• <
BOTA_2023

1 maja rozpoczęcie sezonu turystycznego w latarniach morskich

Apoloniusz Łysejko

29.04.2015 13:46 Źródło: własne
Strona główna 1 maja rozpoczęcie sezonu turystycznego w latarniach morskich
1 maja rozpoczęcie sezonu turystycznego w latarniach morskich - GospodarkaMorska.pl

Stało się już tradycją, że latarnie morskie położone nad Zatoką Gdańską zostają udostępniane do zwiedzania. Chętni będą mogli odwiedzić obiekty w Rozewiu, Helu, Krynicy Morskiej, Stilo, spojrzeć na Jastarnię i zrewitalizowaną drugą latarnię w Rozewiu.

Latarnie administrowane są przez Urząd Morski w Gdyni, a udostępnianiem ich do zwiedzania zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.

Przygotowaliśmy dla turystów kilka nowości.

W „Blizarium Rozewskim” druga latarnia w Rozewiu (funkcjonująca od 1875, wyłączona w 1910) ponad 100 lat „nie służyła” marynarzom. Zainteresowanie zwiedzających tym obiektem było na tyle duże, że postanowiono przeprowadzić jej remont wraz z rewitalizacją laterny mieszczącej urządzenie świetlne i optyczne. W laternie umieszczono replikę aparatu optycznego Fresnela I klasy. Wykonaniem jej i umiejscowieniem zajął się Roland Józefowicz pod pieczołowitym nadzorem Apoloniusza Łysejki.
Pomiędzy latarniami istnieje lipowa alejka, nieużywana przez lata. Przygotowując do udostępnienia drugiej latarni zwiedzającym dokonano jej uporządkowania, a na terenie Blizarium wycięto stare drzewa, „uwalniając” w ten sposób blizy, m.in. dla fotografów.

Po przyjęciu prac przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków liczymy na udostępnienie blizy do zwiedzania.

W sali edukacyjno-wystawowej „Stodoła” przygotowaliśmy liczne prezentacje zmieniające się co miesiąc. Szczegóły na stronie Towarzystwa www.tpnmm.pl w dziale WYDARZENIA.

Odwiedzających latarnię w Stilo zaskoczy zapewne nowy element. W roku ubiegłym umieściliśmy obok wejścia do wieży popiersie Romualda Łozickiego. Upamiętniając zmarłego niedawno latarnika, oddaliśmy w ten sposób hołd wszystkim wykonawcom tego trudnego zawodu.

W sąsiedztwie latarni Krynica Morska istniał do niedawna cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w 1945. Po ekshumacji grobów umieszczono tabliczkę informacyjną o przeniesieniu ich w nowe miejsce.

Koło latarni Hel najmniej zmian. Przygotowania do poprawy oświetlenia i drogi dojściowej do latarni.


Osoby zwiedzające latarnie morskie mogą zdobyć odznakę Miłośnika Latarń Morskich. O szczegóły warto zapytać w kasach latarni.

Więcej informacji na stronach Towarzystwa www.tpnmm.pl w dziale WYDARZENIA.

Treść i zdjęcia Apoloniusz Łysejko

Dziękujemy za wysłane grafiki.