• <

Ostatni rejs Daru Młodzieży

gm

29.09.2022 14:47 Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni
Strona główna Ostatni rejs Daru Młodzieży
Ostatni rejs Daru Młodzieży - GospodarkaMorska.pl
Fot. A. Dopke

W piątek, 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 do Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni przycumuje „Dar Młodzieży”, szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Biała fregata powraca z ostatniego w tym roku rejsu ze 130 praktykantami z Wydziału Nawigacyjnego uczelni na pokładzie. W 2022 roku „Dar Młodzieży” obchodzi 40 lat służby pod biało-czerwoną banderą.
 
„Dar Młodzieży” wraca z szóstej już w tym roku podróży szkoleniowej. Swój ostatni w tym roku rejs szkoleniowy żaglowiec rozpoczął 30 sierpnia br., po wypłynięciu z Gdyni, zawinął do portów w Hamburgu oraz w Gdańsku. Szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni co roku zabiera na swój pokład młodych praktykantów, uczniów szkół morskich oraz studentów Uczelni własnej oraz partnerskich – w tym roku studentów z Hogere Zeevaartschool z Antwerpii.
 
Poza nimi, praktyki morskie na „Darze Młodzieży” odbyli w tym roku uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu, Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią, Technikum Żeglugi Śródlądowej oraz młodzież z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu.
 
Aby zrealizować zaplanowane na ten rok praktyki, „Dar Młodzieży” odbył 6 podróży szkoleniowych, zawijając do następujących portów: Antwerpia, La Coruna, Kopenhaga, Gdańsk, Rouen, Kiel, Esbjerg, Harlingen, Vlissingen, Aalborg, Rostock, Bremerhaven, Szczecin, Hamburg. Fregata przepłynęła w 2022 roku 8 914 Mm.
Praktykę na statku odbyło w tym roku 549 studentów i uczniów.
 
Z okazji tegorocznego jubileuszu, żaglowiec udostępnił swój pokład zwiedzającym. Podczas Dni Otwartych zorganizowanych przez Uniwersytet Morski w Gdyni w ostatni weekend maja statek odwiedziło ponad 5700 osób. W dniu 30 czerwca br. z kolei miała miejsce uroczystość podniesienia bandery dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 40 lat. Tego dnia została również odsłonięta pamiątkowa tablica jubileuszowa z okazji 40-lecia białej fregaty w służbie szkolnictwa morskiego, ufundowana przez „Fundację Lechosława Bar Wsparcia Edukacji Morskiej”.
 
W dniu 8 października 2022 roku statek będzie gospodarzem uroczystości Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Dziękujemy za wysłane grafiki.