• <
BOTA_2023

Negocjacje w sprawie podwyżki płacy minimalnej marynarzy

zk

30.04.2021 11:13 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Negocjacje w sprawie podwyżki płacy minimalnej marynarzy

Partnerzy portalu

Negocjacje w sprawie podwyżki płacy minimalnej marynarzy  - GospodarkaMorska.pl
Pixabay

Dwudniowe negocjacje związków marynarzy i armatorów  w International Labor Organization, w sprawie stawki globalnej płacy minimalnej marynarzy, zakończyły się brakiem uzgodnienia kwoty.

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF), reprezentująca marynarzy, domagała się podwyżki o 1,40 USD dziennie, w stosunku do obecnej minimalnej miesięcznej płacy, która została ustalona w 2018 roku  na wartość 641 USD, co z kolei odpowiada 683 USD miesięcznie lub wzrostowi o 6,5% miesięcznie począwszy od stycznia 2022 roku.

Propozycją armatorów, było podwyższenie podstawowej płacy minimalnej o 3% dla marynarzy, w ciągu 3 lat. Oferta zwiększy miesięczną płacę minimalną z 641 USD do 645 USD od stycznia 2022 roku, z 645 do 648 USD od stycznia 2023 roku oraz do 660 USD od stycznia 2024 roku.

Związki marynarzy nie przyjęły oferty proponowanej przez armatorów, co zgodnie z procesem MOP oznaczałoby, że starsi marynarze nie będą teraz mieli prawa do podwyżki płacy minimalnej przez 2 lata.

„Niestety przedstawiciele marynarzy odrzucili hojną ofertę armatorów w tych trudnych czasach. Poszliśmy dalej, niż się spodziewaliśmy, ale oferta została odrzucona. Jednak nasze drzwi są zawsze otwarte” – oznajmiła dyrektor ds. Zatrudnienia w Międzynarodowej Izbie Żeglugi, Natalie Shaw.

ITF argumentował za minimalną płacą w wysokości 683 USD miesięcznie, począwszy od stycznia 2022 roku, co byłoby zgodne z formułą ILO z 2018 roku (Wzrost o 1,40 USD dziennie w porównaniu z obecną miesięczną płacą minimalną 641 USD).

„Dopiero drugi raz, w długiej historii negocjacji armatorzy i marynarze nie zdołali dojść do porozumienia w sprawie zrewidowanej wartości płacy minimalnej marynarzy. I to jest całkowicie wina armatorów, którzy zachowywali się z tak zdumiewającym brakiem samoświadomości i szacunku dla wyrzeczeń, jakie ponoszą marynarze – zwłaszcza w ostatnich 14 miesiącach” – powiedział Mark Dickinson, rzecznik Seafarers Group w MOP i Wiceprzewodniczący Sekcji Marynarzy ITF.

ITF oznajmiło, że brak porozumienia oznacza, że będzie teraz jednostronnie doradzać MOP w sprawie stawki płacy minimalnej.

„Utrzymujemy, że zrewidowana płaca minimalna MOP dla starszego marynarza wynosi 683 USD miesięcznie od pierwszego stycznia 2022 roku. I poinformujemy o tym naszych partnerów i Organ Zarządzający MOP. Obecnie przygotowujemy się do zdecydowanej współpracy z interesariuszami z branży i szerszego grona odbiorców w celu rozpowszechniania naszych postulatów. Wykorzystamy rozległe sieci i media ustanowione podczas kryzysu związanego ze zmianą załogi, aby wesprzeć naszą kampanię na rzecz godziwych wynagrodzeń dla marynarzy” – powiedział Dickinson.

„Nasze drzwi pozostają otwarte do dalszych rozmów, jeśli zwycięży zdrowy rozsądek” – dodał.


legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.