• <
escort_980x120_gif_2020

Relacja z pierwszej rundy 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo]

13.07.2020 11:37 Źródło: PLŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Relacja z pierwszej rundy 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo]

Partnerzy portalu

Relacja z pierwszej rundy 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. Gwidon Libera; www.ligazeglarska.pl

Sukcesem Yacht Clubu Gdańsk zakończyła się inauguracyjna runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sopocie. Podium uzupełniły załogi Pucharu Polski Jachtów Kabinowych i SportVita Gliwice.

W pięknej, wietrznej pogodzie rozegrano w ciągu 2 dni rozegrano aż 30 wyścigów. Zmagania 12 załóg obserwowane były przez kibiców i turystów zgromadzonych na sopockim molo.

W sobotę zawodnikom towarzyszył silny zachodni, szkwalisty wiatr wiejący od brzegu, dlatego większość czasu załogi korzystały z żagli o zmniejszonej powierzchni. W tych trudnych, wymagających warunkach wiele załóg popełniało błędy i co premiowało załogi pływające równo. Rozegrano 18 wyścigów w których początkowo najlepiej radziły sobie załogi Jacht Klubu Między Żaglami z Warszawy, Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, Yacht Clubu Gdańsk (YCG), SportVita Gliwice i AZS Politechniki Gdańskiej (PGR). Różnice punktowe między pierwszymi 5 załogami były minimalne tak że prowadzący po sobocie YCG miał raptem 5 pkt przewagi nad piątym PGR.

Niedziela przyniosła dodatkowe emocje, a słabszy wiatr wyrównał stawkę tak że to walki o wygrane w wyścigach włączyły się pozostałe załogi. Warto wspomnieć, że zwycięstwa w wyścigach odniosło aż 10 z 12 startujących załóg. Na 3 wyścigi przed końcem, aż 5 załóg mieściło się w 3 pkt i każda z nich mogła wygrać całe regaty. Jednak najmniej błędów popełniła załoga Yacht Clubu Gdańsk ze sternikiem Tomaszem Micewiczem, która bezlitośnie wykorzystała falstarty i słabsze wyścigi swoich bezpośrednich konkurentów uzyskując bezpieczną aż 7 punktowa przewagę na koniec regat. W walce o 2 miejsce minimalnie lepszą okazała się załoga reprezentująca Puchar Polski Jachtów Kabinowych (PPJK) z Michałem Brzozowskim na sterze przed gliwicką załoga SportVita pod wodzą Bartłomieja Wójciaka.

Warto wspomnieć o udziale w regatach utytułowanych zawodników Kadry Narodowej PZŻ, olimpijczyków i medalistów Mistrzostw Świata i Europy. Małgorzata Białecka (klasa RSX) startowała w barwach Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, Anna Weinzieher (klasa Laser) w załodze PPJK a Dominik Buksak (klasa 49-er) z załoga AZS Politechniki Gdańskiej.

Klasyfikacja końcowa regat Polskiej Ligi Żeglarskiej, 1 Runda 1 Liga 2020, Sopot 11-12 lipca:

1.       Yacht Club Gdańsk 2/HRM Racing Team (YC2)– 34 pkt

2.       Puchar Polski Jachtów Kabinowych (PJK) – 41 pkt

3.       SportVita Ski&Sail Gliwice (SPO) – 41 pkt

4.       Jacht Klub Miedzy Żaglami/Sailing Machine Garmin (JMZ) – 42 pkt

5.       AZS Politechniki Gdańskiej/PG Racing (PGR) – 43 pkt

6.       Jachtklub Stoczni Gdańskiej (JSG) – 51 pkt

7.       Odyssey Sailing Club Warszawa (ODY) – 55 pkt

8.       Sailing Legia Warszawa 2 (LE2)– 58 pkt

9.       Klub Żeglarski UKS Navigo Sopot/Budimex Team (NAV) – 61 pkt

10.   RKS Lasery Zegrze (LAS) – 63 pkt

11.   Klub Wodny Garland Gliwice/Simplum (GAR) – 74 pkt

12.   SKŻ Powidz (POW) – 77 pkt


Kolejna runda 1 Ligi odbędzie się 8-9 sierpnia, również w Sopocie, natomiast 18 i 19 lipca również w Sopocie na starcie zobaczymy 12 kolejnych zespołów walczących w 2 rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Regaty będą transmitowane są żywo w internecie przez znany z zeszłorocznych regat duet Zuzanna Czuryło - Maciek Cylupa, w tym roku wspomagany przez Szymona Jabłkowskiego w roli analityka i eksperta.

Relacje video z wyścigów z komentarzem i wywiady z zawodnikami są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest pod tym linkiem: polishleague2020.sapsailing.com

Filmy podsumowujące regaty, studia przed i po regatowe oraz analizy taktyczne publikowane są też na kanale Youtube www.youtube.com/c/PolskaLigaŻeglarska

Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerami Głównymi regat są: Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Szczecin 2050 Floating Garden, Asmag i Tisane.

Partnerami regat są: Harken Polska, Odyssey Dealer Group, Garmin, Polski Związek Żeglarski, Wodoaktywni.com, zeglarskie.info i GSC Yachting.

Zdjęcia: Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl

taurus_sea_power_390x100_gif_2020
sun_track

Dziękujemy za wysłane grafiki.