• <
BOTA_2023

Prezydent Zełenski w rozmowie z prezydentem Dudą: projekt Baltic Pipe wzmocni niezależność energetyczną całego regionu

gm

29.09.2022 14:58 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Prezydent Zełenski w rozmowie z prezydentem Dudą: projekt Baltic Pipe wzmocni niezależność energetyczną całego regionu

Partnerzy portalu

Prezydent Zełenski w rozmowie z prezydentem Dudą: projekt Baltic Pipe wzmocni niezależność energetyczną całego regionu - GospodarkaMorska.pl
Wołodymyr Zełenski w kwietniu 2022 r.

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe to ważny krok na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej całego regionu - ocenił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przywódcy omówili też zagadnienia dotyczące rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.

Zełenski podziękował Polsce za "jednoznaczne stanowisko" w kwestii nielegalnych rosyjskich referendów na okupowanych terenach na wschodzie i południu Ukrainy, w tym za wsparcie udzielone Kijowowi przez prezydenta Dudę podczas wystąpienia na forum 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - czytamy na stronie ukraińskiego przywódcy.

"Rozmówcy zgodzili się, że istnieje potrzeba zdecydowanej, skonsolidowanej odpowiedzi światowej społeczności na bezprawne działania Federacji Rosyjskiej, uderzające w podstawy prawa międzynarodowego. Omówiono konkretne działania i środki, nad którymi (obie) strony będą pracować" - powiadomiła kancelaria prezydenta Zełenskiego.

Przywódcy przedyskutowali również kwestie dwustronnej współpracy wojskowej, w tym przemysłów zbrojeniowych. "Zełenski zwrócił uwagę na nieoceniony wkład Polski we wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy i znaczenie dalszego wspierania (militarnego tego) kraju (przez Warszawę)" - oznajmiły służby prasowe głowy państwa.

Tematem rozmowy prezydentów były też m.in. zagadnienia dotyczące zwiększenia przepustowości polsko-ukraińskich przejść granicznych oraz ostatnie inicjatywy dyplomatyczne, takie jak spotkanie Pierwszych Dam Trójkąta Lubelskiego (żon przywódców Polski, Ukrainy i Litwy) na marginesie wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Otwarty we wtorek gazociąg Baltic Pipe tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski. Budowa została ukończona w 2022 roku, za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii. Z powodu tego opóźnienia 1 października system Baltic Pipe rozpocznie funkcjonowanie z ograniczoną przepustowością, wykorzystując część systemu duńskiego. Pełne zdolności na poziomie 10 mld metrów sześc. rocznie ma osiągnąć z końcem listopada.

We wtorek zakończyły się nielegalne "głosowania" w części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, mające sankcjonować przyłączenie tych terenów do Rosji. W czwartek Kreml zapowiedział, że prezydent Władimir Putin ogłosi aneksję okupowanych ziem już w najbliższy piątek.

Fot. Depositphotosseaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.