Australijska firma Incat Crowther poinformowała o przekazaniu specjalnie zbudowanego katamaranu Crew Transfer Vessel (CTV) firmie Goldsea Marine & Offshore Engineering z siedzibą w Szanghaju. Katamaran Incat Crowther 32, zbudowany przez AFAI Southern Shipyard w Guangzhou, wzmacnia chiński działania w sektorze offshore wind, oferując dużą strefę ładunkową i maksymalną prędkość do 25 węzłów.
Przekazanie CTV nastąpiło po ostatnich próbach morskich, które potwierdziły wydajność statku. Incat Crowther spełnił wszystkie wymagania kontraktowe. Najnowocześniejszy katamaran zostanie teraz oddany do użytku, umożliwiając transfer do 12 techników i 6 członków załogi do i z morskich farm wiatrowych Goldsea.
Zaprojektowany specjalnie do warunków morskich w Chinach, statek oferuje stabilność, wydajność i funkcjonalność nieporównywalną z innymi podobnymi jednostkami w tym regionie. Na pokładzie głównym znajdują się cztery kabiny dla załogi, dwie łazienki i duża przestrzeń do siedzenia dla techników z miejscem na napoje. Wewnątrz znajdują się schowki na sprzęt, a także duża strefa ładunkowa na dziobie.
Jak informuje Incat Crowther, na górnym pokładzie znajdują się dwie kabiny, łazienka, duża mesa dla załogi, spiżarnia oraz podwyższona sterówka, która zapewnia widoczność w niemal każdych warunkach morskich.
Bezpieczeństwo zostało również potraktowane priorytetowo dzięki technologii Resilient Bow firmy Incat Crowther, która zapewnia bezpieczny transfer podczas fal o wysokości przekraczającej dwa metry. Pod pokładem znajduje się warsztat, pomieszczenie gospodarcze, dodatkowe magazyny i pralnia. Jednostka jest również przygotowana do zamontowania dźwigu pokładowego o nośności dwóch ton i zasięgu 10 metrów. Jednostka została zaprojektowana do pracy i przebywania na morzu przez dłuższy czas.
Dostarczenie 32-metrowego katamaranu CTV jest pierwszą współpracą pomiędzy Goldsea a Incat Crowther i umacnia pozycję Incat Crowther jako światowego lidera w projektowaniu i dostarczaniu CTV dla przemysłu offshore wind.
Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii
BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną
Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych
Eksperci: kryzys energetyczny się nie skończył, Polska powinna stawiać na oszczędność i OZE
Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych
U wybrzeży Finlandii pojawi się morska farma wiatrowa Tyrsky