Zamówione przez Maersk w Korei kontenerowce będą wyposażone w największe w historii silniki na metanol.Jednostki zasilane metanolem w chwili obecnej są odpowiednio mniejsze – dochodzą do 2 tys. TEU. Zamówione jednak ostatnio przez Maersk nowe kontenerowce mają pojemność 16 tys. TEU, co oznacza znaczny przeskok w skalowaniu tego typu silników. Tym samym zamontowane w nowych kontenerowcach silniki będą największymi jednostkami na metanol jakie kiedykolwiek zbudowano.
Koreańska spółka Hyundai Shipbuilding Division (HHI) zamówiła osiem silników MAN B&W 8G95ME-LGIM, które staną się sercami nowych kontenerowców. Zostaną one zbudowane przez inną część spółki Hyundai – Hyundai Engine & Machinery Division. Motory mają mieć 95-centymetrowe cylindry, co jest dużym przeskokiem w porównaniu do aktualnie stosowanych, 50-centymetrowych.
– To ogromny kamień milowy, ponieważ silniki te będą największymi silnikami na metanol, jakie kiedykolwiek zbudowano – powiedział Bjarne Foldager, wiceprezes i szef Two-Stroke Business w MAN Energy Solutions. Dodał, że mniejsze silniki mają już wypracowane po 100 tys. roboczogodzin na samym metanolu. Będą one pracować między innymi w dwóch jednostkach o pojemności 2100 TEU, również zamówionych w HHI przez Maersk.
Nowe silniki będą mogły spalać zarówno bio-metanol, jak i e-metanol.
– Metanol jako paliwo szybko staje się popularny w segmencie dużych statków kontenerowych, w którym – do tej pory – od dawna królowały paliwa konwencjonalne i LNG – powiedział Thomas S. Hansen, dyrektor ds. promocji i obsługi klienta w MAN Energy Solutions. – Spodziewamy się, że to znaczące zamówienie pobudzi dalsze zainteresowanie rynku metanolem jako paliwem również w innych segmentach statków, jak na przykład masowce. – dodał.
Stocznia w Helsinkach chce zbudować dla Rosji gigantyczny lodołamacz
Fairplay Towage Group zamawia dwa nowe holowniki Damena
Rekordowe zamówienia zbiornikowców LNG, rekordowe ceny. PGNiG wchodzi na rynek z portfelem na 8 zbiornikowców
Bloomberg: Rosjanie sprowadzali swoje uzbrojenie z Syrii objętym sankcjami statkiem handlowym
90 lat temu podniesiono polską banderę na niszczycielu ORP "Burza"
Polferries: koszty paliwa przekładają się na ceny usług; przenosiny do Gdyni pod znakiem zapytania