• <
smartre_2023

Tajemnicza śmierć szefa rosyjskiej stoczni

jm

27.12.2022 10:35
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Tajemnicza śmierć szefa rosyjskiej stoczni

Partnerzy portalu

Tajemnicza śmierć szefa rosyjskiej stoczni - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe

Rosyjska Stocznia Admiralicji podała, że 24 grudnia niespodziewanie zmarł jej dyrektor generalny.

Mieszcząca się w rodzinnym mieście Władimira Putina Stocznia Admiralicji, specjalizująca się w okrętach podwodnych o konwencjonalnym napędzie, straciła niespodziewanie dyrektora generalnego. Stocznia podała, że Aleksandr Buzakow zmarł nagle 24 grudnia. Nie są znane szczegóły, ale biorąc pod uwagę okoliczności – coraz wyraźniejsze spieranie się różnych frakcji, w tym wojskowych, w związku z porażkami na froncie ukraińskim – jego śmierć może okazać się elementem walki o władzę.

66-letni Buzakow pracował w branży stoczniowej od ponad 40 lat, z czego ostatnie 11 lat na stanowisku dyrektora generalnego Stoczni Admiralicji. Jego rządy uznawano za skuteczne. Udało mu się pozyskać nowe zamówienia na niejądrowe okręty podwodne, okręty nawodne i pojazdy głębinowe. Stocznia Admiralicji wyspecjalizowała się przede wszystkim w budowie tych pierwszych, konkretnie ulepszonych okrętów podwodnych klasy Kilo z silnikiem wysokoprężnym. Jednostki te są zdolne do wystrzeliwania pocisków manewrujących Kalibr. Przynajmniej jeden z nich funkcjonuje w ramach Floty Czarnomorskiej i jest wykorzystywany do ostrzałów celów w Ukrainie.

Informacja o śmierci Aleksandra Siergiejewicza Buzakowa wzbudziła zainteresowanie pośród zachodnich komentatorów. Choć nie podano jej przyczyny, to rosyjska Zjednoczona Korporacja Stoczniowa – spółka matka stoczni – w wydanym oświadczeniu napisała, że jego życie „zakończyło się przedwcześnie, tragicznie”.

Zachodnie media przypominają, że od pewnego czasu docierają z Rosji informacje o śmierci znanych osobistości świata biznesu i polityki. Część z nich zginęła w zagadkowych okolicznościach. Wielu z nich miało być przeciwnych wojnie Putina z Ukrainą, co czyniło ich wrogami dyktatora. Włoski dziennik „Il Messaggero” wymienia m.in. śmierć Dmitrija Zelenowa, byłego właściciela korporacji budowlanej, który miał umrzeć w wyniku upadku ze schodów, Aleksandra Subotina, jednego z dowodzących koncernem Lukoil, który miał pożegnać się z życiem przez jad żaby wprowadzony przez szamanów, u których miał leczyć kaca, oraz Jurija Woronowa, szefa Astra-Shipping, który zginął od rany postrzałowej głowy, podobnie jak kilku innych oligarchów. W wielu przypadkach rosyjskie służby od razu stwierdzały, że było to samobójstwo.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.