. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

- Śledczy zarzucają kapitanowi między innymi, że doprowadził do nieumyślnego spowodowania śmierci dwójki oficerów oraz do narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia pozostałych 14 członków załogi Nefryta - dodaje adwokat Patryk Zbroja.

Dziękujemy za wysłane grafiki.