• <
escort_980x120_gif_2020

World Sailing opublikowało Przepisy Regatowe Żeglarstwa 2021 – 2024

13.07.2020 11:23 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie World Sailing opublikowało Przepisy Regatowe Żeglarstwa 2021 – 2024

Partnerzy portalu

World Sailing opublikowało Przepisy Regatowe Żeglarstwa 2021 – 2024 - GospodarkaMorska.pl
fot. PZŻ

Pomimo pojawiających się wcześniej głosów o możliwości zachowania w mocy obecnych przepisów regatowych 2017 – 2020, tak aby obowiązywały podczas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, które zostały przełożone na przyszły rok, decyzją Rady World Sailing z czerwca, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. 

 

Komentarz Ewy Jodłowskiej, przewodniczącej Kolegium Sędziów PZŻ:


Zmiany w nowych Przepisach Regatowych Żeglarstwa są raczej kosmetyczne i nie mają ogromnego wpływ na to, jak przyzwyczailiśmy się ścigać w regatach. Pojawiają się zmiany nieco bardziej znaczące, jak np. w poprzedniej edycji za złamanie przepisu 2 można było otrzymać karę DNE albo DSQ, a teraz wraca jedynie DNE. Dwie edycje przepisów temu też tak było, w poprzedniej zluzowano ten przepis ale od nowego sezonu nastąpi powrót do ostrzejszego traktowania niesportowego zachowania. (DNE oznacza Disqualification Not Excludable, czyli taka dyskwalifikacja nie podlega odrzuceniu z wyników. Dla porównania DSQ oznacza standardową dyskwalifikację, która może zostać odrzucona z punktacji jachtu)

 

Była oczywiście dyskusja w Racing Rules Committee World Sailing z Athletes Commission i Coaches Commission, czy nowe przepisy powinny zostać opublikowane z nastaniem roku 2021 czy dopiero po Igrzyskach. Początkowo przeważało zdanie, żeby dokończyć tę przedłużoną kampanię olimpijską na obecnych przepisach. Po czasie jednak zdecydowano, że korekty przepisów są na tyle małe, że można trzymać się utartego interwału zmian co cztery lata. Dodatkowym argumentem było też to, że czekając kolejny rok, nowe przepisy obowiązywałyby jedynie trzy lata, w porównaniu z obecnymi, których czas obowiązywania wyniósłby w takiej sytuacji pięć lat. W Kolegium Sędziów przystępujemy do tłumaczenia przepisów na język polski, tak aby wzorem poprzednich lat były gotowe na kilka miesięcy przed rozpoczęciem ich obowiązywania.

 

Nowe przepisy w języku angielskim znajdują się na poniższej stronie. W dokumencie zmienione przepisy oznaczone są pionową kreską z boku strony: 

https://www.sailing.org/documents/racingrules/index.php

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.