• <
escort_980x120_gif_2020

Puchar Prezydenta Gdańska za nami!

Strona główna Jachty, żeglarstwo Puchar Prezydenta Gdańska za nami!
Puchar Prezydenta Gdańska za nami! - GospodarkaMorska.pl
fot. materiały prasowe

sons

13.07.2020 Źródło: PZŻ

Blisko 140 zawodników i zawodniczek w klasach BIC Techno 293 oraz Open Foil Race rywalizowało w regatach o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Akweny regat usytuowane były w bezpośrednim sąsiedztwie plaż na Stogach oraz w Sobieszewie, dzięki czemu widzowie mogli jak na wyciągnięcie ręki obserwować zmagania najmłodszych deskarzy.

Rokrocznie w pierwszej połowie lipca akwen Zatoki Gdańskiej i Rozlewiska Wisły Śmiałej na Górkach Zachodnich w Gdańsku gości czołowych polskich zawodników żeglarstwa deskowego – rywalizujących o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska.  Postęp techniczny w światowym windsurfingu przyczynił się do zmiany formuły regat, wzbogacone one zostały o wyścigi w widowiskowej klasie Open Foil Race – na której to zawodnicy bezszelestnie unoszą się nad wodą przy wykorzystaniu hydroskrzydeł zwanych foil’ami.

W trakcie pierwszych dwóch dni zmagań, zawodnicy rywalizowali w klasie BIC TECHNO 293 – żeglując z wykorzystaniem pędników o powierzchni od 4.0 do 7.8 m2 – duża rozpiętość powierzchni żagli związana jest z dużym rozstrzałem wiekowym startujących zawodników, w klasie BIC TECHNO przygodę z windsurfingiem rozpoczynają zawodnicy w wieku od 9 r.ż., by po 5 – 6 sezonach żeglarskich przesiadać się na deski wykorzystywane w rywalizacji Olimpijskiej (obecnie jeszcze klasa RS:X).

Tegoroczne warunki pozwoliły wyłonić najszybszych zawodników w pełnym spektrum warunków atmosferycznych, wędrówka frontów atmosferycznych zapewniała wiatr o silę od 5 do nawet 25 węzłów w szkwałach, co w połączeniu ze zmianami kierunku wiatru zmuszało zawodników do nieustannej intensywnej pracy fizycznej i intelektualnej tak aby możliwie jak najkrótszą drogą dotrzeć na metę przed rywalami.


W kategorii najmłodszych żeglarzy – rywalizujących na żaglach 4.0 m2, na podium stanęli :

1 miejsce – Olaf Podbielski – Sopocki Klub Żeglarski
2 miejsce – Leonard Krzemień – OŚ AZS Poznań
3 miejsce – Kacper Rejmer – Gdański Klub Żeglarski

1 miejsce - Marta Morzy – OŚ AZS Poznań
2 miejsce – Kalina Szostek – Gdański Klub Żeglarski
3 miejsce – Julia Przybył – UJKS „Szturwał” Kalisz


W kategorii żagli 5.8m2 na podium uplasowali się :

1 miejsce – Leon Jankowski – OŚ AZS Poznań
2 miejsce – Szymon Cieślak – UJKS „Szturwał” Kalisz
3 miejsce – Rysiu Zemfler – Gdański Klub Żeglarski

1 miejsce – Maja Cituk – Giżycka Grupa Regatowa
2 miejsce – Olga Kanikowska – OŚ AZS Poznań
3 miejsce – Alicja Koczorowska – OŚ AZS Poznań

W rywalizacji w kategorii żagli 6.8 bezkonkurencyjni okazali się :

1 miejsce – Maciej Dąbek – OŚ AZS Poznań
2 miejsce – Tymon Cajdler – UJKS „Szturwał” Kalisz
3 miejsce – Krzysztof Laszewski – Sopocki Klub Żeglarski

1 miejsce – Maria Rudowicz – UJKS „Szturwał” Kalisz
2 miejsce – Maja Pomierska – Gdański Klub Żeglarski
3 miejsce – Maria Gushchina – Gdański Klub Żeglarski

Spośród zawodników startujących na największych żaglach o powierzchni 7.8m2 najszybsi okazali się:

1 miejsce – Aleksandra Wasiewicz – Sopocki Klub Żeglarski
2 miejsce – Ania Igielska – Gdański Klub Żeglarski
3 miejsce – Nadia Kulik – KS „BAZA MRĄGOWO”

1 miejsce – Michał Lis – KS „BAZA MRĄGOWO”
2 miejsce – Szymon Charytanowicz – Sopocki Klub Żeglarski
3 miejsce – Igor Lewiński – Gdański Klub Żeglarski

Formuła OPEN FOIL RACE – nawet w słabym wietrze o sile do 10 węzłów umożliwia zawodnikom osiąganie prędkości na poziomie 15 – 20 węzłów (40 km/h), przy niemal bezszelestnym ruchu deski do przodu. Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach MASTER (bardziej doświadczona, szybsza flota) oraz PRETENDER (zawodnicy zdobywający doświadczenie w żegludze na foil’ach). Spośród 30 startujących zawodników wyłaniane były klasyfikację : OPEN, U21, U17 oraz kobiet.

Bezwzględnie najszybszymi dekarzami na akwenie byli startujący w klasyfikacji OPEN, a wśród nich:

1 miejsce – Bartłomiej Kwiek – MOS 2 Warszawa
2 miejsce – Michał Polak – Gdański Klub Żeglarski
3 miejsce – Dominik Lewiński – Gdański Klub Żeglarski

Spośród młodzieżowców klasyfikowanych w kategorii U21 najszybsi okazali się :

1 miejsce – Michał Polak – Gdański Klub Żeglarski
2 miejsce – Dominik Lewiński – Gdański Klub Żeglarski
3 miejsce – Kamil Manowiecki – Sopocki Klub Żeglarski

W kategorii juniorów klasyfikowanej w systemie U17 na podium uplasowali się:

1 miejsce – Olaf Grodzicki – Sopocki Klub Żeglarski
2 miejsce – Milo Sołomko – Sopocki Klub Żeglarski
3 miejsce – Igor Lewiński – Gdański Klub Żeglarski

Spośród kobiet – najszybszymi na akwenie okazały się :

1 miejsce – Aleksandra Wasiewicz – Sopocki Klub Żeglarski
2 miejsce – Iga Stępczyńska – YKP Warszawa
3 miejsce – Zuzanna Żmuda – YKP Warszawa

Rozegrane regaty były jednymi z liczniej obsadzonych zmagań windsurfingowych w historii rywalizacji na Górkach Zachodnich, w trakcie czterech dni rywalizacji gościliśmy ponad 120 czołowych polskich zawodników. Całe wydarzenie nie mogło by się odbyć bez wsparcia Biura Prezydenta m. Gdańska ds. Sportu, firmy Investa oraz Ziaja. Sprawna organizacja wydarzenia możliwa była dzięki gościnności COSA AZS „Galion” oraz Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.