• <
SAR_2022

Pokaz siły amerykańskiej marynarki na spornym Morzu Południowochińskim

pc

12.04.2018 04:31 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Pokaz siły amerykańskiej marynarki na spornym Morzu Południowochińskim

Partnerzy portalu

Pokaz siły amerykańskiej marynarki na spornym Morzu Południowochińskim - GospodarkaMorska.pl

Marynarka USA urządziła pokaz siły z udziałem lotniskowca USS Theodore Roosevelt i 20 myśliwców F-18 na wodach spornego akwenu Morza Południowochińskiego, gdzie niedawno Chińczycy przeprowadzili własne manewry floty i lotnictwa – informują agencje.

Pekin rości sobie prawa do prawie całego obszaru Morza Południowochińskiego, przez który przebiegają kluczowe dla międzynarodowego handlu trasy transportowe. Chiny budują na spornym akwenie sztuczne wyspy i instalacje wojskowe, które według Waszyngtonu mogą posłużyć do ograniczenia swobody żeglugi.

Rosnąca obecność chińskiej armii w regionie budzi obawy Zachodu o ostateczne intencje Pekinu – ocenia agencja Reutera.

We wtorek z atomowego lotniskowca amerykańskiej marynarki w ciągu 20 minut podniosło się, następnie wylądowało 20 myśliwców F-18. Amerykańska armia określiła to jako rutynowe ćwiczenia lotniskowca, który następnie skierował się do portu na Filipinach.

Co najmniej dwa razy w tym roku niszczyciele amerykańskiej marynarki prowadziły na spornym akwenie działania, które Waszyngton nazywa operacjami egzekwującymi swobodę żeglugi. W ubiegłym miesiącu po Morzu Południowochińskim pływał inny lotniskowiec – USS Carl Vinson – który wziął udział w amerykańsko-japońskich manewrach i złożył wizytę w Wietnamie.

„Wszystkie operacje, jakie prowadzimy na Morzu Południowochińskim i wokół niego, jak również na jakimkolwiek akwenie, na którym działamy, są zgodne z międzynarodowym prawem i ostatecznie to właśnie chcemy zaznaczyć” - powiedział cytowany przez brytyjską agencję dowódca grupy uderzeniowej lotniskowca wiceadmirał Steve Koehler.

Chiny wielokrotnie protestowały przeciwko operacjom amerykańskiej marynarki wojennej w pobliżu ich brzegów, nawet na obszarach, które Waszyngton uznaje za dostępne dla flot międzynarodowych. Pekin oskarżał USA o wtrącanie się w azjatyckie spory i sam również prowadził na Morzu Południowochińskim manewry z udziałem swojego lotniskowca oraz odrzutowych myśliwców Su-35 i bombowców H-6K.

„Widzimy teraz pokaz siły w odpowiedzi na pokaz siły na Morzu Południowochińskim” - powiedział były filipiński poseł i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Roilo Golez, cytowany przez agencję Associated Press. Choć takie działania zwiększają ryzyko przypadkowego starcia, potęga marynarki USA może zniechęcić Chiny do agresji – dodał.

Filipiny są jednym z kilku krajów regionu, które zgłaszają pretensje do obszarów Morza Południowochińskiego. Oprócz nich swoje roszczenia wysuwają Wietnam, Malezja, Brunei oraz Tajwan, który sam uważa się za niezależne państwo.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.