• <
Baltexpo2023_duży

Statek w porcie emituje dziennie tyle spalin co 31 tys. ciężarówek - protest w Amsterdamie

zk

30.04.2021 11:21 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Statek w porcie emituje dziennie tyle spalin co 31 tys. ciężarówek - protest w Amsterdamie

Partnerzy portalu

Statek w porcie emituje dziennie tyle spalin co 31 tys. ciężarówek - protest w Amsterdamie - GospodarkaMorska.pl
Pixabay

Mieszkańcy okolicy amsterdamskiego portu skarżą się na stojący tam od kilku tygodni statek wycieczkowy. Z przeprowadzonych badań wynika, że emituje on codziennie tyle spalin co 31 000 ciężarówek na autostradzie.

Ogromny statek wycieczkowy Marella Discovery, mogący pomieścić 1830 pasażerów i 753 członków załogi, jest obecnie serwisowany.

Lokalna telewizja NH Nieuws podaje, że mieszkańcy okolicznych domów skarżą się na uciążliwy dym. „Jedno na pięcioro dzieci w Holandii choruje na astmę z powodu zanieczyszczenia powietrza. Obecnie toksyczne opary wieją we wszystkich kierunkach” – powiedział dziennikarzom jeden z protestujących, Tjeerd Buntsma.

„To nie tak, że jestem wielkim działaczem na rzecz środowiska, jestem tylko ojcem trójki dzieci i jestem zaniepokojony oparami dymu i zapachem siarki” – powiedział Paul Alberts, który wspólnie z innymi mieszkańcami zlecił firmie badawczej CE Delft ustalenie, ile szkodliwych substancji emituje statek.

„Wyniki były szokujące" - mówi Alberts. CE Delft przekazał w raporcie, że dzienne emisje spalin ze statku są równe emisji 31 000 dodatkowych ciężarówek przejeżdżających pełne okrążenie na obwodnicy Amsterdamu.

Firma serwisowa Damen Shipyards Repairs wyjaśnia z kolei, że silniki muszą pracować, bo „trzeba zagwarantować bezpieczeństwo i sprawność statku”. Według firmy silniki będą nadal włączone, ponieważ „infrastruktura energetyczna w porcie nie jest przystosowana do zapewnienia energii z lądu”.

Z informacji podanych w piątek przez NH Nieuws wynika, że problem niedługo sam się rozwiąże, bo Marella Discovery ma wkrótce opuścić amsterdamski port.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.