• <

Wynik wyszukiwania - "ILO " - Wiadomości

20-lecie Polski w UE. Zwiedzanie latarń morskich 1 maja za złotówkę

Urząd Morski w Gdyni oraz Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego zapraszają do wspólnego świętowania 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji, 1 maja 2024 roku latarnie morskie będą dostępne dla zwiedzających za 1 zł. Zwiedzamy pod hasłem: „Dobrze, że jesteśmy razem, bo wspólnie nawigujemy do bezpiecznych portów.”
23.04.2024

Deltamarin i BAR Technologies rozwijają wspólny projekt statku napędzanego siłą wiatru

Deltamarin i BAR Technologies wprowadzają nową, wspólnie opracowaną konstrukcję kadłuba, zoptymalizowaną pod kątem wiatru. Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo w ramach tego przedsięwzięcia wskazuje na ich ciągłe zaangażowanie w dekarbonizację żeglugi oraz sięganie po przyszłościowe rozwiązania dla żeglugi. Wiatr, który niegdyś był głównym napędem statków i okrętów przemierzających morza i oceany w ich wizji wraca do łask, zaczynając nowy rozdział w historii transportu morskiego.
15.02.2024

Hiszpański kurort Benidorm gotowy na noworoczną imprezę na plaży dla 10 tys. turystów

W kurorcie Benidorm w Walencji wszystko jest już gotowe do wielkiej imprezy noworocznej – poinformowały władze tej hiszpańskiej gminy. Według radnej Marilo Cebreros, w zabawie sylwestrowej na plaży Levante weźmie udział ok. 10 tys. turystów krajowych i zagranicznych. Rezerwacje w hotelach oferujących kolację i zabawę zbliżają się do 90 proc.
31.12.2023

Portugalia. Trzy rosyjskie okręty wojenne na wodach pod portugalską jurysdykcją

Marynarka wojenna Portugalii skierowała dwie fregaty w pobliże trzech okrętów rosyjskiej floty wojennej, które pojawiły się na wodach pod portugalską jurysdykcją, podało w piątek dowództwo marynarki w Lizbonie.
16.12.2023

W pobliżu Portugalii poruszają się dwa rosyjskie okręty, w tym jeden podwodny

Portugalska marynarka wojenna (Marinha Portuguesa) podała, że w trakcie regularnego monitoringu wybrzeża zaobserwowała dwie rosyjskie jednostki. Były to holownik ATS Siergiej Balk oraz okręt podwodny typu Kilo II Krasnodar. Zarówno okręt, jak i holownik przeszły przez portugalską strefę ekonomiczną rankiem 15 października.
16.10.2023

Rosja wycofała większość swojej Floty Czarnomorskiej z Sewastopola

Rosja wycofała większość okrętów swojej Floty Czarnomorskiej z Sewastopola do innych baz w Rosji i na Krymie - podał w środę "Wall Street Journal", powołując się na zachodnich oficjeli i zdjęcia satelitarne. Według dziennika to wynik ukraińskich ataków na Krymie.
05.10.2023

Flota Czarnomorska ponosi poważne straty wskutek ukraińskiego ataku

Efekty ukraińskiego ataku na bazę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są znacznie poważniejsze, niż przyznaje rosyjskie ministerstwo obrony i stanowią dla niej duży problem zarówno w kwestii utraty okrętów, jak i utrzymywania floty, przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
15.09.2023

Konosament a umowa czarteru

Klasyczna, według common law, systematyka umów przewozu ładunków morzem (contracts of affreightment), dzieliła umowy na te, które są zawarte w czarterze (charterparty) i te, które są zawarte lub które są uwidocznione w konosamentach (bill of lading). Rozwój praktyki morskiej i angielskiego prawa morskiego, przyniósł, z upływem czasu, coraz to nowe typy, formy i rodzaje umów przewozowych. W istocie jednak, każda nowa odmiana, jest mutacją i/lub hybrydą pierwszych dwóch podstawowych typów umów.
29.07.2023

Nazwy nowych rosyjskich okrętów podwodnych będą pochodzić od ukraińskich miast

Rosja przymierza się do budowy sześciu nowych okrętów podwodnych. Ich nazwy mają pochodzić od okupowanych ukraińskich miast.
14.07.2023

Trwa katastrofa naturalna u wybrzeży Filipin. Służby walczą z wyciekiem ropy

Filipińska Straż Wybrzeża (PCG) ogłosiła w czwartek wieczorem, że około 34 km linii brzegowej na obszarach dotkniętych wyciekiem ropy w prowincji Oriental Mindoro zostało oczyszczonych. Nie kończy to walki z klęską ekologiczną, która dotyka kolejne wybrzeża wysp, zagrażając lokalnej ekonomii oraz środowisku naturalnemu.
05.05.2023

Filipińskie służby zlokalizowały wrak, z którego wycieka olej napędowy zagrażający ekosystemowi wodnemu. Są zdjęcia

Od ponad dwóch tygodni trwa akcja oczyszczania wycieku po katastrofie tankowca MT Princess Empress który zatonął nieopodal wyspy Mindogo. Podwodni specjaliści udostępnili zdjęcia prezentujące zatopioną jednostkę. Teraz należy oczekiwać na akcję wydobycia zagrażającemu morskiej faunie i florze ładunku.
21.03.2023

Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio

Grecki Philosofish zakontraktował w AKVA dwa statki paszowe do karmienia ryb w farmach morskich. Statki zostały zaprojektowane dla operatorów działających w warunkach Morza Śródziemnego. CRIST ma doświadczenie w produkcji paszowców i statków do przewozu ryb żywych.
03.03.2023

Muzealna droga ORP Sokół. Początek nowego etapu życia okrętu

Wedle zapowiedzi jeszcze w tym roku ma się rozpocząć nowa "służba" ORP Sokół, okrętu podwodnego typu Kobben, który do 2018 roku służył pod biało-czerwoną banderą. Trwają prace nad uczynieniem z niego wyjątkowego eksponatu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
30.01.2023

Rumuńskie media o wyprowadzeniu okrętów z Noworosyjska

Rosja niespodziewanie wyprowadziła na Morze Czarne 10 okrętów wojennych, które były zacumowane w porcie wojennym w Noworosyjsku - podały w sobotę rumuńskie media.
14.01.2023

Nowy prezes spółki powołanej do budowy rurociągu naftowego z Ukrainy do Polski

Nowym prezesem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) Sarmatia, zgodnie z zasadą rotacji według umowy spółki, został Vitaliy Baylarbayov, przedstawiciel SOCAR z Azerbejdżanu. Dotychczasowy prezes MPR Sarmatia Teimuraz Gochitashvili z gruzińskiego GOGC pozostał w zarządzie spółki.
10.01.2023

Tajemnicza śmierć szefa rosyjskiej stoczni

Rosyjska Stocznia Admiralicji podała, że 24 grudnia niespodziewanie zmarł jej dyrektor generalny.
27.12.2022

Wzrost aktywności rosyjskiej floty na Morzu Czarnym

Przy okazji wizyty ukraińskiego prezydenta w USA zaobserwowano wzrost aktywności okrętów Floty Czarnomorskiej. Istnieje obawa, że po ponad 300 dniach konfliktu może to być zapowiedzią nowych działań od strony morza.
23.12.2022

W fiordzie Oslo zakwitają algi, winne oczyszczalnie ścieków

W fiordzie Oslo, w wodach okalających stolicę Norwegii, zakwitają algi niszcząc rośliny będące siedliskami ryb. Winne temu są oczyszczalnie ścieków, które "przepuszczają" zbyt duże ilości azotu. Wymaga to dużych inwestycji w systemy kanalizacyjne - zauważa norweski nadawca publiczny NRK.
23.08.2022

Ponowne otwarcie latarni morskiej Rozewie II

1 maja br. nastąpi ponowne otwarcie latarni Rozewie II. Rozewie to najbardziej znana latarnia naszego wybrzeża. Niewielu osobom wiadomo, że w Rozewiu są dwie latarnie: czynna i nieczynna, stara i nowa, nazywana także Rozewie I i Rozewie II, jedna uruchomiona w 1822 i działająca do dziś, a druga uruchomiona w 1875 i wyłączona w 1910.
24.04.2022

Powstają największe silniki na metanol, będą zasilać kontenerowce Maersk

Zamówione przez Maersk w Korei kontenerowce będą wyposażone w największe w historii silniki na metanol.
26.08.2021

Chłopaki do wzięcia. Chińscy marynarze pod zagraniczną banderą

Około 90 procent światowego handlu odbywa się za pośrednictwem żeglugi międzynarodowej. Marynarze odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu ciągłości tego handlu oraz w zapewnieniu przepływu towarów. W trudnych czasach pandemii, Chiny stają się czołowym dostarczycielem marynarzy do zagranicznych jednostek.
20.07.2021

Maersk Supply Service. Firma wyśle kolejny statek by wspierać oczyszczanie oceanu

Duński operator Maersk Supply Service wyśle kolejny statek, aby wesprzeć The Ocean Cleanup w jego wysiłkach na rzecz usuwania plastiku z oceanów.
12.05.2021

Negocjacje w sprawie podwyżki płacy minimalnej marynarzy

Dwudniowe negocjacje związków marynarzy i armatorów w International Labor Organization, w sprawie stawki globalnej płacy minimalnej marynarzy, zakończyły się brakiem uzgodnienia kwoty.
30.04.2021

Filipiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim

Filipińska straż przybrzeżna prowadzi ćwiczenia na wodach Morza Południowochińskiego, do których prawa rości sobie rząd w Pekinie. Manewry rozpoczęto w czasie kolejnej eskalacji napięć w spornym regionie.
26.04.2021

Maersk: pierwszy neutralny emisyjnie statek wypłynie w 2023 roku

Grupa żeglugowa Maersk oświadczyła w środę, że przyspieszy plany dekarbonizacji morskiej żeglugi kontenerowej. Ma to nastąpić w 2023 r. poprzez uruchomienie pierwszego na świecie statku napędzanego paliwem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.
17.02.2021

Najważniejsze postanowienia 107. sesji komitetu prawnego (Leg 107) IMO

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
21.01.2021

Najważniejsze postanowienia dot. marynarzy 107. sesji Komitetu Prawnego (LEG 107)

W dniach 27 i 30 listopada oraz 1 grudnia br. odbyła się w formie zdalnej 107. sesja Komitetu Prawnego (LEG 107). Z ramienia PRS udział w sesji wzięła Karolina Sypion-Babś z Ośrodka ds. IMO – Przewodnicząca Krajowej Sekcji Prawnej.
19.01.2021

Unia potrzebuje Chin, umowa inwestycyjna szansą dla obu stron

Umowa UE-Chiny jest gospodarczą szansą dla obu stron. To również szansa na dalszy rozwój chińskiej gospodarki w oparciu o globalne zasady rynkowe - powiedziała PAP europosłanka, prof. Danuta Huebner (PO). Jej zdaniem Pekin podjął w niej ważne zobowiązana dot. respektowania prawa pracy.
15.01.2021

Salvini ponownie przed sądem w sprawie przetrzymywania migrantów

Lider włoskiej opozycji, szef Ligi Matteo Salvini oświadczył w sobotę, że za słuszne uważa to, co robił jako szef MSW, gdy nie pozwalał migrantom zejść ze statku na Sycylii. W sobotę stawił się przed sądem w Katanii, gdzie oskarżony jest o uwięzienie ludzi.
12.12.2020

Najważniejsze postanowienia ze 102. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach 4-11 listopada br. w formie zdalnej odbyła się 102 sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego, w której udział wzięła również delegacja polska.
26.11.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Zarząd Kanału Panamskiego wygrał sprawę arbitrażową o wartości 265 milionów dolarów

Władze Kanału Panamskiego oświadczyły, że wygrały w piątek orzeczenie arbitrażowe w sprawie zwrotu 265 milionów dolarów od konsorcjum, które zbudowało trzeci zestaw śluz dla kluczowego transoceanicznego szlaku wodnego.
29.09.2020

Pływający dok uderzył w okręty w rosyjskiej bazie marynarki wojennej [wideo]

Tajfun Maysak spowodował duże straty w rosyjskiej bazie marynarki wojennej. Pojawiły się filmy przedstawiające ogromny pływający dok uwolniony przez huragan i uderzający w okręty wojenne we Władywostoku. Port jest główną bazą rosyjskiej marynarki wojennej na Pacyfiku. Na pirsach, na których zdarzył się wypadek, znajdują się okręty podwodne klasy Kilo i duże łodzie rakietowe klasy Tarantul.
07.09.2020

Puchar Prezydenta Gdańska za nami!

Blisko 140 zawodników i zawodniczek w klasach BIC Techno 293 oraz Open Foil Race rywalizowało w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Akweny regat usytuowane były w bezpośrednim sąsiedztwie plaż na Stogach oraz w Sobieszewie, dzięki czemu widzowie mogli jak na wyciągnięcie ręki obserwować zmagania najmłodszych deskarzy.
13.07.2020

Raport Greenpeace: Niemcy zawiedli w ochronie mórz

Ekolodzy w raporcie wymieniają drastyczne następstwa zaniedbań w ochronie mórz. Krytycy zarzucają im wypaczanie faktów.
10.07.2020

Zwiedzanie latarń morskich

Uprzejmie informujemy miłośników i pasjonatów latarń morskich, iż w związku z wdrożeniem odpowiednich zasad sanitarnych, Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego – jako organizator ruchu turystycznego, w uzgodnieniu z Urzędem Morskim w Gdyni udostępniło do zwiedzania latarnie morskie ROZEWIE, STILO i KRYNICA MORSKA.
07.07.2020

25 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Marynarza!

W tym roku z uwagi na panującą sytuację związaną z epidemią COVID-19, o marynarzach i sytuacji, w jakiej się znaleźli należy mówić szczególnie głośno.
23.06.2020

Ponad 20 kontenerów wypadło za burtę barki

Jak poinformowała amerykańska straż przybrzeżna, 22 czerwca, niedaleko Hilo na Hawajach, za burtę barki Ho Omaka Hou wypadło ponad dwadzieścia kontenerów. Dotychczas zlokalizowano dziewięć z nich.
23.06.2020

Statki autonomiczne a uwarunkowania prawne

Statki autonomiczne to zagadnienie, które dla wielu jest mniej lub bardziej odległą wizją przyszłości, która biorąc pod uwagę obecne trendy może bardzo szybko stać się po prostu naszą codziennością. Myślę, że w obecnej dobie temat stał się na tyle aktualny, iż należy bardzo poważnie rozważyć prawne implikacje wprowadzenia statków autonomicznych (bezzałogowych) w żegludze międzynarodowej.
22.06.2020

List otwarty w sprawie bezpieczeństwa marynarzy na statkach w związku z pandemią Covid-19

Z uwagi na liczne niepokojące sygnały, które od kilku tygodni napływają do Kancelarii od marynarzy i ich rodzin, w związku z niewystarczającymi środkami zabezpieczającymi marynarzy przed zakażeniem Covid-19 na wielu statkach, wystosowaliśmy list otwarty, który został przesłany do następujących organizacji:
22.04.2020

Bezrobocie na świecie wywołane pandemią może przekroczyć 25 mln

Liczba osób, które stracą pracę na skutek pandemii koronawirusa, może znacznie przekroczyć 25 mln, które Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) prognozowała tydzień temu - oświadczył w czwartek dyrektor departamentu ds. zatrudnienia tej organizacji Sangheon Lee.
26.03.2020

GDDKiA prowadzi trzy cząstkowe przetargi na dalsze roboty na A1 wokół Częstochowy

Trzy cząstkowe przetargi na wybrane roboty mające umożliwić przejezdność obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1 prowadzi katowicki oddział GDDKiA. Wcześniej Dyrekcja deklarowała wolę wyłonienia wykonawcy wszystkich brakujących prac w trybie negocjacji.
27.09.2019

Filipiny: Siedem osób utonęło po wywróceniu się łodzi

Siedem osób utonęło w środę po wywróceniu się łodzi w pobliżu wyspy Boracay w prowincji Aklan w środkowych Filipinach - poinformowała straż przybrzeżna. Lokalna drużyna smoczych łodzi ćwiczyła przed zawodami wioślarskimi. 14 wioślarzy uratowano.
25.09.2019

GDDKiA nie dostała ofert na kontynuację robót na autostradowej obwodnicy Częstochowy

GDDKiA nie dostała ani jednej oferty w przetargu na roboty mające zapewnić jeszcze w tym roku przejezdność autostradowej obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. Dyrekcja zapowiada kolejny przetarg, z tym samym terminem wykonania prac.
07.09.2019

Zablokowany przez Salviniego statek NGO z migrantami zawinął na Sycylię

Statek Eleonore niemieckiej organizacji pozarządowej Lifeline z ponad 100 migrantami na pokładzie wpłynął w poniedziałek do portu Pozzallo na Sycylii. Wcześniej wstępu na włoskie wody zabronił mu szef Włoch Matteo Salvini oraz resorty obrony i infrastruktury.
02.09.2019

Włoskie MSW zabroniło wstępu statkowi organizacji pozarządowej z migrantami (wideo)

Szef MSW Włoch Matteo Salvini podpisał we wtorek dekret zabraniający statkowi organizacji pozarządowej ze 101 migrantami na pokładzie wstępu na włoskie wody. Statek Eleonore pływający pod niemiecką banderą uratował ludzi z tonącego pontonu koło Libii.
27.08.2019

Włochy: Kolejnych ośmiu migrantow opuściło pokład statku Open Arms

Kolejnych ośmiu migrantów opuściło w nocy z poniedziałku na wtorek z powodów medycznych statek organizacji pozarządowej Open Arms, stojący przy brzegach wyspy Lampedusa. Jednostka od prawie trzech tygodni czeka na zgodę na wpuszczenie do włoskiego portu.
20.08.2019

U brzegów Lampedusy stoi statek NGO, w rządzie - nowy spór o migrantów

Niedaleko brzegów włoskiej wyspy Lampedusa stoi statek hiszpańskiej organizacji pozarządowej Open Arms ze 147 migrantami i czeka na zgodę na wpłynięcie do portu. Wśród ministrów byłej koalicji rządowej doszło do ostrego sporu wokół tej jednostki pomocowej.
15.08.2019

Koniec dużych wycieczkowców pływających po Wenecji? Włoski rząd rozważa wprowadzenie zakazu

Duże wycieczkowce mogą niedługo otrzymać zakaz zawijania do centrum Wenecji. Taki plan zaproponował Danilo Toninelli, włoski minister transportu. Chce on od września przekierowywać większe statki z dala od kanału Guidecca, jednego z największych w tym włoskim mieście.
12.08.2019

Filipiny: Do 25 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zatonięcia promów

Do 25 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zatonięcia trzech promów na morzu między położonymi na wyspach dwiema prowincjami Guimaras i Iloilo na Filipinach - poinformowała w niedzielę filipińska policja. 55 osób uratowano; sześć wciąż jest zaginionych.
05.08.2019

Na Filipinach zatonęły trzy promy. Zginęło 7 ludzi, 31 uratowano (foto)

Co najmniej siedem osób zginęło, a 31 uratowano na Filipinach, kiedy podczas złej pogody zatonęły trzy promy na morzu między dwiema prowincjami kraju - poinformowała w sobotę filipińska straż przybrzeżna.
03.08.2019

Otwarto autostradę A1 od Pyrzowic pod Częstochowę

Z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i komisarz Elżbiety Bieńkowskiej oficjalnie oddano w piątek do użytku fragment autostrady A1 od Pyrzowic pod Częstochowę. Jak zaznaczył szef rządu, nowy odcinek skróci podróż od Pyrzowic pod Częstochowę o 25 minut.
03.08.2019

GDDKiA ogłosiła przetarg na kontynuację robót na autostradowej obwodnicy Częstochowy

Przetarg na kontynuację robót na autostradowej obwodnicy Częstochowy, w zakresie oddania do ruchu ciągu głównego trasy, ogłosiła w piątek GDDKiA. Prace mają umożliwić udostępnienie autostrady A1 wokół Częstochowy do końca tego roku.
02.08.2019

GDDKiA: Na autostradowej obwodnicy Częstochowy rozpoczęto układanie nawierzchni

Na autostradowej obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1 rozpoczęło się układanie nawierzchni z betonu cementowego – podała w czwartek GDDKiA. To tzw. prace zabezpieczające, wykonywane przez konsorcjum z kluczowym udziałem Strabagu i Budimeksu.
02.08.2019

Śląskie: Ograniczenia tylko na drodze dojazdowej do nowego fragmentu A1

Na zaplanowanych do otwarcia odcinkach autostrady A1 od Pyrzowic pod Częstochowę nie będzie ograniczeń tonażu – poinformowała GDDKiA. Częstochowa wprowadzi ograniczenie do 12 ton na drodze nr 908, prowadzącej do węzła z A1 od strony centrum miasta.
01.08.2019

Szczecin: Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza” - w sobotę

"Stabat Mater" Marka Jasińskiego i "Sunrise Mass" Oli Gjeilo zabrzmią w sobotę na szczecińskim Cmentarzu Centralnym w hołdzie marynarzom, którzy nie powrócili z morza. Orkiestrze Opery na Zamku będzie towarzyszyć chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
03.06.2019

Warszawa: Do stolicy dotarła fala wezbraniowa. Stan wody to obecnie około 550 centymetrów

Przez Warszawę i południowe rejony Mazowsza przechodzi na Wiśle fala wezbraniowa. "Jeżeli chodzi o stolicę to woda osiągnęła stan około 550 centymetrów. Stan ostrzegawczy to jest 600 centymetrów" - poinformował PAP rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.
29.05.2019

Straż pożarna: Fala kulminacyjna w Warszawie nie przekroczy stanu ostrzegawczego

Fala kulminacyjna dotrze we wtorek pomiędzy godz. 12 a 18 w rejon Bulwarów Wiślanych w Warszawie, nie powinna przekroczyć stanu ostrzegawczego, czyli 600 cm - poinformował PAP rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.
28.05.2019

Warszawa: Bulwary Wiślane zostaną zamknięte z powodu przejścia fali wezbraniowej

W poniedziałek o godz. 20 zostaną zamknięte wejścia na bulwary nad Wisłą. Ma to związek z przejściem fali wezbraniowej na Wiśle przez stolicę - poinformował warszawski Ratusz.
27.05.2019

Największe europejskie stocznie pracują nad integracją danych

Europejskie zakłady stoczniowe wystartowały z inicjatywą opracowania specjalnej platformy wymiany informacji w ramach projektu o nazwie Code Kilo.
16.04.2019

Wojewoda małopolski wszczął postępowanie ws. ZRID dla dwóch odcinków S7

Wojewoda małopolski Piotr Ćwiki wszczął postępowanie w sprawie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla dwóch odcinków drogi ekspresowej S7: od granicy województwa do węzła Miechów oraz od węzła Szczepanowice do węzła Widoma.
26.02.2019

GDDKiA: Koniec realizacji A1 Pyrzowice-Częstochowa w II poł. br.

Realizacja czterech budowanych fragmentów autostrady A1 Pyrzowice-Częstochowa jest na finiszu i dobiegnie końca w II poł. 2019 r. - wynika z informacji GDDKiA. Stan realizacji opóźnionej obwodnicy Częstochowy wynosił jednak na koniec 2018 r. 49 proc.
08.01.2019

Urząd Morski w Słupsku szacuje straty po sztormie na prawie 9 mln zł

Urząd Morski w Słupsku oszacował wstępnie straty, jakie wywoła sztormowa pogoda utrzymująca się na polskim Wybrzeżu w pierwszych dwóch dniach stycznia, na prawie 9 mln zł. Wezbrane wody Bałtyku uszkodziły m.in. jedenaście zjazdów na plaże, wały wydmowe, ogrodzenia itp.
06.01.2019

Belgijskie F16 przechwyciły nad Bałtykiem rosyjskie myśliwce (wideo)

Cztery belgijskie F16, uczestniczące w misji NATO Baltic Air Policing, przechwyciły nad Morzem Bałtyckim rosyjskie myśliwce. O zdarzeniu, do którego doszło w środę, poinformowano na Twitterze Belgijskich Sił Powietrznych.
01.12.2018

Nowe informacje ws. incydentu z rosyjskimi samolotami na Bałtyku

Belgijskie media podały w poniedziałek nowe informacje o zaistniałym w ubiegły czwartek na Bałtyku incydencie, kiedy to rosyjskie bombowce z podwieszonymi bombami przeleciały nad uczestniczącym w ćwiczeniach NATO okrętem marynarki wojennej Belgii.
27.11.2018

Pomorskie: Zgłoszenie o małym samolocie, który miał spaść w okolicy Nowęcina, nadal niepotwierdzone

Zgłoszenie o małym samolocie, który w sobotę miał spaść w okolicy Nowęcina pod Łebą, nadal nie zostało potwierdzone. Służby SAR wycofały się z poszukiwań, uznając, że to był fałszywy alarm. Policja wznowiła je w niedzielę rano.
04.11.2018

Orzeł w zanurzeniu

Jest największym polskim okrętem podwodnym. ORP Orzeł odbywa szkolenie na morzu, sprawdzając m. in. przygotowanie załogi do samodzielnego operowania poza macierzystym portem w położeniu podwodnym.
19.10.2018

Kraków: GDDKiA podpisała umowę na odcinek drogi ekspresowej S7

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w środę umowę z włoską firmą Salini Impregilo na zaprojektowanie i budowę ok. 18-km odcinka drogi ekspresowej S7 od Krakowa do węzła Widoma w woj. małopolskim. Koszt inwestycji przekroczy 1,072 mld zł.
26.09.2018

Prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego: stoimy na straży dobrego imienia Stoczni Szczecińskiej (wywiad)

Szerokim echem odbiło się zlożenie zawiadomienia w prokuraturze w sprawie Szczecińskiego Parku Przemysłowego przez PO. Dotyczyło ono możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Według posłów PO, SPP bezprawnie używa nazwy "Stocznia Szczecińska" i przedstawia fałszywe certyfikaty. O zdanie postanowiliśmy zapytać Andrzeja Strzebońskiego, prezesa zarządu spółki. Dlaczego korzystanie z nazwy Stocznia Szczecińska przeszkadza niektórym posłom PO, skąd nasilone ataki i jakie są najbliższe plany n
21.09.2018

Znaleźli księżyc. Teraz go suszą i naprawiają, a policja szuka chuliganów

Grupie chuliganów nie udało się zatopić "księżyca", który przyłynął do Gdańska jako dar Krakowa dla Pomorzan. Rzeźba została wyłowiona w Stoczni Remontowej, ale wymaga osuszenia i naprawy. Policja szuka sprawców.
13.09.2018

Włochy/Minister transportu: O przyszłości UE rozstrzygnie kwestia migracji

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla niemieckiej agencji dpa włoski minister infrastruktury i transportu Danilo Toninelli wyraził opinię, że kwestia migracji rozstrzygnie o przyszłości Unii Europejskiej.
07.09.2018

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w Windsurfingu

W Pucku zakończyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w Windsurfingu, na starcie których stanęło blisko siedemdziesięcioro najmłodszych deskarzy z ośmiu klubów żeglarskich. Organizatorem regat było Stowarzyszenie Pucki Klub Żeglarski na Fali, a patronat objęło Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu.
29.08.2018

Włochy: Trwa kryzys wokół statku ze 177 migrantami, który zawinął na Sycylię

W porcie w Katanii na Sycylii stoi statek włoskiej Straży Przybrzeżnej ze 177 migrantami, którzy nie mogą zejść na ląd. Nie zezwalają na to władze Włoch, gdyż czekają na deklarację gotowości przyjęcia ich przez kraje UE.
22.08.2018

KE: Pięć krajów zgodziło się przyjąć migrantów ze statku Aquarius

Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia i Luksemburg zgodziły się przyjąć 141 migrantów z "Aquariusa", statku organizacji pozarządowej SOS Meditarranee - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. Na zacumowanie statku w swoim porcie zgodę wyraziła Malta.
14.08.2018

Włochy proszą Londyn o wzięcie odpowiedzialności za statek z migrantami

Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.
13.08.2018

Warszawa: Bezpłatny Miejski Serwis Rowerowy działa nad Wisłą

Bezpłatny Miejski Serwis Rowerowy udostępniono przy Letniej Strefie Rekreacyjnej na plaży Poniatówce. Czynny jest we wszystkie wakacyjne weekendy. Rowerzyści mogą tam bezpłatnie skontrolować stan techniczny swoich jednośladów oraz naprawić usterki.
10.07.2018

Malta także nie chce wpuścić statku z ponad 200 migrantami

Rząd Malty oświadczył w piątek, że nie ma kompetencji do tego, by przyjąć w swoim porcie statek organizacji pozarządowej z ponad 200 migrantami, uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Zwróciły się o to władze Włoch, które nie chcą wpuścić jednostki.
23.06.2018

Włochy: Rząd apeluje do Malty, by przyjęła statek z migrantami

Rząd Włoch zaapelował w piątek do Malty o to, aby wpuściła do swego portu statek organizacji pozarządowej Lifeline z ponad 200 migrantami, uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Wcześniej strona włoska ogłosiła, że nie przyjmie jednostki, bo uważa ją za nielegalną.
23.06.2018

Włochy apelują do Holandii, by wycofała dwa statki organizacji pozarządowych

Minister infrastruktury i transportu Danilo Toninelli, odpowiedzialny we włoskim rządzie za porty, zaapelował w sobotę do władz Holandii, by wycofały z Morza Śródziemnego dwa płynące pod jej banderą statki organizacji pozarządowych, które ratują tam migrantów.
16.06.2018

Hiszpania: 700 migrantów uratowanych na morzu, czterech utonęło

Hiszpańskie służby ratownicze poinformowały, że u wybrzeży południowej Hiszpanii, w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej i na Morzu Alborańskim między Hiszpanią i Marokiemi uratowały w piątek ok. 700 migrantów i wyłowiły z wody cztery ciała.
16.06.2018

Bałtycka Sztafeta na etapie morskim

W Krynicy Morskiej 5 kilometrową pętlą rozpoczęła się Bałtycka Sztafeta 2018. Biegacze pokonali już odcinek do Gdyni i obecnie pokonują etap drogą morską. Na ORP Heweliusz, na którym znajdują się uczestnicy sztafety, bieg odbywa się na bieżniach. Po drodze zapalili światła w latarniach w Gdańsku w Porcie Północnym i w Nowym Porcie oraz w Sopocie. Teraz czas na latarnię w Helu.
15.06.2018

Włochy: Rząd zarzuca władzom Francji hipokryzję i cynizm

Rząd Włoch zarzucił Francji "hipokryzję" i "cynizm" w podejściu do kwestii migracji. Tak gabinet Giuseppe Contego zareagował na słowa krytyki ze strony prezydenta Emmanuela Macrona, który postępowanie władz w Rzymie nazwał "cynizmem i nieodpowiedzialnością".
13.06.2018

Morze wyrzuciło rosyjskie pociski sygnalizacyjne z okrętów podwodnych. Znaleziono je m.in. w Jastarni i na Helu

Pociski sygnalizacyjne rosyjskiej produkcji z okrętów podwodnych znaleziono na plażach w Jastarni, Helu i na Wyspie Sobieszewskiej – potwierdza Marynarka Wojenna. "Wiemy o trzech pociskach, ale zabezpieczone zostały dwa z nich" – podano.
31.05.2018

Polskie żaglowce pozdrawiają Velas Latinoamerica

Morze jest mostem, łączącym ludzi, niezależnie od szerokości geograficznej. Wychodząc z tego założenia kapitanowie i armatorzy największych polskich żaglowców wysłali specjalne pozdrowienia do wszystkich jednostek uczestniczących w trwającym właśnie zlocie Velas Latinoamerica.
30.04.2018

Pokaz siły amerykańskiej marynarki na spornym Morzu Południowochińskim

Marynarka USA urządziła pokaz siły z udziałem lotniskowca USS Theodore Roosevelt i 20 myśliwców F-18 na wodach spornego akwenu Morza Południowochińskiego, gdzie niedawno Chińczycy przeprowadzili własne manewry floty i lotnictwa – informują agencje.
12.04.2018

Małopolskie: GDDKiA wybrała wykonawcę na odcinek drogi ekspresowej S7

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała we wtorek włoską firmę Salini Impregilo do zaprojektowania i wybudowania ok. 18-km odcinka drogi ekspresowej S7 od Krakowa do węzła Widoma w woj. małopolskim. Koszt inwestycji wyniesie ponad 1,072 mld zł.
06.03.2018

Podkarpackie: Nowi najemcy w terminalu cargo w Jasionce

Nowe firmy wynajęły powierzchnię w terminalu cargo na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce (Podkarpackie). Najemcami zostały firmy Kuehne+Nagel, Airport Handling Services, Availo. Łącznie wynajęły 700 m kw. powierzchni biurowej.
13.02.2018

Bezbłędna logistyka Dachser dla Trade Con

Dachser koordynuje dostawy towarów z całego świata dla Trade Con z Bremy – firmy sprzedającej artykuły kibicowskie najlepszych klubów piłkarskich. Operator logistyczny współpracuje z Trade Con w zakresie logistyki europejskiej od trzech lat, a w tym roku przejął także obsługę firmy w Azji.
15.12.2017

Gdynia nagrodzona przez Polski Związek Żeglarski

W czwartek 30 listopada w gościnnych progach Centrum Olimpijskiego im. Jana Pawła II Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się tradycyjna Gala Sportu, która zwieńczyła kolejny rok działalności Polskiego Związku Żeglarskiego. Impreza była okazją do wręczenia nagród. Dwie z nich odebrał Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk.
01.12.2017

Żeglarze podsumowali sezon i rozpoczęli nowy – 269 zawodników w kadrach

Tradycyjna Gala Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem ponad 400 zawodników i trenerów, którzy w czwartek przybyli do Centrum Olimpijskiego w Warszawie, zwieńczyła tegoroczny sezon i... rozpoczęła nowy. Nominacje do kadr narodowych w 20 klasach otrzymało 269 osób.
30.11.2017

85-lecie Dywizjonu Okrętów Podwodnych

85 lat temu, w Polskiej Marynarce Wojennej utworzono Dywizjon Okrętów Podwodnych. Od tego czasu okręty podwodne nieprzerwanie służą pod biało-czerwoną banderą. Największą sławę zyskały podczas działań podczas II wojny światowej.
24.04.2017

Prezes PERN szefem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego Sarmatia

Prezes PERN Igor Wasilewski został szefem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) "Sarmatia" powołanego do realizacji projektu budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce. PERN jest udziałowcem MPR "Sarmatia".
12.04.2016

Przeciek może opóźnić rozbudowę Kanału Panamskiego

Rozbudowa kanału może zostać po raz kolejny odłożona w czasie, wskutek przecieku, który wykryto latem – powiedział przedstawiciel zarządu obiektu.
27.11.2015

1 maja rozpoczęcie sezonu turystycznego w latarniach morskich

Stało się już tradycją, że latarnie morskie położone nad Zatoką Gdańską zostają udostępniane do zwiedzania. Chętni będą mogli odwiedzić obiekty w Rozewiu, Helu, Krynicy Morskiej, Stilo, spojrzeć na Jastarnię i zrewitalizowaną drugą latarnię w Rozewiu.
29.04.2015

Uroczyste przekazanie armatorowi jednostki B69/2 Artic Fjell

1 września w Stoczni Crist w Gdyni odbyło się uroczyste przekazanie jednostki B69/2 Artic Fjell norweskiemu armatorowi Artic Shipping.
01.09.2014

Obchody Święta Latarni Morskich

Zwiedzanie latarń morskich administrowanych przez Urzędy Morskie w Gdyni, Słupsku i Szczecinie organizuje kilka stowarzyszeń, a wśród nich Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
22.07.2014

Stocznia Crist przekazała armatorowi specjalistyczną jednostkę do obsługi farm rybnych

Stocznia CRIST jest znana z realizacji projektów specjalistycznych. Najnowszym z nich jest Bulk Cargo Combi Vessel do obsługi norweskich farm rybnych. Uroczyste przekazanie statku odbyło się 18 czerwca w Gdyni.
23.06.2014

W Polsce jest ich niespełna dziesięciu - nurkowie ratownictwa to elita Marynarki Wojennej

Grupa polskich nurków głębokowodnych jest stosunkowo nieliczna, ale w państwach położonych nad Bałtykiem - jedyna. Tworzą oni wąskie, rzec by można elitarne grono, które co roku poddawane jest bardzo restrykcyjnym testom. Tak wyśrubowane normy nie obowiązują nawet w Stanach Zjednoczonych - pisze "Polska Zbrojna".
30.10.2013

Jubileusz 40-lecia grupy okrętów NATO

We wtorek, 29 października, w Gdyni odbędą się uroczyste obchody 40 rocznicy powstania Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1), najdłużej funkcjonującej grupy okrętów Sojuszu. W jubileuszu, z udziałem 6 okrętów wchodzących obecnie w skład tego Zespołu, wezmą udział: pełniący obowiązki Dowódcy Marynarki Wojennej kontradmirał Stanisław Kania oraz Zastępca Szefa Sztabu Dowództwa Komponentu Morskiego NATO komodor Dan MacKeigan (MW Kanady).
28.10.2013

Dziewięciu chętnych na wartą 0,5 mld zł linię do Portu Gdańsk

Dziewięciu wykonawców jest zainteresowanych przetargiem na modernizację linii kolejowej nr 226 Pruszcz Gdański - Gdańsk Port Północny. Wartość przedsięwzięcia PKP PLK szacują na ok. 0,5 mld zł.
12.04.2013

Stocznia Crist zbuduje innowacyjne statki do obsługi norweskich farm łososiowych

Stocznia Crist wybuduje dwa statki do obsługi farm łososiowych w Norwegii. Odbiorcą jest Ewos Group, jeden z czołowych dostawców pasz i odżywek dla ryb hodowlanych na świecie.Statki będą miały 70 metrów długości i 2,4 tys. ton pojemności ładowni oraz 3000 t nośności. Jednostki tego typu dostarczają pokarm dla ryb bezpośrednio od producenta do odbiorcy. Dodatkową funkcją jednostek realizowanych przez Stocznię Crist będzie również zaopatrywanie fabryki karmy w surowce.
27.02.2013

Warunki Pracy na Morzu - Polska ratyfikowała konwencję MLC 2006

W maju 2012 r. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikował Międzynarodową Konwencję o Pracy na Morzu z 2006 r. (Maritime Labour Convention – MLC 2006). Polska jest 26-tym krajem członkowskim ILO (International Labour Organization – Międzynarodowa Organizacja Pracy), który ratyfikował ten dokument.
12.07.2012

„Filmowe koszary”

Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się także „Gdynia Film Festival Dzieciom”, którego kulminacyjnym punktem programu będą „Filmowe Koszary”. Organizowane są one w sobotę, 12 maja w Gdyni Oksywiu na boisku przed kinem „GROM” oraz na terenie Bazy Marynarki Wojennej. Tego dnia będzie można zobaczyć m.in. pokazy kaskaderskie, saperskie i ratownicze oraz wejść na pokład okrętów Marynarki Wojennej.
11.05.2012

„Majówka” na pokładach okrętów

W pierwszym tygodniu maja, w Gdyni, Marynarka Wojenna zaprezentuje społeczeństwu swoje okręty. Będzie można zobaczyć i wejść na pokład okrętów, które wykonują zadania na polskich obszarach morskich oraz uczestniczą w misjach i operacjach międzynarodowych. Wśród nich będą m.in. okręty podwodne, fregata i okręt rakietowy, okręty trałowo-minowe oraz ratowniczy.
26.04.2012

Ogólnopolski konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku Wszyscy dbamy o Bałtyk rozpoczęty!

Już w maju tego roku, po raz trzeci w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku uczniowie pierwszych klas gimnazjów wypłyną w rejsy po Motławie, Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej. Tymczasem już 22 marca, w Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego rozpoczął się konkurs ekologiczny „Wszyscy dbamy o Bałtyk”, do udziału w którym zaproszeni są uczniowie wszystkich polskich gimnazjów!
29.03.2012

Nadmorskie położenie kraju dobrem narodowym

Anna Wypych – Namiotko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej: „Jestem przekonana, że dorobek ostatnich czterech lat w dziedzinie spraw morskich stanowi solidną podstawę dla zrównoważonego i stabilnego rozwoju krajowego sektora morskiego. Nakreślone priorytety polityki morskiej państwa w perspektywie do 2020 r., prace legislacyjne, w tym wprowadzone ułatwienia dla przedsiębiorców oraz wiele umów międzynarodowych w dziedzinie spraw morskich stanowią oparcie dla pomyślnego rozwoju sektora
01.12.2011

Podczele. Morze wyrzucilo na brzeg tysiące niewypałów

Saperzy Marynarki Wojennej po raz kolejny zostali wezwani do akcji unieszkodliwienia obiektów militarnych. Tym razem było to ponad 1200 szt. amunicji strzeleckiej i artyleryjskiej oraz granaty moździerzowe. Przedmioty zostały wyrzucone przez morze na plaży w Podczelu pod Kołobrzegiem.
16.11.2011

Zmiany do Konwencji STCW

Zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na morzu wymaga zatrudniania członków załóg statków morskich o odpowiednich kwalifikacjach potwierdzonych stosownymi świadectwami.
04.08.2011

Polak przewodniczy obradom podkomitetu Międzynarodowej Organizacji Morskiej.

Dr inż. Zbigniewem Szozdą, pracownik Akademii Morskiej w Szczecinie ponownie został wybrany Przewodniczącym Podkomitetu ds. Stateczności, Linii Ładunkowych i Bezpieczeństwa Statków Rybackich Międzynarodowej Organizacji Morskiej.
25.01.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.